Autor Wątek: Tarcze hamulcowe - zużycie  (Przeczytany 3233 razy)

Offline windcrackerPL

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • E-Pace P200 MY19
Tarcze hamulcowe - zużycie
« dnia: Wrzesień 18, 2020, 07:52:48 am »
Dzień dobry Forumowicze. Ciekaw jestem, kto już wymieniał tarcze hamulcowe w swoim E-Pace... Pytam, bo mam kłopot.
Czy to możliwe, by po 21tys.km tarcze były do wymiany? ::) Strasznie mnie to dziwi, bo nie szaleję i raczej spokojnie jeżdżę, nie przypominam sobie mocnego hamowania w kałużach, nawet ani razu nie włączyły się światła awaryjne podczas hamowania.
A wszystko zaczęło się po przeglądzie okresowym. Pojechałem na przegląd nie mając żadnych zastrzeżeń do auta, a po powrocie pojawiły się drgania i buczenie podczas hamowania przy większej prędkości. Gdy zadzwoniłem do serwisu, to padła sugestia, że pewnie będą tarcze do wymiany, ale "gwarant przy tym przebiegu za to im nie zapłaci". Czy to możliwe, czy coś mi śmierdzi? :-thumpdown
Dzięki z góry za Wasze głosy :)

Offline xbeyond

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 33
  • E-Pace S P200 MY20
Odp: Tarcze hamulcowe - zużycie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 18, 2020, 08:25:17 am »
Cześć,
Coś chyba jest nie tak skoro jedziesz na przegląd sprawnym autem a wyjeżdżasz niesprawnym. Nie miałem jeszcze tej przyjemności bo moje auto ma 8 miesięcy i 10k przebiegu ale coś mi tu śmierdzi.  Wymiana tarcz po 21tyś ? To nie wiem jak musiałbyś jeździć tym samochodem. Chyba , że masz silnik P300  :)
Tak na serio to ewidentnie do sprawdzenia temat. Masz te mniejsze czy większe tarcze 350mm ?

Offline windcrackerPL

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • E-Pace P200 MY19
Odp: Tarcze hamulcowe - zużycie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 18, 2020, 09:16:50 am »
Koła 19”, tarcze 350mm, P200

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Tarcze hamulcowe - zużycie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2020, 13:10:39 pm »
Zacząłbym od sprawdzenia dokręcenia kół

Offline mir

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 20
  • JAG e-pace
Odp: Tarcze hamulcowe - zużycie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2020, 13:53:41 pm »
Mam zrobione 25k i tarcze są sprawne.
Fakt, polecam sprawdzić koła.

Offline windcrackerPL

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • E-Pace P200 MY19
Odp: Tarcze hamulcowe - zużycie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 19, 2020, 18:44:05 pm »
Zacząłbym od sprawdzenia dokręcenia kół
Od tego zacząłem. Były dokręcone.

Offline Marwes

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Tarcze hamulcowe - zużycie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 20, 2020, 00:42:54 am »
Cześć. Temat tarcz przerabiałem ostatnio w swoim XJ X351. Tarcze wymieniałem już chyba ze 3 razy od przebiegu około 30 tys. do około 90 tys., a przy ostatniej wymianie tarcz niestety wymieniałem również piasty, na których wyszło bicie (piasty w moim modelu XJL AWD są zintegrowane ze zwrotnicą i łożyskiem, więc zabawa była droga). Częstym problemem było bicie na kierownicy podczas hamowania, a pojawiało się ono nieraz nawet 1000 km po wymianie tarcz...  Samochód serwisowałem w ASO cały czas, aż do momentu ponownego pojawienia się bicia po ostatniej naprawie z wymianą piast. Pojechałem do innego serwisu (zresztą specjalizującego się w BMW), gdzie zasugerowali, że przyczyną "wypaczania" piast i tarcz mogą być niewłaściwe momenty obrotowe dokręcania kół (do oporu zamiast kluczem dynamometrycznym ustawionym na właściwe parametry). Podobno badania firmy ATE potwierdzają, że nie tylko rozgrzane tarcze plus hamowanie w kałuży jest problemem, ale niewłaściwe dokręcanie kół. ASO z kolei uważa, że w XJ typowym problemem są krzywiące się felgi i stąd się bierze objaw drgań na kierownicy przy hamowaniu, pomimo że po przetoczeniu tarcz w niezależnym serwisie  pomiary bicia piasta-tarcza wyszły ok, a objaw zniknął.  Poza właściwym dokręcaniem kół ważne jest oczyszczenie wszystkich powierzchni przy montażu piast, tarcz i felg.
Podejrzewam ASO o niewłaściwy serwis a to z tego powodu, że kiedyś jakiś ich niekompetentny serwisant założył mi tylną szerszą felgę na przednią oś, a na tę felgę przednią węższą oponę (jeździłem tak cały sezon, i to przy napędzie AWD...). Ciekawy jestem gdzie serwisujesz swojego kota, w każdym razie zwracam uwagę jak ważny jest właściwy montaż kół choćby przy ich sezonowych zmianach.

