Autor Wątek: wymiana oleju skrzyni biegów i inne  (Przeczytany 7106 razy)

igor08

  • Gość
wymiana oleju skrzyni biegów i inne
« dnia: Czerwiec 16, 2011, 10:58:15 am »
Witam. Posiadam Jaguara XJ8 r. 98 4.0L i mam pytanko czy w automatycznej skrzyni biegów tego modelu wymienia się olej? Jeśli tak to jakiej marki powinien być olej i w jakim miejscu w pojeździe znajduje się wlew oleju jak i korek spustowy. W jaki sposób sprawdza się poziom oleju w skrzyni. Przewertowałem książki serwisowe Kota ale tam nie ma nic o tym napisane.
Ponadto gdy nacisnę pedał hamulca i przełączę na jakikolwiek bieg, to gdy zwolnię hamulec to słychać zgrzyt z przodu i z tyłu.
W okresie zimowym nie używałem pojazdu praktycznie wcale, a po około 1,5 miesiąca jego postoju w garażu, pojawiło się coś takiego, że gdy jadę powoli to słychać w lewym tylnym kole, jakieś piski, jakby coś ocierało ale nie mogę zidentyfikować tego przyczyny. Piski słychać w równych odstępach czasu, jakby co obrót koła. Przy większej prędkości piski zanikają. Zresztą nie zawsze się pojawiają nawet przy małej prędkości. gdy się pojawiają to gdy dodaję lekko gazu to przestaje piszczeć. Klocki hamulcowe wymieniałem w lutym, natomiast tarcze hamulcowe w czerwcu b.r. Może ktoś spotkał się z taką usterką i coś wie jak ją zlikwidować
pozdrawiam

moryc25

  • Gość
Odp: wymiana oleju skrzyni biegów i inne
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2011, 11:40:49 am »
ZF 5HP24 - Olej ZF Lifeguardfluid5, Esso Lt 71141, uszczelkę i filtr kupisz w aso.

Fotostory jak wymienić olej w skrzyni: http://home.comcast.net/~vicent/trannye38.html

gdy jadę powoli to słychać w lewym tylnym kole, jakieś piski, jakby coś ocierało ale nie mogę zidentyfikować tego przyczyny. Piski słychać w równych odstępach czasu

Brzmi to tak jakby klocek ocierał o tarcze.

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: wymiana oleju skrzyni biegów i inne
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2011, 12:36:24 pm »
Hejka, aby sprawdzic stan oleju, musisz miec troche zapas oleju i dolewac az sie zaleje. na forum byly kilka razy
ofert dot. tego oleju (jest dosc drogi, najlepiej kupic w wiekszych ilosciach). olej powinno byc wymianie co 80-100
tys km. link ktory podal moryc dotyczy bmw, jednak skrzynia tam taka sama.

tutaj masz korek aby dolewac oleju:


a tu procedura producenta:


co do obciaranie to sprawdz ponownie klocki i tarcze. powodzenia!