Autor Wątek: olej silnikowy zimą  (Przeczytany 1303 razy)

Offline xjack

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
olej silnikowy zimą
« dnia: Listopad 25, 2020, 22:14:15 pm »
Witam
Może już było ale i tak się zapytam
Czym zalewacie silnik przy niskich temperaturach? widzę że lampce ciśnienia oleju zajmuje trochę czasu wygaśniecie a jak przyjdą większe mrozy to raczej będzie jeszcze gorzej, mam w tym momencie syntetyczny 5w40
Daimler 4.0 v8 x308 '98 i śp 3.6 l6 xj40 '89

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 565
Odp: olej silnikowy zimą
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2020, 07:39:03 am »
Nikt chyba specjalnie na zimę nie zmienia oleju. Skoro masz 5w40 to jaki chciałbyś wlać? 0w40?

Offline xjack

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
Odp: olej silnikowy zimą
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2020, 08:40:02 am »
oczywiście ze nikt nie zmienia, jakkolwiek lanie zbyt gęstego skutkuje brakiem smarowania przez dłuższy czas po starcie auta przy mroźnej pogodzie, w moim wypadku na tyle długim ze daje błąd niskiego ciśnienia oleju przez 1-2 sekundy co chcę wyeliminować.
Podejrzewam ze powrót do 5w30 powinien wystarczyć ale nie ma to jak zasięgnąć opinii
Daimler 4.0 v8 x308 '98 i śp 3.6 l6 xj40 '89

Offline ZAIC

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • XF SV8
Odp: olej silnikowy zimą
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2020, 12:02:11 pm »
Nikt chyba specjalnie na zimę nie zmienia oleju.
Wiele osób leje inny olej na zimę a inny na lato. Tyczy się to przede wszystkim aut z podniesioną mocą.

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 565
Odp: olej silnikowy zimą
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2020, 20:57:08 pm »
https://www.total.com.pl/klasy-lepkosci-oleju-silnikowego?field_topics_tid=4

Przeczytaj powyższe i zastanów się co pomoże zmiana z 5w40 na 5w30. Ja wychodzę z założenia, że olej należy lać według instrukcji.

Ty wogule mieszkasz w Polsce? Skoro teraz masz problem to co byłoby przy temperaturze -15 st. Mógłby się ktoś wypowiedzieć czy to na co zwróciłeś uwagę nie jest może normalne w tym aucie?

ZAIC może i zmieniają, w motorsporcie nawet co wyścig ale mówimy o aucie, które ma wolnossacą V8 krzesającą 70 KM z litra pojemności.

Online denver69

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • XJ6 4.2 SIII, Xjr 4.0, x-type 3.0 sport, XE 2.0 D
Odp: olej silnikowy zimą
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 27, 2020, 02:34:41 am »
Zmiana oleju zimą z 5w40 na 5w30 nic Ci kolego nie pomoże, ponieważ o "płynięciu" oleju w niskiej temperaturze świadczy cyferka przed W, a nie po. 2 sek. to nie tragedia.

Offline QUD

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: olej silnikowy zimą
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2020, 07:13:34 am »
Nie ma czegoś takiego jak gęstość, to ocena subiektywna kierowcy  :) W przypadku oleju silnikowego rozmawiamy o lepkości.
Nie patrząc teraz na zalecenia producenta, tylko parametry oleju klasy 5W na zimę, w naszych warunkach klimatycznych 5W jest więcej niż wystarczające, bo umożliwia rozruch w temperaturze -30 stopni.
0W odpowienio -35, natomiast 10W -25.

 
Jaguar X-type Estate Executive 2005
3.0 AWD
https://zdrowersi.pl

Offline xjack

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
Odp: olej silnikowy zimą
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 27, 2020, 23:20:14 pm »
Olej, ulubiony temat forum motoryzacyjnych, myślałem ze moje pytanie było zrozumiale ale widzę ze nie zupełnie.
Instrukcja podaje akceptowalne lepkości w zależności od klimatu wiec pozostawia wybór i o ten wybór się pytam, chyba ze jaguar wydawał rożne instrukcje dla rożnych klientów w celu ograniczenia możliwych kontrowersji na internetowych forum w przyszłości, w co wątpię
Wydłużony czas niskiego ciśnienia oleju przy niskiej temperaturze jest jak najbardziej normalny jakkolwiek fakt ze pokazuje błąd znaczy ze aktualny olej nie jest najlepszym wyborem. chociaż to prawda ze dwie sekundy to nie wiele i pomijając ze widok błędu przeszkadza mojemu poczuciu estetyki, przy niższych temperaturach będzie tych sekund więcej i tego wole uniknąć.
Teoretycznie cyfra przed W odpowiada za lepkość na zimno ale olej nie jest jakimś magicznym płynem który wbrew swojej olejowej naturze może stać się rzadszy na zimno i zgęstnieć na gorąco, różnica miedzy 5w30 a 5w40 na zimno jest jest znaczna chociaż posiadają to samo 5w
Wiec wracając do pytania, jaka lepkość lejecie do swoich silników tak żeby służyła cały rok bez kłopotów jeśli to nie tajemnica?
Daimler 4.0 v8 x308 '98 i śp 3.6 l6 xj40 '89

Offline MicGin

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Sovereign
  • ***
  • Wiadomości: 776
  • JCPF Club Member
Odp: olej silnikowy zimą
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 28, 2020, 10:24:27 am »
Odpowiadając na ostatnie - 0W40.
Był S-type
-pozostaję w rodzinie-
Jest XJR

Offline xjack

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
Odp: olej silnikowy zimą
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 28, 2020, 17:57:36 pm »
Dziękuje MicGin, na taką odpowiedz czekałem, zakupiłem 0W30 powinno jak najbardziej wystarczyć na zimę i lato
Pozdrawiam
Daimler 4.0 v8 x308 '98 i śp 3.6 l6 xj40 '89