Autor Wątek: Jak skutecznie zdiagnozować kończący się konwerter?  (Przeczytany 2304 razy)

Offline nowyzielony

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Nowy, już mniej zielony
    • Entropy State
Jak skutecznie zdiagnozować kończący się konwerter?
« dnia: Sierpień 20, 2020, 13:54:16 pm »
Czy macie jakąś skuteczną metodę na zdiagnozowanie kończącego się konwertera skrzyni biegów? Albo inaczej, co może powodować podobne objawy (falowanie obrotów na 5,6 biegu w zakresie 1200-2000 obrotów + dźwięk "duszącego się odkurzacza") dodam jedynie, że silnik pracuje poprawnie, dolot szczelny).

A jeżeli to konwerter, to używany, czy regeneracja? Widziałem na stronie Ravenolu, że także regenerują i dają do 36 miesięcy gwarancji bez limitu kilometrów.

Było kilka S-typów, X-Type, jest X350 4.2

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Jak skutecznie zdiagnozować kończący się konwerter?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 30, 2020, 20:51:15 pm »
Jeżeli poziom oleju w skrzyni jest w normie, to obydwa objawy sugerują uszkodzenie konwertera, a falowanie obrotów dodatkowo wskazuje na ciągłe rozpinanie i zapinanie biegu co w efekcie prowadzi do zniszczenia tarczek danego biegu. Naprawa cię nie minie, a im szybciej tym lepiej bo konwerter w końcu rozsypie się całkowicie i zaśmieci skrzynię opiłkami metalu

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 990
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Jak skutecznie zdiagnozować kończący się konwerter?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 30, 2020, 23:02:52 pm »
Nie napisałeś , czy falowanie występuje zarówno na zimnym jak i na w pełni nagrzanym silniku . Falowanie na zimnym silniku może być wynikiem zbyt małej ilości oleju , a na ciepłym najprawdopodobniej kończącym się konwerterem . Konwerter najlepiej kupić nowy , ale z tego co wiem nowych już w zasadzie nigdzie nie ma , są za to fabrycznie regenerowane . Konwerter po regeneracji niczym się nie różni od całkiem nowego , bo zostają wymienione zużyte elementy na nowe , a całość ponownie odpowiednio wyważona . Używki sobie odpuść , nigdy nie wiesz ile jeszcze okładzin zostało . 
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Offline nowyzielony

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Nowy, już mniej zielony
    • Entropy State
Odp: Jak skutecznie zdiagnozować kończący się konwerter?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 02, 2020, 16:59:12 pm »
Problem występuje w zasadzie tylko przy zimnym silniku. Po rozgrzaniu problem ustępuje, pozostaje natomiast praktycznie niezauważalne falowanie na tempomacie w niskim zakresie obrotów. Czy macie może pod ręką nazwę oleju do skrzyni?, bo wymieniałem ostatnio płyn wspomagania i miałem problem z ustaleniem właściwego.
Dodam jedynie, że cała skrzynia chodzi wręcz idealnie. Bez szaparnia, bardzo płynnie zmienia biegi.
Było kilka S-typów, X-Type, jest X350 4.2

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Jak skutecznie zdiagnozować kończący się konwerter?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2020, 23:18:45 pm »
Skrzynia Ravenol 6HP, wspoma Dexron III
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline nowyzielony

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Nowy, już mniej zielony
    • Entropy State
Odp: Jak skutecznie zdiagnozować kończący się konwerter?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 03, 2020, 00:38:31 am »
Dzięki!
Odzywam się w poniedziałek / wtorek, bo zawieszenie czeka :D
Było kilka S-typów, X-Type, jest X350 4.2

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Jak skutecznie zdiagnozować kończący się konwerter?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 03, 2020, 08:21:03 am »
Jeżeli jednak okaże się, że stan oleju masz dobry, to świetny fachowiec od skrzyń działa w Brąswałdzie. Jeżeli będziesz potrzebował kontaktu daj znać na priva.

Offline mbolo

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Kocham to forum
Odp: Jak skutecznie zdiagnozować kończący się konwerter?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 05, 2020, 16:50:42 pm »
U mnie na zimnym silniku nie faluje jak chwyci temperature faluje 5 -6 bieg od 1200-2000 obr. Po przejechaniu 20 -30 km wszystko ustępuje . Olej stan dobry nawet za dużo. Czy to konwerter ?

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Jak skutecznie zdiagnozować kończący się konwerter?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 05, 2020, 20:06:58 pm »
Trudno powiedzieć. U mnie na początku było podobnie, ale brakowało około 0,7 litra oleju w skrzyni. Po dolewce wszystko wróciło do normy ale tylko na jakieś 20 tys. kilometrów. Po przejechaniu tych 20 tys. skrzynia ponownie zaczęła lekko poszarpywać w tym samym przedziale obrotów i dodatkowo podczas lekkiego przyspieszania pojawił się dźwięk duszącego się odkurzacza. Ponieważ autko zbliża się do 180 tys kilometrów postanowiłem oddać je na wymianę oleju. Po zdjęciu miski okazało się, że w misce są opiłki z konwertera i po nieudanej próbie znalezienia nowego serwis oddał mój konwerter do regeneracji. Dodatkowo konieczna była wymiana tarczek 5go oraz 6go biegu i panewek wałka skrzyni. Serwis wymienił też uszczelnienia z przodu, tyłu oraz wiązki skrzyni spod którego był lekki wyciek. Ponieważ był demontaż konwertera, to dzięki temu wymieniony został cały olej na Ravenol 6HP.
Teraz skrzynia chodzi jak nowa i pewnie będę miał z nią spokój przez najbliższe 100tys. kilometrów  :D
Pozdrawiam

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Jak skutecznie zdiagnozować kończący się konwerter?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 06, 2020, 14:19:24 pm »
Jeszcze jedna uwaga dotycząca konwertera w XJR. Fachowiec od napraw skrzyń powiedział, że w tak mocnych autkach jak nasze XJRy, jeżeli często korzystamy z pełnej mocy i lubimy ostro przyspieszać to rzadko zdarza się, żeby konwerter wytrzymał dłużej niż 200tys. kilometrów