Autor Wątek: kontrolka oleju??  (Przeczytany 15121 razy)

wajcha202

  • Gość
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 01, 2011, 08:39:33 am »
jeżeli to nie był ten czujnik to pomiar jest błędny?, poza tym skąd tam w takim razie ciśnienie? i gdzie znajduje się drugi czujnik ciśnienia??

ciamajda

  • Gość
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 01, 2011, 09:57:45 am »
15 minut dla oleju to za mało???? 15 minut rozgrzewa się płyn????
silnik osiąga swoją temperaturę dużo szybciej jak 15 minut
z wypowiedzi wnioskuje iż zanim było mierzone ciśnienie kolega dojechał do warsztatu




zmierz jeszcze raz ciśnienie oleju
przy pomiarze sprawdż jakie masz wolne obroty i temperaturę silnika

wajcha202

  • Gość
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 01, 2011, 10:56:19 am »
jutro przyjdzie czujnik i przy okazji zmierzę jeszcze raz to ciśnienie. ale wydaje mi się że nie ma sensu ponieważ wszystko wczoraj mój mechanik( który dłużej zajmuje się silnikami niż ja mam lat )zrobił naprawdę solidnie, poza tym konsultowałem się telefonicznie jeszcze z jednym i potwierdził iż nie istotne było w który czujnik wkręcił miernik, badanie było miarodajne,a i samo trzymanie go 15 min po rozgrzaniu i sprawdzanie obrotów przy dodaniu gazu jak i jałowych oraz temp. pracy silnika były ok.

ciamajda

  • Gość
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 01, 2011, 11:10:03 am »
dokładnie jak mówisz

Offline makek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 164
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 01, 2011, 13:59:46 pm »
Kolega pisze wyraźnie, zimny silnik - 4, po 15min 2. A to czy wcześniej jeździł i jak długo to są domysły, opieramy się na tym co sam napisał. Powtórzę, ciśnienie obserwuje się do momentu aż przestanie spadać i to jest prawidłowy pomiar. Nawet jeśli silnik (płyn) nagrzewa się w tempie błysku, to temperatura oleju dość daleko jest w tyle, więc ~90 stC na desce o niczym nie świadczy, z doświadczenia wiem, że zanim temperatury się zrównają minie co najmniej 30 min od momentu osiągnięcia temp. nominalnej płynu, wszystko to na biegu jałowym, w trakcie wyższego obciążenia będzie to szybciej.
Panowie, jeździłem 3 lata autem w którym miałem dodatkowe wskaźniki, między innymi ciśnienie oleju, doskonale wiem jak ono zmienia się wraz z nagrzewaniem silnika. Po odpaleniu, przez kilka minut (im zimniej tym dłużej)
ciśnienie jest na "kołku", zależy na ile jest ustawiony zawór przelewowy, ja miałem ok 8barów, po nagrzaniu ciśnienie spadało do 1,1 bara. Więc różnica zimny/nagrzany 4/2bary wygląda na podejrzaną, w końcowej fazie nagrzewania ciśnienie spada bardzo powoli i żeby mieć pewność, że niżej nie spadnie trzeba odczekać np 10 min, tym bardziej, że jest ono zależne od obrotów, a te nie są sztywne i różnica ~20 obr/min powoduje że wskazówka manometru drży.
Będziesz wymieniał czujnik, sprawdź stary. Wystarczy, że podepniesz się się zwykłą końcówką z manometrem do pompowania kół, będziesz miał jasność przy jakim ciśnieniu czujnik zwiera.
Inna sprawa..... masz dwa pomiary, po dwóch różnych mechanikach, nie dziwię się , że wybierasz opcję korzystniejszą dla portfela, ale skąd pewność, że poprawnie to zrobił. Moim zdaniem zrobił to niedbale.
S-type 4.2
Marek 693 440 715

wajcha202

  • Gość
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 01, 2011, 17:35:10 pm »
poczekamy do jutra i zobaczymy co w trawie piszczy...

