Autor Wątek: Skrzynia 5r55n podczas jazdy przestała zmieniać biegi.  (Przeczytany 1310 razy)

Offline jurlich

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 346
  • S-Type 2001 3.0 V6 Sport - automat
Skrzynia 5r55n podczas jazdy przestała zmieniać biegi.
« dnia: Grudzień 24, 2020, 21:37:47 pm »
Witam kolegów. Na wstępie życzę wam przede wszystkim dużo zdrowia (do kocura również). Taka sytuacja: wracam sobie do domu i w pewnym momencie czuję, że samochód zaczyna poszarpywać przy próbie zmiany biegu z 3>4. Od tego momentu przejechałem około 10 km i wyskoczył mi gearbox fault, samochód przestał przerzucać biegi (ręczna zmiana pomiędzy 2 a 4 również nic nie dała). Zatrzymałem auto, odpiąłem na chwilę aku, po podłączeniu klemy błąd zniknął i już się nie pojawił, ale samochód "zgubił" wszystkie biegi, łącznie z z R. Po wbiciu D lub R czuć, że próbuje ruszyć (dosłownie 2-3 cm), ale wygląda tak, jakby nie miał "siły" pociągnąć. Czy to oznacza, że skończył się konwerter? :-nie Czy przyczyną może być niski poziom oleju (miałem zapocenie na skrzyni gdy ostatni raz oglądałem go od spodu) lub czy nagle wszystkie elektrozawory przestały działać? Dedukuję, że skoro auto próbuje ruszyć do przodu lub do tyłu, to elektrozawory 1 biegu/R są raczej sprawne. Czy ktoś z kolegów może mi podać oznaczenie mojej skrzyni? (3.0 v6 2001r.) Dopiero jutro będę mógł podpiąć interfejs i obadam, czy komputer zapamiętał jakiś błąd. Jeśli ktoś miał podobny przypadek, z chęcią wysłucham jak sobie z nim poradzić.


Offline jurlich

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 346
  • S-Type 2001 3.0 V6 Sport - automat
Odp: Skrzynia 5r55n podczas jazdy przestała zmieniać biegi.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 25, 2020, 11:48:21 am »
Więc sytuacja dziś wygląda tak: na desce brak informacji o błędzie (brak gearbox fault, nie świeci się żadna dioda lub check). Po sprawdzeniu VCMem (Focom), nie ma zapisanych żadnych błędów z modułu skrzyni biegów  ?????? Przy próbie ruszenia udało mi się ruszyć do tyłu, ale bardzo powoli i samochód nie reagował na dodanie gazu. Do przodu podobnie, ruszył raz metr do przodu i już więcej nie chciał jechać. Błędu żadnego nie wywalił. Ktoś ma jakiś pomysł co może nie działać?... :-help

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Skrzynia 5r55n podczas jazdy przestała zmieniać biegi.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 25, 2020, 14:33:09 pm »
Zacznij od sprawdzenia poziomu oleju, bo taki objaw jest typowy dla bardzo niskiego poziomu.
Pozdrawiam świątecznie

Offline jurlich

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 346
  • S-Type 2001 3.0 V6 Sport - automat
Odp: Skrzynia 5r55n podczas jazdy przestała zmieniać biegi.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2020, 22:31:53 pm »
Dziękuję za odpowiedź, dopiero w poniedziałek będę mógł coś przy nim spróbować ogarnąć.

Offline tadelak

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 154
  • O. K.
Odp: Skrzynia 5r55n podczas jazdy przestała zmieniać biegi.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2020, 08:38:32 am »
Też bardzo jestem ciekawy co przyniesie sprawdzenie poziomu oleju w skrzyni. To właśnie tak wygląda, że brakuje oleju, bo wszystko jest w porządku (brak błędów) a skrzynia nie ciągnie ?????? Bardzo jestem ciekaw. Tadeusz. :-V
✌POWODZENIA😉

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Skrzynia 5r55n podczas jazdy przestała zmieniać biegi.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 13, 2021, 13:10:07 pm »
Jak nie olej to może czujnik ciśnienia ten w pompie lub sama pompa?
:)

s-type 4.0 2000r

Offline jurlich

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 346
  • S-Type 2001 3.0 V6 Sport - automat
Odp: Skrzynia 5r55n podczas jazdy przestała zmieniać biegi.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 13, 2021, 00:12:13 am »
   Odświeżam temat, z początkiem roku musiałem wyjechać za granicę i dopiero teraz na dniach wróciłem, a kot jak stał tak stoi. Udało mi się sprawdzić poziom oleju i niestety było go ponad stan (około 1,5-2 litry). Po zlaniu nadmiaru przeprowadziłem procedurę "wachlowania" biegami (samochód na kobyłkach), po czym dolałem oleju do poziomu przelewu. Niestety po opuszczeniu objaw się nie zmienił (próbuje się odpychać do przodu i tyłu, ale nie daje rady). Podczas zmian biegów wszystkie biegi poprawnie się zapinały i kręciło się koło (w powietrzu).

   Co do czujnika ciśnienia w pompie, to najbliżej niej siedzi ten "turbine shaft speed sensor",ale z tego co wyczytałem ,to on odpowiada bardziej za płynność zmiany biegów niż to, że samochód nie ma siły się odpychać. Jeśli już miałbym szukać przyczyny w czujnikach, to najbardziej prawdopodobny będzie ten "intermediate shaft speed sensor". Z tego co rozumiem, to jest to czujnik wałka pośredniego i być może sam czujnik jest sprawny, tylko wyrobił się wieloklin? Jedyne co mogę sprawdzić jeśli chodzi o czujniki, to ich opór. Jeśli opór będzie w zalecanych widełkach, to czeka mnie rwanie skrzyni  :-thumpdown

   Swoją drogą, czy skrzynia z polifta (zf 6hp) podejdzie do silnika z przedlifta? W internecie znalazłem bodajże tylko jedną 5r55n, za to dużo jest już poliftowych. Może można zrobić swapa na jakiś inny, mniej awaryjny model skrzyni?


Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Skrzynia 5r55n podczas jazdy przestała zmieniać biegi.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2021, 08:52:10 am »
Inna skrzynia nie podejdzie. Ma chociażby inny kielich.
Tak naprawdę można sobie zgadywać dopóki się nie zajrzy do środka. Jak wyskoczył błąd gerbox fault to wtedy trzeba było sprawdzić kod błędu.
A może masz to samo co mi ostatnio się stało czyli rozleciał się hamulec jednokierunkowy.
:)

s-type 4.0 2000r

Offline jurlich

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 346
  • S-Type 2001 3.0 V6 Sport - automat
Odp: Skrzynia 5r55n podczas jazdy przestała zmieniać biegi.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 16, 2021, 17:41:47 pm »
Widziałem Twoją fotorelację Szwagier, kawał dobrej roboty :) Chłopaki z FB obstawiają pompę lub uszkodzony kosz (wytarte tarczki), i to by się zgadzało, bo olej jest ciemny, a był wymieniany niecałe 10 tys. km temu.