Autor Wątek: Jaguar XK120 Flajole Forerunner - Powrót do przyszłości  (Przeczytany 3996 razy)

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Jaguar XK120 Flajole Forerunner - Powrót do przyszłości
« dnia: Styczeń 10, 2011, 21:06:26 pm »
Flajole Forerunner 1955 - amerykanska interpretacja XK120


Back to the future - dlugo zanim powstal (amerykanski) film, powstal Flajole Forerunner. William Flajole,
ojciec projetku, byl projektantem. Nie tylko samochodowym, jednak przy samochodach czul sie najlepiej.
William Flajole umarl w 1999 i ostatnie godziny na lozu smierci spedzil ... czytajac gazety motoryzacyjne.

Po szkole, William Flajole zaczynal swoja kariere w firmie Chrysler w roku 1933. Pozniej pracowal
takze dla General Motors, Murray oraz Ford, gdzie z jego wspoludzialem powstal ostateczny ksztalt
Forda Continental. Na swoim koncie ma kilka udanych projektow, jednak w wiekszosci znanych na rynku
amerykanskim, takie jak Nash Metropolitan.

Po drugiej wojnie swiatowej Flajole otworzyl wlasna pracownie projektowa i ogolnie pracowal jako
doradca dla wielkich firm przemyslowych a takze dalej dla branzy samochodowej. Jak powiedziala jego
corka, William Flajole mial dosc pracy w granicach zyczen klientow i chcial, zeby powstal samochod
jego marzen, samochod ktory mial dac odpowiedz na pytanie "jak wyglada samochod przyszlosci"

I tak powstal Flajole Forerunner. W roku 1951 Flajole kupil Jaguara XK120 i zaczynal z nim eksperymentowac.
Samochod sluzyl mu jako model, a po konkretnych planach kupil drugiego Jaguara w 1953. Zafascynowany
osiagnieciem Jaguara wpadl na pomysl, aby zafundowac swoim aucie troche slawy zanim zaczynal go
modyfikowac. Wraz z cala rodzina, kilkoma wspolpracownikami oraz wynajetym kierowca rajdowym swiezy
kupiony Jaguar XK120 udal sie na rajd Chanute AFB w Urbanie, Illinois, skad wrocil z imponujacym wynikiem:
2gie miejsce.

Po wyscigu Jaguar stracil swoja karoserie, ramka zostala zmodyfykowana i zamontowana nowa karoseria
z wlokna szklanego z grubym, plastikowym, zasuwanym, przezroczystym dachem. Oryginalny kolor tego
pojazdu w roku 1955, kiedy Flajole go zakonczyl, byl zielony, przyblizony do BRG. Samochod trafil na
okladki kilku magazynow i jego tworca uzywal go na codzien przez kilka lat, zostal sprzedany przez
niego w1972 i mial odtad kilku wlascicieli. Ostatnio zostal sprzedany na aukcji w Pebble Beach za
niecale 190 tys dolarow.




























William Flajole 1915-1999


wichma

  • Gość
Odp: Jaguar XK120 Flajole Forerunner - Powrót do przyszłości
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2011, 21:23:35 pm »
Ciekawy...  :-za

   Podoba mi sie, szczególnie te nadkola jak w starej corvette.  :-super

khamsin

  • Gość
Odp: Jaguar XK120 Flajole Forerunner - Powrót do przyszłości
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2011, 22:54:38 pm »
Uroda mocno dyskusyjna -jako całość przyciężki ale... piękne datale i... bardzo interesujący. Ciekawa wizja, dość spójna, bezkompromisowa. Lekko przeładowana. Ale widać ten cień geniuszu. Mnie się bardzo podoba -jest piękny i nie jest równocześnie piękny bo z proporcjami nie jest bajlepiej...  ;)
Nie bez powodu amerykanie to społeczeństwo (naród?) custom cars.

Bazyli

  • Gość
Odp: Jaguar XK120 Flajole Forerunner - Powrót do przyszłości
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2011, 23:18:42 pm »
Nie za bardzo mu wyszedł przód samochodu. Blisko siebie rozstawione światła schowane za grillem i błotniki wyciągnięte tak bardzo do przodu powodują, że wyraz pyska tego samochodu jest raczej debilny. Poza tym bardzo ciekawy pomysł, ma ciekawe detale.  Czy mi się podoba - nie wiem, jako samochód - na pewno bym się za nim obejrzał, jako przeróbka Jaguara - już nie, bo poprawianie Kota, a szczególnie modelu XK120, to takie poprawianie siekierą po heblu.

Pocoyo

  • Gość
Odp: Jaguar XK120 Flajole Forerunner - Powrót do przyszłości
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2011, 07:37:00 am »
Jak dla mnie cudo  :-super