Autor Wątek: Zakup x-type prośbą o doradzenie  (Przeczytany 1248 razy)

Offline legler

  • Aspirant
  • Wiadomości: 3
  • Kocham to forum
Zakup x-type prośbą o doradzenie
« dnia: Grudzień 25, 2020, 19:30:53 pm »
 :-bry kłaniam się nisko. Szykuje się do zakupu mojego następnego auta. Wreszcie będę mógł kupić Jaguara. Zawsze starałem się kupować auta które doceniaja nieliczni ludzie i tak ładowały w moim posiadaniu Subaru Impreza, citroen c5 3.0, Toyota Avensis 2.4 (swoją drogą to było najgorsze auto). Już od dawna chciałem kupić Jaga ale zawsze coś innego mi wpadało w ręce. Tym razem nie odpuszczę.
Będę celował w konfigurację : 3.0 lub 2.5 (tutaj proszę o poradę który lepszy), raczej automat, Sedan.
Moje wielka prośba o doradzenie czego szukać z charakterystycznych usterek tego auta, czego się pilnować. Jak z trwałością 4x4, jaką firmą produkuje do x-type'a automaty i jak z ich trwałością?
Będę serdecznie wdzięczny za odpowiedzi na te pytania

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Zakup x-type prośbą o doradzenie
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 25, 2020, 20:25:39 pm »
Użyj szukajki. Masa takich tematów jest dosyć dokładnie opisanych. Najważniejsze co trzeba sprawdzić to stan podwozia i progów bo mają tendencję do rdzewienia. Skrzynie robi Jatco. Nie są zbyt dynamiczne i jakoś szczególnie trwałe ale nie uważam, żeby były szczególnie awaryjne. Napęd 4x4 potrafi być problematyczny w zasadzie w każdym elemencie. Skrzynia kątowa cierpi na zużycie łożysk ze względu na brak oleju, gdyż teoretycznie producent nie przewidział wymian oleju, co oczywiście jest bzdurą i należy wymieniać, dyfer potrafi rzęzić i wał napędowy wprowadzać auto w wibracje, padają podpory a zamienniki są zazwyczaj kiepskiej jakości i nawet nowe mogą wyć. Resztę doczytasz sobie używając szukajki. Generalnie auta te nie są bezawaryjne, koszt napraw wcale nie jest niski, a o dobrego fachowca czasem trudno.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Bsat

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Kocham to forum
Odp: Zakup x-type prośbą o doradzenie
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 25, 2020, 20:27:14 pm »
O 4x4 masz cały wątek. Skrzynia to Jatco JF506E. Jeśli chodzi o silnik. Różnią się w zasadzie tylko pojemnością. Mnie interesowało LPG na pokładzie więc tylko takiego szukałem. Oglądałem dwie sztuki 3.0, niestety mechanicznie i blacharsko było co robić, a świecący Check Engine od niepoprawnej konfiguracji LPG, a raczej rozjechane adaptacje, miały swoje odzwierciedlenie w osiągach - było naprawdę słabo. Przypadkiem trafiłem na 2.5 w swoim mieście. Jaka była niespodzianka że Check się nie palił, a wóz jechał lepiej niż poprzednio oglądane i to nie było tylko subiektywne odczucie. Poza tym wewnątrz nie czuć drgań od silnika, nie ma żadnych przetarć na skórze, elektryka sprawna. Przednie zawieszenie w poliuretanie. Jedynie walnięta była plecionka wydechu, uszczelka miski olejowej, zużyte łożyska na wyjściu z reduktora i krzywe felgi. Czyli żaden kosmos. Przy okazji jak zawsze wychodzą różne mniej lub bardziej widoczne problemy. Jak lubisz dłubać przy samochodzie to X-type jest dla Ciebie. Podsumowując - ogólnie uważaj na korozję - progi i nadkola, patrz czy działa elektryka (szczególnie wnętrze) i czy samochód nie telepie przy 80-120 km/h.

Offline legler

  • Aspirant
  • Wiadomości: 3
  • Kocham to forum
Odp: Zakup x-type prośbą o doradzenie
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2020, 21:00:33 pm »
Jak jest ze zużyciem oleju? Rozrząd mimo łańcucha należy rewidować? Miałem c klasę mercedesa tem była to zmora a koła zębate były zrobione z plasteliny.

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Zakup x-type prośbą o doradzenie
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 25, 2020, 21:02:19 pm »
Jak piec w dobrej kondycji to nie trzeba między wymianami dolewać, co do łańcuszka, to mój ma obecnie 410tys km i łańcuch oryginalny

Offline legler

  • Aspirant
  • Wiadomości: 3
  • Kocham to forum
Odp: Zakup x-type prośbą o doradzenie
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 25, 2020, 21:11:29 pm »
Skrzynia ma jakieś specjalne defekty? Jakieś usterki sterowników? Sprzęgła hudrokinetycznego? Nie wiecie czy ta skrzynka ma synchronizację z najwyższym biegu? (nie pamiętam jak to się nazywa profesjonalnie) chodzi o to że po wrzuceniu 5tki po chwili ustabilizowania jazdy jeszcze spadają trochę obroty... Mialem tak w Toyocie. Zaraz przejże kwestie 4x4

Offline szpadel68

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • DIAGNOSTYKA LandRover Jaguar Fiat Nissan VW TOYOTA
Odp: Zakup x-type prośbą o doradzenie
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2021, 18:14:02 pm »
Po 1-sze: rdza, po 2-gie: rdza, po 3-cie: rdza. Progi pod plastikowymi osłonami, rdza rantów maski no i rdza w kufrze za półkami/reflektorami tam gdzie są czytniki navi/zmieniarki CD...po za tym rdza całego tylnego zawieszenia aż do bólu, no i Estate/Kombi wszędzie tam gdzie gumowe odboje czy sam rant klapy...jak już to ogarniesz to reszta to sam miód  :-chyt
Ceny nie powalają choć nie jest to tania alternatywa dla tych co to chcą jeździć na wypasie "za pół darmo" bo za wymianę sprzęgła albo piast i zrobienia geometrii (po wymianie sprzęgła potrafi przestawić się ława) pod warunkiem oczywiście że "puszczą" śruby na wahaczach (regulacja na śrubach mimośrodowych) to już ceny jeżdżącego Szmelcwagena...

Pzdr.  ;D   

P.S. Aaaaaa i nie zapomnij a w zasadzie zapomnij o jakiejkolwiek diagnostyce przy pomocy znanego i lubianego ELM'a. Check się lubi zapalać...
Jaguar X-Type 2.0 D (115kW) Estate (SPRZEDAM)
Peugeot 407 1.6 HDi (jest)
TOYOTA RAV4 2.0 4x4 SXA10L (jest)
Citroen C8 2.0 HDi Exclusive (jest)
Fiat Barchetta 1.8 16v (SPRZEDAM)
Jeep Grand Cherokee 5.2 (BYŁ)
VW Golf IV GTi 1.8T (162kW) (BYŁ)
...