Autor Wątek: Wiecznie piszczące hamulce tylnej osi, dlaczego?  (Przeczytany 1902 razy)

Offline Martino1905

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 25
Wiecznie piszczące hamulce tylnej osi, dlaczego?
« dnia: Listopad 17, 2020, 02:07:23 am »
Cześć,
 mam problem z wiecznie piszczącymi (popiskującymi) hamulcami tylnej osi. Objawy występują podczas hamowania przy mniejszych prędkościach poniżej 40km/h.

Ponadto czasem gdy klocki tak jakby źle się ułożą  hamulce popisują nawet podczas jazdy przy mniejszych prędkościach (również poniżej 40km/h)
Czy przyczyną może być źle wykonana kalibracja hamulców po wymianie klocków?

Obecnie tarcze są oryginalne, Jaguar XE, przebieg 85tyś km
Założone klocki TEXTAR, (ciekawostka na klockach BREMBO piszczały rzadziej)
Mechanik twierdzi, że tarcze są w dobrym stanie i nie ma sensu ich przetaczać...

Jakie klocki hamulcowe polecacie do JAGa?

Znalazłem klocki  wyczynowe (optymalne warunki pracy) marki EBC wersja YELLOW. Czy ktoś próbował? Warto??

https://allegro.pl/oferta/klocki-ebc-yellow-tyl-jaguar-xe-2-0-td-rwd-163km-1-8841988815

Można do tych klocków dokupić sportowe tarcze nawiercane i nacinane?? HIT czy marketingowa ściema?

Średnio jaki przebieg mogą wytrzymać oryginalne tarcze??


« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2020, 02:36:31 am wysłana przez Martino1905 »
Jaguar XE, 2.0D163KM, mapowanie 195KM, 2017

Online Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Wiecznie piszczące hamulce tylnej osi, dlaczego?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 17, 2020, 06:32:22 am »
Klocki prawdopodnie piszcza bo tarcza ma wyrobiony rant na krawedzi. Jak nie wymieniasz tarczy tylko zakladasz nowe klocki to koniecznie trzeba rant klocka spilowac tak aby nie dotykal tarczy podczas pracy.

Offline arsenał

  • Aspirant
  • Wiadomości: 2
  • Kocham to forum
Odp: Wiecznie piszczące hamulce tylnej osi, dlaczego?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2020, 15:00:46 pm »
Siemka miałem podobną historię, wyczyściłem tarcze, klocki na równym stole i dalej sobie piszczał tył w tej sytuacji zmieniłem klocki (przy okazji patrząc jakie mam założone, był to oryginał ATE, bardzo podobnie zachowywały się w moim poprzednim samochodzie ) na Zimerman, zrobiłem około 1000 km, na razie spokój cisza.
Pozdrawiam.

Offline PeterX

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • X358L/4.2/2008
Odp: Wiecznie piszczące hamulce tylnej osi, dlaczego?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2020, 15:26:10 pm »
Przytnij ukośnie górne i dolne krawędzie klocków, żeby tarcza nacierała mniej prostopadle na krawędź klocka - to w zasadzie wystarczy.
Jak już będziesz mieć wyjęte kloce, to szlifnij je parę razy po grubym papierze ściernym, a same tarcze zrysuj delikatnie drobnym papierem, tak 100-120, ale promieniowo, a nie naokrężnie, pozwoli to jakby na nowo ułożyć się klockom.

Co do tarcz nawiercanych, to trenowałem to i wg mnie to jest lipa, owszem mają lepszą skuteczność w ekstremalnych sytuacjach, tj. hamulce nie zagotują się tak szybko jak zwykłe zestawy po nagłym hamowaniu przed tirem wyskakującym na twój pas na A2, ale w normalnym użytkowaniu nic nie dają, za to wydają nieprzyjemne dźwięki przy hamowaniu, kloce niemiłosiernie pylą, tarcze potrafią pękać pomiędzy nawierceniami, szybko się zużywają /50-60 tkm a klocki to już wogóle lepiej nie mówić/

Offline Jaccom

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
  • Kocham to forum
Odp: Wiecznie piszczące hamulce tylnej osi, dlaczego?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 28, 2020, 15:12:17 pm »
klocki mogą piszczeć z wielu przyczyn, podstawowa to klocki z posiadające ostre krawędzie, te z ściętymi pod kontem nie piszczą, Kolejna sprawa dobranie odpowiednich klocków do tarcz, z własnego doświadczenia wiem że nie ma reguły na to żeby markowe klocki nie piszczały, nawet te z górnej pułki mogą.
Kiedy jeszcze urzędowałem na forum Mustanga, kolega przeprowadzał testy na poda 20 typach tarcz z klockami a następnie eksperymentował z zamiana klocków do innej marki tarczy, Wtedy działy się ciekawe rzeczy. Wyszło jakie tarcze jak się sprawują a jak klocki które się ślizgają inne puchły i takie tam..

Mi przypadła marka Zimmermana Znakomita sprawa Montowane do Porsche i BMW.
Inne marki wysiadają przy zwykłej eksploatacji.

tu masz teleporadę https://www.youtube.com/watch?v=LXiqnsP0RaU
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2020, 15:21:38 pm wysłana przez Jaccom »

Offline Martino1905

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Wiecznie piszczące hamulce tylnej osi, dlaczego?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2021, 11:33:55 am »
Jaccom dziękuję za teleporadę.

Problem został rozwiązany poprzez zastosowanie specjalnej pasty eliminującej piski i wibracje z Liqui Moly,

https://www.obi.de/lackreparatur-karosseriereparatur/liqui-moly-bremsen-anti-quietsch-paste-100-g/p/6882765#/
Jaguar XE, 2.0D163KM, mapowanie 195KM, 2017

Offline PheuszMor

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • One like no other
Odp: Wiecznie piszczące hamulce tylnej osi, dlaczego?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 26, 2021, 08:36:04 am »
Wszelakie sportowe klocki hamulcowe jak np EBC Yellow są twarde i powodują piszczenie
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2021, 14:45:13 pm wysłana przez MicGin »
Zdradziłem BMW po 12 latach i zakochałem się z kocurach ;)