Autor Wątek: czy spawanie migomatem może uszkodzić auto  (Przeczytany 2110 razy)

Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 477
  • XJ8 3.2 Executive 1999
czy spawanie migomatem może uszkodzić auto
« dnia: Maj 16, 2021, 18:16:34 pm »
Cześć
Stare przysłowie pszczół mówi że niedzielna praca w g... się obraca ...
Zaprowadziłem wczoraj wczoraj kocura do blacharza żeby zrobił porządek z dziurą w przednim podszybiu, pod plastikową osłoną. I ku memu zdumieniu zadzwonił do mnie dziś że auto mogę już odebrać , bo ma kupę roboty, zaczął wczoraj , dziś dokończył i że gotowe. Pojechałem, widzę że pospawane, dziur nie widać, gość pokazał mi zdjęcia z roboty pokazujące że wyciął co trzeba, pospawał , zabezpieczył z góry i od środka - wszystko ok.
Odpalam a tu pomarańczowa lamka świeci i napis performance restricted. No cóż uznaliśmy, że to po tym jak zdjął klemę na czas spawania. Postanowiłem podjechać spokojnie do domu i skasować błędy. Skaner pokazuje że jest błąd obu czujników spalania stukowego a po skasowaniu wracają oba po sekundzie od odpalenia silnika.
Z tymi czujnikami miałem już przejścia, najpierw były dwa błędy , potem tylko jeden, kupiłem nawet w V12 nówkę do wymiany ale ostatecznie nie wymieniłem bo po zatankowaniu 98PB błąd nagle zniknął.
No i tak sobie rozmyślam teraz - pewnie to nie przypadek i nasuwa mi się pytanie czy mimo zdjętej klemy ( pytanie której ) migomat mógł uszkodzić te czujniki. Blacharz jest doświadczonym człowiekiem i robił niejedno, no chyba że się spieszył i zapomniał zdjąć tą klemę.
Co o tym myślicie ?
Piotr
 
 

Offline piorek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 272
  • Kocham to forum
Odp: czy spawanie migomatem może uszkodzić auto
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 16, 2021, 21:15:40 pm »

Mógł nie odłączyć przewodu masowego od akumulatora lub zacisk masowy spawarki, nawet jeśli był podłączony blisko miejsca spawania, nie był dobrze podłączony.
Podczas spawania powstają prądy wsteczne, a do tego jeśli masa nie była zbyt dobrze blisko podłączona, puszczamy prąd po całej karoserii.


Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 477
  • XJ8 3.2 Executive 1999
Odp: czy spawanie migomatem może uszkodzić auto
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 17, 2021, 15:38:49 pm »
Cześć
Wczoraj po rozpoczęciu tego wątku, poszedłem do auta, odłączyłem minus, odczekałem z pół godziny, w między czasie rozpiąłem wtyczki obu czujników i popsikałem preparatem do kontaktów elektrycznych. Następnie poskładałem, skasowałem błędy i się przejechałem i do tej pory cisza. Chwilę temu wróciłem z zakupów. Nie wiem co to jest.
Piotr