Autor Wątek: Wymiana akumulatora bez potrzymania pradu.  (Przeczytany 4619 razy)

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 324
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Wymiana akumulatora bez potrzymania pradu.
« dnia: Styczeń 08, 2021, 18:54:34 pm »
Najnowsze samochody posiadają tak ogromną ilość elektroniki i systemów, że potrzebują stałego dostępu do energii. Odłączenie dopływu prądu spowoduje utratę wielu danych i ustawień, które są zapisane w komputerach. Dlatego często konieczne jest podtrzymanie prądu przy wymianie akumulatora. Jeżeli nie dostarczymy do samochodu prądu z drugiego źródła, możemy utracić dane, ale także mogą pojawić się błędy w ECU.

Taki opis znalazlem w necie.
Dzis bylem jeszcze raz w serwisie i spytalem sie czy potrzymali prad przy wymianie.
Przyznali sie,ze nie.
Twierdza,ze nic nie powinno sie stac.
A ja mam problemy,ktorych oni nie potrafia rozwiazac.
Nawet nie maja programu do tego modelu.Choc wczesniej zapewnial,ze posiadaja. Gdy powiedzialem,ze maja podpiac auto to wyszlo na jaw,ze kity wciskaja.
Czy ktos sie moze wypowiedziec na ten temat?Mieliscie  kiedys taki przypadek,ze po odlaczeniu aku, auto wywalalo pelno bledow a czasem nawet nie dalo sie uruchomic?
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline tomas90

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Kocham to forum
Odp: Wymiana akumulatora bez potrzymania pradu.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2021, 19:02:09 pm »
Jest tu co najmniej kilka postów na ten temat, że po wymianie akumulatora chłopakom zaczęły się dziać przeróżne rzeczy. Ja jakiś tydzień temu wymieniałem aku u siebie i właśnie dzięki tym postom postanowiłem na czas wymiany podpiąć inny aku pod klemy auta przez co nawet na chwilę nie stracił zasilania. Błędów żadnych nie odnotowałem i adaptacji akumulatora nie przeprowadzałem ale myślę, że auto z tego roku pewnie resetuje sam po jakimś czasie moduł akumulatora ponieważ komunikaty znikły i póki co się nie pojawiają. Pozdro
XF 2015r. lift 2.0T

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 324
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Wymiana akumulatora bez potrzymania pradu.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2021, 19:43:08 pm »
Troche czytalem o tym na forum.

Zacytuje  kolejny fragment.
 Wymiana akumulatora w samochodzie z systemem start/stop wymaga podtrzymania napięcia i co prawda można zrobić to samodzielnie, ale i tak musimy udać się do mechanika. Nowy akumulator musi bowiem zostać wgrany do sterownika. Pominięcie tej procedury powoduje niedoładowywanie lub przeładowanie nowej baterii, niepoprawne działanie systemu start/stop i w konsekwencji dużo szybsze zużycie akumulatora.

Inny cytat.
W systemach start stop, po wymianie akumulator trzeba go zaprogramować!!! Jest to absolutny wymóg, gdyż alternator zapamiętuje stan poprzedniego akumulatora i może nam uszkodzić nasz nowy akumulator!!! Tylko nieliczne samochody nie muszą mieć wprowadzanego do systemu nowego akumulatora!

Podlaczylem OBD pod gniazdo i monitrowalem napiecie akumulatora oraz ladowanie.
Wszystko jest w porzadku.
Start/stop dziala.
Niestety reszta to loteria. Prawie zawsze nie dzialaja systemy sport i eco.
Zapalaja sie w czasie jazdy wszystkie mozliwe kontrolki.Oczywiscie ladowania tez.Nie musze chyba pisac jaki to stres jadac w nocy.
Wiem,ze sa na forum osoby zajmujace sie profesjonalnie tymi autami.
Moze tez przeczytaja i odpowiedza.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2021, 19:51:26 pm wysłana przez piotrrf »
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline rmazurek

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.070
Odp: Wymiana akumulatora bez potrzymania pradu.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2021, 10:51:00 am »
BMS powinien sie po jakims czasie sam zaprogramowac - nie pamietam jaka jest czestotliwosc tego procesu.
Jest:
I-Pace HSE Black 24MY/ XE 2.0d AWD / MX-5 NB 1.8 TURBO!