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 398
  • The White Cat
Odp: Tarcze hamulcowe - zużycie
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 20, 2020, 09:52:54 am »
może ktoś potrzebował sprawnych tarcz i je podmieniono...
na tarczach są oznaczenia producenta, przyjrzałbym im się
także niech ktoś kto się zna spojrzy na piasty i się wypowie czy są ślady po zdejmowaniu tarcz

Offline kajoj

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Kocham to forum
Odp: Tarcze hamulcowe - zużycie
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 29, 2020, 09:17:55 am »
Również mam problem z tarczą tylną od strony kierowcy. Zrobił się około 1 cm rant rdzy, który szoruje i słychać z 100 metrów. Dealer powiedział, że to jest OK i mam jeździć dalej  :-trudno Z drugiej strony tarcza jest zbierana ładnie.
Mam 45k przbiegu i ponoć jeszcze 70% tarcz i klocków.

Szczerze.... Jaguar.... ogarnij się. Moja uwaga kierowała się ostatnio mocno w kierunku nowego F-Pace, ale podejście ich jest trochę słabe i szczerze zaczynam szukać alternatywy, o którą ciężko, bo Jaguary mają w sobie to coś...

Offline brawet

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
  • Kocham to forum
Odp: Tarcze hamulcowe - zużycie
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 29, 2020, 09:46:38 am »
Mają, dokładanie, problemem jest nasz importer który ma wypowiedzianą umowę. W przyszłym roku będzie już inny importer i mam nadzieję, że obsługa w końcu się poprawi.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2020, 12:57:55 pm wysłana przez MicGin »

Offline windcrackerPL

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • E-Pace P200 MY19
Odp: Tarcze hamulcowe - zużycie
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 02, 2020, 22:00:01 pm »
Dziś wróciłem z serwisu po wymianie tarcz i klocków na nowe. Na razie nie cisnąłem hamulca, zgodnie z zaleceniami serwisu... zobaczymy co będzie. Serwis, mimo wcześniejszej sugestii, że gwarancja tego nie obejmie, zrobił za free, bo... !!! nie mogli odtworzyć monitoringu z przeglądu, mimo obietnic, że go zabezpieczą... Niby śmierdzi, niby ładnie... Grunt, że zrobione (chyba zrobione, bo jak czytam @Marwesa, to nie takie proste to jest)

Offline brawet

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
  • Kocham to forum
Odp: Tarcze hamulcowe - zużycie
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 03, 2020, 09:23:29 am »
Zdradzisz nam jaki to serwis? Czyżby Waszyngtona 50?
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2020, 10:53:24 am wysłana przez MicGin »

Offline windcrackerPL

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • E-Pace P200 MY19
Odp: Tarcze hamulcowe - zużycie
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 03, 2020, 15:03:25 pm »
Nie Waszyngtona. Na zachód od Warszawy ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2020, 15:48:06 pm wysłana przez MicGin »