Autor Wątek: Poduszki silnika XE  (Przeczytany 6252 razy)

Offline jamski

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • Kocham to forum
Poduszki silnika XE
« dnia: Sierpień 12, 2020, 11:54:11 am »
Witam serdecznie, w moim XE z 2016r. (2.0D, 180KM, RWD) poleciała jedna poduszka silnika. Założone mam oryginalnie poduszki z oznaczeniem GX736A003KA, a dostępne są poduszki (używki) z symbolem GX736A003FC - czy to to samo czy jednak inne modele poduszek i należy wymienić obie? Z góry dzieki za informacje od znających temat, resztę pozdrawiam serdecznie  :-R

Offline rmazurek

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 12, 2020, 13:41:43 pm »
w JLR numer czesci dzieli sie na:
PREFIX - w Twoim przypadku GX73 - numer ten zazwyczaj oznacza wdrozenie partii przy konkretnym modelu lub modelu rocznikowym - GX73 - XE
BASE NUMBER - w tym przypadku 6A003 - jest to poprostu numer czesci.
SUFFIX - w tym przypadku KA lub FC - identyfikator czesci

Ogolnie musi sie zgadzac PREFIX+BASE NUMBER+ PIERWSZA LITERA SUFFIX - czyli w Twoim przypadku musisz miec GX73-6A003-F*, gdzie * moze byc jakakolwiek litera alfabetu - te litery sie zmieniaja podczas tzw "upsuffix" czyli gdy czesc jest w jakis sposob modyfikowana (poprawiana) - moze to byc cos malego - np zmiana/ dodanie najlejki z kodem kreskowym, lub cos zaawansowanego - zmiana wlasciwosci...

Wracajac do pytania:

GX73-6A003-KA - sa od Manuala
GX73-6A003-FC - sa od Automatu

Z geometrycznego punktu widzenia nie roznia sie niczym ale moga miec inne wlasciwosci tlumienia drgan.
Jest:
I-Pace HSE Black 24MY/ XE 2.0d AWD / MX-5 NB 1.8 TURBO!

Były:
I-Pace HSE 21MY
E-Pace 2.0d AWD
XJ 3.0D
A1 1.4 TFSI
XF 3.0D
Fiesta 1.0
Accord 2.2 ictdi
Carisma 1.8 GDI
Punto 1.2
323f BG 1.8
Corsa A 1.2

Offline jamski

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • Kocham to forum
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 12, 2020, 14:57:16 pm »
Dzięki za wyjaśnienie, ale własnie mam w automacie oryginalnie założone dwie GX736A003-KA - które jak napisałeś są od Manuala więc nie wiem o co chodzi... :-trudno

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 12, 2020, 19:11:47 pm »
u siebie w automacie miałem fabrycznie FC i wymieniłem też na FC (trafiłem w super cenie prawie nowe - łatwo to określic po stanie metalu jak i naklejek)

foto same poduszki - moje fabryczne wyjęte z auta
screen z tekstem (usunąłem dane sprzedającego żeby nie robić reklamy na forum) - kupione używane jak nowe

jakie masz objawy, skąd wiadomo że jedna tylko?

Offline jamski

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • Kocham to forum
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 12, 2020, 23:03:08 pm »
jakie masz objawy, skąd wiadomo że jedna tylko?

Byłem w serwisie, sprawdzili Jaga komputerem (było OK), a potem "organoleptycznie" szczelność węży podciśnienia i poduszek - stwierdzili nieszczelność prawej poduszki - nie trzymała podciśnienia - nieszczelność, lewa była OK. 

Offline jamski

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • Kocham to forum
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 18, 2020, 07:24:04 am »
...i d#pa  :( po wymianie poduchy objawy nie minęły - szukam dalej!

Offline Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 25, 2020, 14:53:32 pm »
A moze napiszesz cos wiecej o objawach, na wolnych trzesie lusterkami? A moze glosno pracuje silnik i slychac metaliczne dzwieki (lancuch rozrzadu)

Offline jamski

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • Kocham to forum
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 25, 2020, 20:19:22 pm »
A więc tak.... za namową mechaników wymieniłem obie poduszki silnika na nowe (kupiłem wcześniej używki, ale cwaniak z allegiero sprzedał mi uszkodzone :-zly) po wymianie na nowe, objawy zredukowały się znacznie, ale nie ustąpiły całkowicie. Teraz drży znacznie mniej, bez dziwnych metalicznych dźwięków i widocznych wibracji plastików, ale do ideału dużo brakuje - silnik przenosi drgania niemal na całe auto (słupki, kierownicę i podłogę itp) czuć je cały czas przy zatrzymaniu się na biegu (Drive), ale po przełączeniu skrzyni w poz. Neutral i Parking nieco mniej. Nie wiem już "o co kaman" z tym autem, czy to wina rozrządu - może przeskoczył, a może już wyrobiony?
Zastanawia mnie jeszcze jedno - obroty mam cały czas na tym samych poziomie czyli nieco powyżej 7k, nawet jak włączam czy wyłączam klimę, silnik nie reaguje podwyższeniem / obniżeniem obrotów. W moich poprzednich autach (a było ich trochę) zawsze obroty na klimie załączonej podchodziły do ok. 8k, a tutaj nie..  ??????
P.S. jeśli dodam nieco gazu tak właśnie do niespełna 8k obrotów (na P/N) to Jag chodzi idealnie - mogą byc przyczyną zbyt niskie obroty? 

Offline Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 25, 2020, 20:47:02 pm »
W moim przypadku uszkodzona byla prawa poduszka, przed jej wymiana, podobnie jak u Ciebie drgania byly nie do wytrzymania, jak patrzylem w lusterka to nie moglem zaznac spokoju ;). Mechanik sprawdzal cisnienie na poduszkach i dodatkowo przeswietlil wszystkie weze i sprawdzil ile atmosfer utrzymuje pompa vacum, o ile dobrze pamietam to 6 barow wytrzymywaly poduszki. Drgania silnika moga tez wynikac z nieprawidlowej dawki na jednym z wtryskow, ale obstawiam ze to cos z podcisnieniem w ukladzie poduszek silnika . Wpuscie z kilka barow i sprawdzcie czy trzyma cisnienie czy nie ucieka gdzies na wezykach. Powodzenia i daj znac jak opanujesz kociaka ;)))

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 25, 2020, 21:44:31 pm »
serwisówka mówi o 0,4 bara
6 barów te przewodziki ciśnieniowe nigdy by nie wytrzymały

Offline brawet

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
  • Kocham to forum
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 25, 2020, 22:51:05 pm »
Przy jakim przebiegu poduszki wymagały u Was wymiany?

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 25, 2020, 23:07:38 pm »
u mnie 90kkm ale znam przypadki przy 30kkm...
start/stop skraca ich życie, radzę wyłączyć na stałe

Offline brawet

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
  • Kocham to forum
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 26, 2020, 07:39:53 am »
O to rzeczywiście bardzo mały przebieg, nie jest to jakaś wada? W 320d mam 230 tys. i poduszek nie zmieniałem.

Offline Robik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • XE R-Sport 2.0D
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 26, 2020, 08:50:59 am »
Zgadza sie 0.6 bara, dziekuje za wyprostowanie mojego błedu. Wmoim przypadku wymiana jednej poduszki nastapila przy przebiegu 80 tys. km.  U mnie identyczne drgania  wystepowaly bez wgledu na to jaka pozycja skrzyni biegow byla w danym momencie zaladowana.  Moze warto sprawdzic mocowania skrzyni biegow? A moze to skrzynia doklada swoja czesc wibracji i dlatego odczuwalna zmiana nie jest na takim poziomie na jakim oczekiwales?

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Poduszki silnika XE
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 26, 2020, 09:58:34 am »
a w BMW też są aktywne poduszki sterowane podciśnieniem?

oczywiście że to wada bo przypadków jest mnóstwo, niestety producent do wady się nie przyznaje i nie ma na to akcji serwisowej