ciamajda

  • Gość
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 01, 2011, 19:12:54 pm »
. Moim zdaniem zrobił to niedbale.
 :-wstyd- zapytać

Niedbale czyli jak

Offline makek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 164
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 01, 2011, 20:11:01 pm »
. Moim zdaniem zrobił to niedbale.
 :-wstyd- zapytać

Niedbale czyli jak
Rozumiem, że to do mnie... Uważam, że w sytuacji kiedy przyjeżdża facet do warsztatu z informacją, że zapala się lampka niskiego ciśnienia oleju, że dzień wcześniej wykonano pomiar i wyszło 0,5 bara, a szpec podpina manometr i odczytuje wartość ciśnienia, następny pomiar po 15 min i uważa, że po sprawie, to dla mnie jest to zbagatelizowanie problemu, albo wręcz olanie klienta. A może zmierzył jak należy, tylko ja źle zrozumiałem....
Tak czy inaczej jest to na tyle istotna sprawa, że niedopilnowanie może odbić się grubymi tysiącami....ale jak powiedział pewien facet którego pies ugryzł w protezę "mnie to nie dotyczy".
Kolego Ciamajda może napiszesz coś na temat czujnika wysokiego ciśnienia oleju, o którym wcześniej wspominasz w tym temacie, gdzie jest zamontowany, może jakieś wartości ciśnień?
S-type 4.2
Marek 693 440 715

ciamajda

  • Gość
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 01, 2011, 20:42:34 pm »
kolego sympatyczny
dwa czujniki koło siebie- zazwyczaj niskie i wysokie ciśnienie
jeśli zrobiłem błąd wybacz mi :-K
jutro poszperam w swoich źródłach i dokładnie Ci odpowiem

Offline makek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 164
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 01, 2011, 20:59:20 pm »
Właśnie są dwa obok siebie. Zielony - sygnalizacja niskiego ciśnienia i szary - temperatura oleju. Może jest gdzieś jeszcze jeden, o którym nie wiem, ale dynamiczna kontrola ciśnienia (albo jakoś tak) oparta na dwóch czujnikach stosowana jest w VW, Audi.... czy w Jagu też, tego nie wiem.
S-type 4.2
Marek 693 440 715

ciamajda

  • Gość
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 01, 2011, 21:06:36 pm »
dlatego sprawdze i jutro dam Ci znać
fakt jest taki iż obojętnie który wykręci z tych 2-to sprawdzi ciśnienie oleju

Offline makek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 164
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 01, 2011, 21:15:34 pm »
....
fakt jest taki iż obojętnie który wykręci z tych 2-to sprawdzi ciśnienie oleju


Ano właśnie i ciśnienia w obu punktach powinny być takie same, a tu jednemu mechanikowi wyszło 0,5bara, a drugiemu w drugim punkcie 2bary. To jest w porządku?
S-type 4.2
Marek 693 440 715

ciamajda

  • Gość
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 01, 2011, 21:58:27 pm »
pamiętajmy że w międzyczasie był zmieniony olej

Offline makek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 164
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 02, 2011, 06:29:13 am »
Jeśli nawet w międzyczasie olej był wymieniany, to skok ciśnienia jest czterokrotny, jakiej klasy lepkościowej musiałby zastosować olej żeby taki wynik uzyskać? Ale,..... może będą dzisiaj nowe fakty, najlepiej gdyby na wymianie czujnika się zakończyło.


AUTO_DATA 1.38/700
Szukałem, szukałem i w końcu znalazłem.... pewny jesteś, że to jest ciśnienie dla S-type 4.0 lub 4.2 V8?
S-type 4.2
Marek 693 440 715

ciamajda

  • Gość
Odp: kontrolka oleju??
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 02, 2011, 08:47:35 am »
kolego później odpowiem Ci-teraz praca