Autor Wątek: Jaguar MK X 420 1968 rok - jaki rozmiar opon?  (Przeczytany 5113 razy)

Offline Sabbath

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 157
Jaguar MK X 420 1968 rok - jaki rozmiar opon?
« dnia: Czerwiec 04, 2021, 09:11:46 am »
Witam serdecznie, jestem na etapie zakupu nowych opon z białym paskiem do Jaguara Mark X 420. Obecne na aucie oponki mają ok, bieżnik ale są bardzo leciwe. Tylko mam dylemat co do rozmiaru bowiem książka pisze że powinny być 205/70/14, natomiast auto było zakupione na 215/70/14.
Czy te co podaje instrukcja nie będą za wąskie i auto nie będzie śmiesznie na nich wyglądać (205/70/14).
Proszę o pomoc.

Offline EthanBrown50

  • Aspirant
  • Wiadomości: 1
  • Kocham to forum
    • Mapa Świata
Odp: Jaguar MK X 420 1968 rok - jaki rozmiar opon?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2022, 08:24:42 am »
Głównym problemem jest dostępność opon o indeksie prędkości w tym rozmiarze, który pasuje do prędkości samochodu w tym rozmiarze. Moje 215-tki mają indeks S, i nie znam żadnego producenta, który produkowałby w tym rozmiarze opony o indeksie H lub wyższym wyższej w tym rozmiarze. Ja naprawdę nie jeżdżę szybko ani ostro w zakrętach.

Jedyna znana mi opona, która pasuje do 14-calowych kół Mark 10/420G i o indeksie prędkości równym lub przekraczającym możliwości samochodu, jest opona z serii Michelin Collector. Jest to model 205VR14 XWX, który posiada indeks prędkości W i ma indeks nośności 89. Problemem staje się jednak cena.

Wracając do kół 15'', jest jeszcze Pirelli P4000 Super
Touring w rozmiarze 215/70ZR15 o indeksie nośności W i 97.
Wiele egzemplarzy XJ6 Serii 3 ma je zamontowane, w tym mój.
Co ciekawe, ta opona ma również OD 26,8.

Spędziłem trochę czasu, buszując po stronach internetowych w poszukiwaniu odpowiednich alternatywnych rozwiązań i jeśli ktoś nie zna innej opony, myślę że utknęliśmy albo na wysokiej cenie, albo na niskim indeksie prędkości, lub niestandardowym rozmiarze koła spośród wszystkich opon, które będą pasować i będą miały odpowiedni prześwit i nie będą za małe.