Dział Techniczny > Przydatne informacje

Felgi aluminiowe, co warto wiedzieć?

(1/1)

micky:
Felgi aluminiowe, inaczej obręcze ze stopów lekkich, są podstawowym elementem koła samochodowego. Stanowią alternatywę dla montowanych zazwyczaj na pierwsze wyposażenie felg stalowych. Powstają w procesie kształtowania odpowiednio przygotowanego stopu aluminium. Obecnie stosuje się cztery podstawowe metody produkcji: odlew wysokociśnieniowy, odlew niskociśnieniowy, odlew grawitacyjny, kucie. Najpowszechniej stosowaną metodą produkcji felg aluminiowych jest odlew niskociśnieniowy. Korzystając z tej metody uzyskuje się produkt odznaczający się dobrą jakością przy umiarkowanym koszcie produkcji.



Każdą felgę aluminiową opisują cztery parametry decydujące o jej montażowej przydatności do danego modelu samochodu:

rozmiar felgi - średnica i szerokość powinny być odpowiednio dobrane do opon i budowy nadkola samochodu,

rozstaw śrub - felgi mogą występować w ponad 20 różnych rozstawach śrub,

odsadzenie, ET, offset - odległość powierzchni montażowej felgi od jej środka symetrii; wartość ta decyduje o rozmieszczeniu felgi w nadkolu. Przy odpowiednio dobranej wartości koło nie obciera o błotniki, zacisk hamulcowy, czy inne elementy zawieszenia,

średnica otworu centralnego - felga musi być dokładnie spasowana na piastę, aby zapobiec powstawaniu wibracji podczas jazdy,

nośność- felga musi mieć wystarczającą nośność w stosunku do masy całkowitej na wybranej osi pojazdu.


Zalety felg aluminiowych

mniejsza waga wyrobu - Właściwość ta przekłada się na wolniejsze obciążenie i zużywanie się elementów zawieszenia samochodowego

lepsze chłodzenie hamulców – Budowa tych felg sprzyja znacznie intensywniejszemu przepływowi powietrza wokół tarcz i bębnów hamulcowych. Dzięki temu chłodzenie całego układu hamulcowego jest bardziej efektywne, a hamulce wolniej się zużywają. Materiał z jakiego są wykonane, m.in. aluminium jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła . Felga odbiera ciepło z tarcz hamulcowych i tym samym przyczynia się do ich chłodzenia.

większa dokładność wykonania - Wykonuje się je z dokładnością do 0,3 mm; dla felg stalowych jest to obecnie 0,7 mm

atrakcyjniejszy wygląd – W zależności od preferencji nabywcy, wybrany model felg może nadać autu nowy charakter. Kwestie estetyczne zawsze były i będą sprawą indywidualną, odpowiednie felgi nadają wyjątkowy i niepowtarzalny styl. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, więc każdy właściciel samochodu może dobrać felgę według indywidualnych upodobań, w zależności od tego, jaki efekt chce uzyskać. Jeśli stawiamy na klasykę i elegancję, z pewnością wybierzemy felgi ze srebrnym wykończeniem. Kierowcy, którym zależy na czymś bardziej ekstrawaganckim, dającym wrażenie dynamiki, czy sportowy sznyt, mogą wybrać dowolną wariację wzoru i koloru, których w ofercie www.kelban.pl nie brakuje. Ponadto istnieje możliwość nadania nowego koloru podstawowej wersji modelu felgi w naszej lakierni proszkowej. Paleta obejmuje kilkadziesiąt barw.


Mitów kilka o felgach aluminiowych...

Czy felgi aluminiowe mają krótką żywotność i są za miękkie na nasze drogi?

Nie. Felgi stalowe są jeszcze bardziej miękkie i podatne na uszkodzenie, przy czym tańszy i łatwiejszy jest proces ich regeneracji. Plastyczność w przypadku felg aluminiowych jest ich zaletą, nie wadą. Podczas niewielkiego uderzenia felga się odkształci, ale nie pęknie. Dzięki temu, powietrze z opony nie uchodzi tak gwałtownie, a zatem jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na nagłą zmianę toru jazdy. Za felgami renomowanych producentów przemawia ich jakość, poparta licznymi badaniami wytrzymałościowymi. Dodatkowo, felgi prześwietlane są promieniami RTG, co gwarantuje wykrycie wad materiałowych już na etapie wytwarzania.

Czy można zakładać felgi aluminiowe na zimę?

Tak, jeżeli felga ma odpowiednia powłokę lakierniczą. Problemem stanowią przede wszystkim środki, którymi posypuje się zimą nawierzchnię ulic, a które mogą przyczynić się do niszczenia powierzchni aluminiowych obręczy. Uszkodzenia mechaniczne mogą powodować przyspieszenie procesu utleniania się aluminium, co doprowadza do degradacji powłok lakierniczych i niezbędna jest regeneracja. Istnieją specjalne modele felg aluminiowych przystosowane do eksploatacji w warunkach zimowych, dzięki pięciu powłokom „antykorozyjnym”.

! Ważne jest, by wybierać felgi wyłącznie renomowanych producentów, takich, którzy gwarantują nie tylko dobry odlew, ale i właściwie przygotowaną powierzchnię koła. Prosimy też pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, bo to głównie ona pozwoli cieszyć

się felgą przez cały rok.

Czy felgi aluminiowe trudno się czyści?

Regularna pielęgnacja felg aluminiowych ma istotny wpływ na ich trwałość i żywotność. Warto przykładać do tego większą wagę. Trudność zależy jedynie od wzoru obręczy i od naszych chęci. Felgi o klasycznym, pięcioramiennym kształcie i gładkich powierzchniach będzie czyściło się łatwiej niż felgi o tzw. wzorze szprychowym lub posiadające wiele zakamarków. Właściciele felg aluminiowych powinni jednak pamiętać, że liczy się nie tylko regularność, z jaką czyścimy koła, ale też jakość tego procesu. Trudno dostępne miejsca felg najlepiej czyścić ręcznie. Istnieje wiele różnych specyfików przeznaczonych do pielęgnacji felg aluminiowych, które nadają obręczy dodatkowy blask. Należy jednak bezwarunkowo stosować się do instrukcji użycia danego środka, ponieważ zbyt długa ekspozycja felgi na substancje żrące może spowodować zniszczenie powłoki lakierniczej. Ewentualnie można też powierzyć czyszczenie fachowcom, nie jest to przecież duży wydatek.

Czy stalówki są tańsze od alufelg?

W wielu przypadkach to jest mit. Z reguły felgi aluminiowe są sprzedawane z kompletnym zestawem montażowym. W przypadku felg stalowych często musimy dokupić odpowiednie śruby bądź nakrętki do ich montażu. Z myślą o estetyce auta, powinniśmy przygotować się na kolejny wydatek – kołpaki (może to być wydatek nawet ponad 600 zł za komplet). O cenie alufelg w głównej mierze decyduje jakość. Przestrzegamy więc przed tańszymi, ładnie wyglądającymi podróbkami o wątpliwych pochodzeniu i jakości. Kupując felgi, warto wybierać produkty markowe, potwierdzone certyfikatem TUV i PIMOT.

zadek07:
Felgi stalowe z reguly sa lzejsze od alumioniowych. Chyba ze piszemy o sportowych alu. Ot taka mala informacja :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej