Autor Wątek: Temperatura silnika, jak szybko powinien osiągnąć właściwą temperaturę pracy.  (Przeczytany 1203 razy)

Offline zdrapka

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 16
Witam, czy moglibyście napisać, po przejechaniu jakiego dystansu Jagiem 2.0D  w obecnych warunkach pogodowych (ok. 0 stopni po mieście) wskazówka temperatury silnika pozycjonuje się u Was  na godz. 12.00. Pytam, bo wydaje mi się, że mam z tym problem i próbuję ustalić, czy przypadkiem nie siadł "mały termostat". U mnie, dopiero po przejechaniu jakiś 15 km wskazówka dociera milimetr przed dwunastą. Z góry dziękuję za pomoc.

Online gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 802
One strasznie wolno się nagrzewają - wg mnie u Ciebie wszystko w normie jest.
Tam jest 10,5L wody do zagrzania więc i bezwładność cholerna.

Offline zdrapka

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 16
Dziękuję za odpowiedź , ale ostatnio wymieniałem płyn i weszło nieco ponad 5 l, nie 10,5 l. Stąd moje wątpliwości do czasu zagrzania silnika. Wydaje mi się, że wcześniej autko nagrzewało się szybciej. Stąd pytanie. Czy ktoś jeszcze może wyrazić swoją opinię?

Online gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 802
A jeśli się nagrzeje to wskazówka trzyma się stabilnie czy są duże wahania w zależności od szybkości jazy/obrotów?
Oraz jak wygląda stabilność obrotów ? Przy problemach z termostatem potrafią pływać.

Swoją drogą ASO przewiduje odpowietrzenie po wymianie płynu chłodzącego - na pompie wody jest śruba ku temu.

Offline zdrapka

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 16
Po nagrzaniu, wskazówka praktycznie stoi w miejscu, obroty także OK. Post napisałem, bowiem wydawało mi się, że wcześniej autko szybciej dochodziło do normalnej temperatury. 15 km po mieście to jednak spory dystans na zagrzanie silnika. Rozumiem, że wszyscy którzy czytali mój post mają podobnie. Pzdr

Online gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 802
Widzę, że nikt inny nie chce się wypowiedzieć czy mają podobnie.
Jest jeszcze jedna opcja - padły świece w podgrzewaczu PTC.
Niestety nie wiem czy takowy był wsadzany do każdego w X`a (w Mondeo na bank tylko w najwyższych wersjach).
Musiał byś zerknąć pod samochód, ale ich pad przełożyłby się na zauważalne wolniejsze nagrzewanie zimą (to najprawdopodobniej jest sterowane właśnie vs. temperaturą na zewnątrz i włącza jedną bądź trzy świece).
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2022, 10:55:02 am wysłana przez gonzo7 »

Offline zdrapka

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 16
Dzięki za sugestie w zgłoszonym problemie.

Offline werdew

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Powrót Kota Marnotrawnego :)
No to widze ze mam podobny problem.
 20 minut jazdy ( no niby poza miastem, ale prędkości rzędu 55-75)

Wskaźnik powolnie pnie się w góré i zatrzymuje się w pól drogi do pionowego wskazania.
 I tak zostaje.

Czyli cos nie tak z termostatem?  :-trudno
X-type(08' Red)   2L Diesel
S-type(05' Black) 4.2 v8 (+LPG) sprzedny
X-type(05' Black) 2.5 V6 4x4 sprzedany

Offline Marcinppl

  • Aspirant
  • Wiadomości: 1
  • Kocham to forum
Odp: Temperatura silnika, jak szybko powinien osiągnąć właściwą temperaturę pracy.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2023, 18:24:57 pm »
U mnie droga poza miastem, prędkość  ok100 ledwo co wyjdzie z niebieskiej kreski na dystansie ok 15km.

Online gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 802
Odp: Temperatura silnika, jak szybko powinien osiągnąć właściwą temperaturę pracy.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 23, 2023, 08:38:53 am »
Wymień mały termostat - robota na 20 min. Wszyscy piszą o oryginalnym (300zł vs 30zł) koniecznie, ale to nie prawda.
Wrzuciłem tego rok temu i poprawa kosmiczna:
https://allegro.pl/oferta/termostat-ford-mondeo-mk3-iii-2-0-2-2-16v-tdci-07-13305358675