Autor Wątek: Lekkie piski z prawego, przedniego koła  (Przeczytany 2449 razy)

Szczycior

  • Gość
Lekkie piski z prawego, przedniego koła
« dnia: Wrzesień 11, 2011, 17:07:25 pm »
Witajcie :-tylko

Ostatnio usłyszałem delikatne piski dochodzące z okolic prawego przedniego koła. Dzieje się tak dopiero po przejechaniu ok. 20-30km. Kotek prowadzi się normalnie, nie skręca, lecz felga się bardziej nagrzewa. Co może powodować takie objawy?

Wole podpytać się Was, drodzy forumowicze co to może być aby nie dać się oszukać mechanikom ;) a dodatkowo przyda mi się również taka wiedza...

Pozdrawiam!

romek

  • Gość
Odp: Lekkie piski z prawego, przedniego koła
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 11, 2011, 17:25:09 pm »
No to masz kolego klocki do wymiany

Szczycior

  • Gość
Odp: Lekkie piski z prawego, przedniego koła
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2011, 17:35:45 pm »
Ale niedawno wymieniłem klocki hamulcowe, jakieś 2-3 tyś km temu więc chyba nie to?

red jaguar

  • Gość
Odp: Lekkie piski z prawego, przedniego koła
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 11, 2011, 18:42:45 pm »
Zobacz czy osłona tarczy hamulcowej (blacha) czasem nie trze o tarczę.

moryc25

  • Gość
Odp: Lekkie piski z prawego, przedniego koła
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2011, 19:29:14 pm »
Czasem wystarczy wymienić klocki lub tarcze, które mają spory wytarty rant i klocki trą o niego swoją powierzchnią boczną, a nie czołową. To najczęściej powoduje pisk hamulców. W dodatku przy klockach słabszej jakości bywa tak, że nie są one dostatecznie dopasowane w jarzmie i potrafią przesuwać się też poprzecznie, dotykając do wytartego rantu tarczy, co także powoduje pisk hamulców.

Jednak u Ciebie ten efekt pojawia się dopiero po 20-30 km, a to może być objaw powietrza lub starego płynu hamulcowego (lub jedno i drugie), połączonego z przycierającym się tłoczkiem zacisku hamulca w tym kole.
Wskutek pracy, płyn hamulcowy się nagrzewa, co w przypadku występowania powietrza w przewodzie powoduje jego rozszerzenie i samoczynne zaciskanie się hamulca. Stary płyn z kolei ma bardzo obniżoną temperaturę wrzenia (jest higroskopijny - łatwo wiąże wodę z otoczenia), co w ekstremalnych warunkach, częstym i mocnym hamowaniu może spowodować objaw jak przy zapowietrzonych hamulcach - do zablokowania koła włącznie. No i wchłonięta przez płyn woda przyspiesza korozję samych tłoczków, co powoduje ich zapiekanie się.

Jag-Greenhorn

  • Gość
Odp: Lekkie piski z prawego, przedniego koła
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 11, 2011, 19:51:24 pm »
ja podobnie mialem... caly hamulec byl do wymiany bo sie tloczki zablokowaly. znany problem w xj40.

zrob jak najszybciej bo ci sie tarcza zepsuje...

Szczycior

  • Gość
Odp: Lekkie piski z prawego, przedniego koła
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 12, 2011, 11:12:29 am »
Dzięki Wam za odpowiedzi, chylę czoła przed Waszą wiedzą :-R więc sprawdzę wszystko po kolei :)

kamil8318

  • Gość
Odp: Lekkie piski z prawego, przedniego koła
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 12, 2011, 18:15:00 pm »
Jeśli nagrzewa się felga to na pewno tłoczek nie wraca do końca i trzeba się rozejrzeć za zestawem naprawczym, nie wiem jak jest xj ale nie kiedy w zestawach są również nowe tłoczki co na pewno ułatwi sprawę.