Były:
I-Pace HSE 21MY
E-Pace 2.0d AWD
XJ 3.0D
A1 1.4 TFSI
XF 3.0D
Fiesta 1.0
Accord 2.2 ictdi
Carisma 1.8 GDI
Punto 1.2
323f BG 1.8
Corsa A 1.2

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 324
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Wymiana akumulatora bez potrzymania pradu.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2021, 14:49:39 pm »
Dziś miałem niemiłą niespodziankę. Otóż zanim odpaliłem auto podłączyłem OBD. Chciałem sprawdzić napięcie. Odrazu był problem z uruchomieniem i wyskoczyło dużo błędów. Dokładnie jak przed wymianą akumulatora na nowy.
Wysiadłem z auta, zamknąłem. Znowu otworzyłem i próba startu. Udało się ale odrazu znowu wywaliło błędy.
Wyciągnąłem OBD. Znowu procedura jak wcześniej i tym razem auto odrazu odpaliło a jedyna kontrolka, która została zapalona to check engine.
Auto chodzi, więc wkładam znowu OBD i odrazu cała choinka błędów.
Wcześniej tym OBD byłem wstanie kontrolować różne rzeczy a teraz sprawił, że produkuje błędy.
W Mercedesie nie robi żadnych problemów. Normalnie wszystko czyta.
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 324
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Wymiana akumulatora bez potrzymania pradu.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 25, 2021, 18:19:31 pm »
BMS powinien sie po jakims czasie sam zaprogramowac - nie pamietam jaka jest czestotliwosc tego procesu.

Na niemieckim forum Jaguara byl podobny temat.
Skopiowalem z automatycznego tlumacza i wkleilem ponizej odpowiedz.

Wyobraź sobie, że z jakiegoś powodu musisz wyjąć całkowicie nienaruszoną baterię.
Teraz, gdy już go usunąłeś, ładujesz go za pomocą ładowarki.
Wkładasz go z powrotem, podłączasz, ponownie kalibrujesz okna i drzwi, a potem???
Czy jeździsz do warsztatu, aby się "uczyć"? czy jeździsz dalej? Po kilku metrach systemy, które zgłosiły się z powodu przerwy w dostawie prądu, działają bez zarzutu. Co zrobisz teraz, gdy wszystko działa jak zwykle?

Ważne jest, aby zainstalować akumulator tego samego typu i w miarę możliwości o tej samej pojemności.

Jest oczywiste, że warsztaty samochodowe popierają ten "czysty" biznes przy niewielkim wysiłku i że jest on niezbędny.


U mnie od pewnego czasu nic sie nie zapalilo i oby tak dalej.


Porsche 987 S
SLK R 171

Offline Zyg zag

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 260
    • Facebook
Odp: Wymiana akumulatora bez potrzymania pradu.
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2021, 09:40:33 am »
Hej

nigdy nie uzywalem zadnego podtrzymania przy wymianie akumulatora,

kolejna rzecza jest reset po wymianie akumulatora glownego czy tez dodatkowego,

zawsze to robilem, gdy auto jest wyposazone w kleme z IBS,

a jak ktos nie chce, niech robi, w koncu nie moja sprawa,
tylko zeby pozniej nie okazalo sie ze kwas z akumulatora zzera bagaznik i tapicerke,
co juz kilku krotnie widzialem ...,

Pozdr
Jesli nie moge pomodz zdalnie wiecej info tutaj..
https://www.facebook.com/Pierun-Jaguar-Land-Rover-Chiptuning-Hamownia-107072637627373/
Diagnostyka, elektronika, konwersja usa/eu, naprawa, chiptuning ...

Offline nordyk

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 432
Odp: Wymiana akumulatora bez potrzymania pradu.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2021, 21:08:15 pm »
Jak ten reset się robi ? Dzięki za info
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2021, 21:27:42 pm wysłana przez Choina »

Offline bibor80

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Kocham to forum
Odp: Wymiana akumulatora bez potrzymania pradu.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2021, 22:50:14 pm »
Nie wydaje mi się by reset był potrzebny , by wymianie aku o tych samych parametrach, jakie przewidział producent.
W zeszłym roku zmieniałem oryginalny akumulator i tej zimy po siarczystych mrozach i dwu tygodniowym przestoju, auto pali bez zająknięcia.
W audi tak miałem,  ze akumulator trzeba było programować zależnie od jego pojemności.

Wysłane z mojego SM-M215F przy użyciu Tapatalka


Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 324
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Wymiana akumulatora bez potrzymania pradu.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 22, 2021, 11:00:01 am »
Tez tak mysle.
Skoro akumulator jest dokladnie o tych samych parametrach to komputer nie widzi roznicy.
U mnie auto na poczatku wywalilo duzo bledow ale po jakim czasie samo wszystko zniknelo.
Teraz wiem ,ze stracilem kase w ASO na robote,ktora sam moglem wykonac.
Nigdy z innymi autami nie jezdzilem do serwisu by aku wymieniac.Nigdy tez nie robilem podtrzymania pradu.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2021, 12:39:32 pm wysłana przez Choina »
Porsche 987 S
SLK R 171