Autor Wątek: Co powinieneś wiedzieć o E10  (Przeczytany 7598 razy)

micky

  • Gość
Co powinieneś wiedzieć o E10
« dnia: Maj 09, 2011, 19:43:48 pm »
Coraz więcej znaków na niebie wskazuje, że niebawem paliwo E10 pojawi się na polskich stacjach.
Co zatem powinniśmy wiedzieć o E10?


Udział biopaliw na polskim rynku paliwowym jest jeszcze dość marginalny. Jednak to będzie się zmieniać. Unia Europejska każdemu z państw członkowskich wylicza poziomy dystrybucji tego rodzaju surowców, do których to ów kraje członkowskie muszą się dostosować. Jeśli limity nie zostaną "upłynnione" na rynku, wówczas dane państwo będzie musiało zapłacić kary. Niestety wprowadzenie nowego biopaliwa E10, zawierającego 10-procentową domieszkę etanolu póki co rodzi więcej obaw niż pozytywnych opinii. Dlatego, jeśli już nowe eko-paliwo pojawi się na stacjach paliw, kierowcy nie powinni bez zastanowienia sięgać po pistolet. Jak już pisaliśmy wcześniej, dotyczy to zwłaszcza właścicieli pojazdów wyprodukowanych przed 2000 rokiem.

Problem tkwi w jednostkach napędowych pojazdów 10-letnich i starszych, które z uwagi na swój zaawansowany wiek nie były konstruowane z myślą o napędzaniu tego rodzajem paliw. Takie konsekwencje grożą zwłaszcza w przypadku planowanego nowego paliwa E10, w którego skład wchodzi 90 proc. benzyny i 10 proc. związków alkoholowych opartych na etanolu. Co warte podkreślenia już obecnie dostępne w sprzedaży biopaliwa, których skład biokomponentów nie przekracza 5 proc., w wielu przypadkach nie są zalecane dla starszych pojazdów. Okazuje się jednak, że również auta z nowoczesnymi, bezpośrednimi wtryskami paliwa mogą mieć pewne problemy z "trawieniem" biopaliwa E10. Już teraz wiadomo, że w przypadku tankowania E10 trzeba będzie się liczyć z nieco większym spalaniem auta. Co warto poza tym wiedzieć o nowym biopaliwie?

Czym dokładnie jest biopaliwo E10?
Przy definicji paliwa E10, ma się na myśli związek alkoholowy etanolu, który symbolizuje litera "E". Liczba "10" to z kolei udział procentowy domieszki etanolu w benzynie. Do tej pory stosowane biopaliwa miały co najwyżej 5-procentowy udział w strukturze benzyny. Etanol uzyskiwany jest w procesie fermentacji roślin skrobiowych, takich jak: trzcina cukrowa, buraki cukrowe, kukurydza lub zboże.

Czy biopaliwo E10 może przyczynić się do ochrony środowiska?
W tej kwestii zdania są podzielone. Oczywiście większy udział bioestrów w paliwie zmniejsza zapotrzebowanie na "pełnowartościowe" paliwa kopalniane. W trakcie spalania E10 faktycznie wydalane jest mniej dwutlenku węgla. Z wyliczeń różnych ośrodków badawczych wynika, że wartość emisji CO2 z samochodu jest porównywalna z wielkością pochłaniania CO2 przez rośliny, którymi właśnie pojazd jest napędzany. Jednak zdaniem krytyków rachunek ten będzie wiarygodny tylko w momencie, kiedy rozwój infrastruktury i pól uprawnych, nie będzie pociągał za sobą konieczności wycinki lasów i nastawiania się rolnictwa tylko na rośliny sprzyjające produkcji biopaliw.

Skąd mam wiedzieć czy biopaliwo E10 nie zaszkodzi mojemu autu?
W niektórych samochodach biopaliwo E10 może doprowadzić do szybszej korozji elementów silnika i zapychania się układów paliwowych. Do czasu wprowadzenia nowego surowca E10 niektórzy producenci samochodów zamierzają wprowadzić identyfikację zagrożonych modeli poprzez publikację specjalnych list. W nich miałyby znaleźć się auta sklasyfikowane według rocznika czy wersji silnikowej. Przez oficjalne przedstawicielstwa koncernów zostaną uruchomione również specjalne info-linie. Informacji takich powinni udzielać także dealerzy marki.

Co zrobić w przypadku pomyłkowego zatankowania E10?
Póki paliwo nie jest w powszechnym obiegu, trudno stwierdzić na ile biopaliwo E10 może szkodzić poszczególnym modelom samochodów. Stąd najlepiej informacji zasięgnąć bezpośrednio u producenta. Podstawową zasadą jest nie uruchamianie pojazdu. W najgorszym przypadku paliwo trzeba wypompować z baku. W ekstremalnych sytuacjach może dojść do całkowitego defektu silnika już po pierwszym zatankowaniu.

Jak rozpoznać E10 na stacji paliw?
Nowe biopaliwo będzie prawdopodobnie dostępne do tankowania z tych samych dystrybutorów co zwykłe paliwa. Oznaczeń "E10", sugerujących alternatywne paliwo należy więc szukać bezpośrednio na dystrybutorach i pistoletach. W razie braku pewności warto skorzystać z pomocy obsługi stacji.

Czy biopaliwo E10 wpływa na spalanie?
Tak. Testy wykazały, że po zastosowaniu biopaliwa E10 zwiększa się nieznacznie spalanie pojazdu. "Energiczność" E10 jest nieco niższa niż tradycyjnej benzyny, stąd silniki potrzebują większej dawki mieszanki im udział procentowy alkoholi w paliwie jest większy. Z wyliczeń wynika, że na pokonanie dystansu 100 kilometrów auto napędzane biopaliwem E10 będzie spalić o około 3% więcej surowca.

Ile będzie kosztować to biopaliwo?
Eksperci szacują, że cena za litr paliwa E10 będzie porównywalna z cenami benzyny bezołowiowej 95. Jak podkreślają, w innym przypadku sprzedaż nowego biopaliwa stała by się nieopłacalna, a powstawanie całej infrastruktury nie miałoby sensu. Oczywiście ostatecznie zdanie w tej kwestii będą miały koncerny paliwowe i rynek.