Dział Techniczny > XJ X300, X305, X308 (1994-2003)

X 300 4.0 l Wymiana paska napędu klimatyzacji.

<< < (2/2)

KrzysiekEg:
Tak. Poza pojemnością te silniki niczym się nie różnią.

Six:
To ja dorzucę od siebie ciekawostkę: jak sprawdzić, czy pasek jest odpowiednio naciągnięty?
Otóż będzie nam potrzebne coś, co pozwala mierzyć częstotliwość dźwięków, najlepiej jakaś aplikacja na smartfona, np. do strojenia gitar. Ważne, żebyśmy znali dokładną częstotliwość.
Zbliżamy mikrofon i energicznie szarpiemy pasek (tak, jakbyśmy "brzdąkali" w strunę gitarową) w połowie odległości między kołami pasowymi na wale i kompresorze. Następnie sprawdzamy na ekranie z jaką częstotliwością "gra" ta nasza ekskluzywna basówka. ;)
Zgodnie z serwisówką Jaguara nowy pasek powinien generować dźwięk o częstotliwości 167-173Hz. Jeśli jest inaczej, to trzeba go odpowiednio napiąć/poluzować.
Z kolei jeśli pasek już swoje lata ma i nie jesteśmy pewni co do jego naciągu, postępujemy jak powyżej. Jeśli dźwięk ma ponad 85Hz, to możemy nic nie ruszać. Jeśli poniżej, to naciągamy pasek do 127-133Hz.
Ot i cała filozofia. ;D

katar83:
A ja od siebie proponuje tez zaspawac nakretke na ten kwadratowy trzpień na śrubie przy okazji jak sie ma calosc zdjete. Juz nie jedna ukrecilem, i generalnie jest to fatalnie zrobione. Wieksza nakretka na przyszlosc zdecydowanie pomaga przy ponownym odkreceniu.

JPTJAG:
podoba mi się ta opcja że sprawdzeniem napięcia paska pomiarem częstotliwości drgań :) już widzę te zdziwione twarze jak podchodzimy do Kota z miernikiem (nawet smartfonem), brzdękamy paskiem i z fachową miną oceniamy przebieg drgań na koniec stwierdzając że jest ok albo ze trzeba trochę podciągnąć. Znajomi z garaży będą się kłaniać w pas, legandy o Jaguarach rosnąć w siłę z każdym dniem;)

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Jaguar XJ6:
Sprawdzanie naciągu paska po jego częstotliwości drgań , jest dobrym sposobem , ale nie ma nic wspólnego z dźwiękiem . Napięcie paska sprawdza się specjalnym urządzenie , które musi być umieszczone na jego środku i to w odpowiedniej odległości . Sam używałem tego typu mierników jak robiłem regulacje pasów napędowych pras w fabryce .

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej