Autor Wątek: Problem z klimatyzacją  (Przeczytany 1978 razy)

Offline PawelM

  • Aspirant
  • Wiadomości: 9
  • Kocham to forum
Problem z klimatyzacją
« dnia: Sierpień 05, 2020, 15:57:52 pm »
Witam!!!
Bardzo pilnie potrzebuję . Mieszkam w UK i w poniedziałek wyjeżdżam do PL ok 1900km. Od jakiegos czasu zauwazyłem że klima chłodzi troszke słabiej ale że tu niema zbyt gorąca a samochód jest używany sporadycznie bardzo się tym nieprzejmowałem. W poniedziałek pojechałem do uzupełnienia czynnika chłodniczego. Pan mechanik ładnie powiedział że uzupełnił i wszystko jest ok. Gdy wracłem do domu stwierdziłem że nie jest ok bo nie jest zbyt zimno w samochodzie. Po przyjechaniu do domu powietrze z kratek zaczęło lecieć ciepłe. Jako że troche znam sie na samochodach zacząłem sprawdzać sam. Okazało się że przy jęździe klima zaczyna chłodzić ale na postoju już nie. Przy dość dużych prędkościach udało mi sie zejść do 10 C na postoju temp wzrasta nawet do ponad 20C . przy wysokich obrotach nawet do 24C ( czym szybciej tym chłodniej). Chłodnica była dość mocno zabrudzona po przedmuchaniu nic się nie poprawiło. Po dalszej obserwacji zauważyłem że wentylator się nie włącza, kompresor klika po włączniu ale wentylator nie obraca się . Po podpięciu kompa i zagrzaniu samochodu przy 100C wentylator się włączył ( dość wolno się kręcił).Bezpieczniki sprawdzone . Czy ktoś miał może podobny problem i wie co się mogło stać, dlaczego went się nie włącza przy klimie, albo gdzie szukać problemu??? Samochód to XFs z 2012r. Z góry dzięki i pozdrawiam Paweł

Offline Robert99

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Kocham to forum
Odp: Problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 11, 2020, 00:46:07 am »
Stawiam na niski poziom czynnika.
Profesjonalny serwis AC i niech ściągną czynnik i sprawdzą stan.
U mnie przy 360gr jeszcze działało ale później stop.
 I trafiłem na super serwis w wieliczce dzięki jednemu z forumowiczów,
gdzie szybko i profesjonalnie załatwili temat.
Ściągneli zrobili test szczelności i wszystko OK więc nie mam pojęcia z kąd te ubytki się biorą.
Ale załadowali 850gr czynnika i mam zimę w aucie .
W UK juz brali się za wymiane modułów i ogólnie pół auta chcieli wymieniać.

Offline Amper

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
  • Lubię samochody
Odp: Problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 12, 2020, 00:16:36 am »
Robert99, kiedy naładowali Ci klimę? Może uchodzi powoli przez niewielką nieszczelność, skoro miałeś mało czynnika? Co prawda występuje zjawisko mikro wycieków i trzeba kontrolować raz w roku poziom czynnika, ale...

U mnie ostatnio jedna firma stwierdziła, że instalacja jest nieszczelna i czynnika brak. Druga potwierdziła, że czynnika nie ma, ale sprawdzili, że instalacja jest szczelna i naładowali klimę. Po dwóch dniach działania klimy, ta znowu przestała chłodzić. Na wakacyjnym wypadzie podjechałem do innego warsztatu. Potwierdzili diagnozę pierwszego warsztatu, że mam nieszczelność i czynnika znowu nie było. Lampa UV pokazała, że chłodnica ma wyciek. Teraz szukam nowej chłodnicy.

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.276
Odp: Problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 12, 2020, 07:53:39 am »
Może być masa przyczyn. Niech warsztat sprawdzi, czy ciśnienie w układzie jest. Jak się zmienia po włączeniu klimy? Słaba klima może być też spowodowana padającą sprężarką. Układ szczelny ale kompresor nie wytwarza ciśnienia odpowiedniego.

Skoro nie działa wentylator to jak ma toto dobrze chłodzić? Może masz uszkodzone sterowanie klimą? Po jej włączeniu wentylator na chłodnicy powinien się uruchomić niemal natychmiast.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline PeterX

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • X358L/4.2/2008
Odp: Problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 12, 2020, 12:00:05 pm »
"....ale załadowali 850gr czynnika i mam zimę w aucie." - kolego Robercie, czy taka ilość czynnika faktycznie idzie to układu czy to ponadnormatywnie? Do kota? W osobówce to raczej ogromna ilość.

Offline PawelM

  • Aspirant
  • Wiadomości: 9
  • Kocham to forum
Odp: Problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 13, 2020, 08:46:42 am »
Witam ponownie. A więc jestem już w Polsce. Po wizycie w serwisie wygląda to tak. Klima napełniona prawidłowo 750g ( jak na naklejce ).
Mechanik powiedział że wysokie ciśnienie jest w miare dobre 12-13 bar, natomiast niskie jest za wysokie 6 bar. Na obrotach ok 2200rpm wysokie bez zmian, natomiast niskie zaczyna wzrastać. Po nabiciu 650g wysokie ciągle bez zmian natomiast niskie jest troszke niższe nie wiem dokładnie jakie ale wentylator się załączył na pierwszy bieg. Przy obrotach ok 2200rpm wysokie bez zmian natomiast niskie znowu wzrasta do ok 7 bar i wentylator się wyłącza. Diagnoza mechanika to: zatkany układ lub sprężarka do wymiany. Nadmienie że znalazłem na zagranicznym forum kolege który miał identyczne objawy jak ja. Serwis wymienił mu chłodnice, wentylator, modół sterujący i bez zmian. Na końcu wymienili zawór sterujący sprężarki i wszystko wróciło do normy.Co o tym sądzicie. Dostęp do zaworu jak patrzyłem jest niezły prawdopodobnie bez wyciągniecia sprężarki. Co o tym sądzicie?? Dzięki za wszystkie pomysły!

Offline michalns

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
  • Kocham to forum
Odp: Problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 13, 2020, 13:27:28 pm »
cześć
Ja obecnie borykam się z podobnym problemem, dość długo trwa proces wychłodzenia samochodu, do którego wsiadam po dłuższym postoju. Rano przy niższych temperaturach, klima zaczyna wiać chłodem bardzo szybko. Po odpięciu pod maszynę wychodzi problem z niskim ciśnieniem, które obecnie oscyluje w granicach >4 barów. Układ szczelny. Pierwszy warsztat od kotów "przeprogramował" moduł od klimy, gdy to nic nie dało zasugerował wymianę chłodnicy klimatyzacji, a w drugim kroku wymianę zaworu rozprężnego, czyli poligon doświadczalny. Udałem się teraz do polecanego przez znajomego warsztatu, zajmującego się tylko klimatyzacją i tu diagnoza oczywiście inna, czyli podobnie jak u Ciebie stawiają na sprężarkę, a dokładnie elektroniczny zawór wydajnościowy, który się na niej znajduje. Ale ja samochód zostawić u nich na naprawę będę mógł dopiero na początku września, więc dopiero wtedy będę mógł podzielić się informacjami.

Offline okocza

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Kocham to forum
Odp: Problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 13, 2020, 21:58:29 pm »
Mam podobny problem... miesiąc temu fachowcy od klimy regenerowali mi sprężarkę plus caly serwis klimy. Od wczoraj  na postoju sprężarka wł się na 5 sekund po czym się wyłącza i tak powtarza ten cykl, wentylator nawet nie drgnie. W czasie jazdy klimatyzacja chlodzi.

Offline okocza

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Kocham to forum
Odp: Problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 13, 2020, 22:27:17 pm »
Bezpiecznik od wentylatora to ten w komorze silnika 100a? A czy jakiś przekaźnik odpowiada za pracę wentylatora  chłodnicy?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2020, 22:50:54 pm wysłana przez okocza »

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 13, 2020, 22:59:50 pm »
Wina sprężarki, identyczny przypadek przerabiałem. Używany kompresor za 250 zł wleciał i spokój
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline PawelM

  • Aspirant
  • Wiadomości: 9
  • Kocham to forum
Odp: Problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 14, 2020, 07:32:07 am »
 Bezpieczniki dobre, przekaznik niewiem który ale wydaje mi się że gdyby był przekaźnik walnięty to komputer by pokazał jakiś błąd a na kompie czysto. Kolego Driverrr , czy próbowałeś podmienić sam zawór czy odrazu wymieniłeś sprężarke? I bardzo prze.......ne jest ją wymienić? Dzięki

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 19, 2020, 20:13:48 pm »
Kupiliśmy używana za 200 zł. Wymiana trochę upierdliwa, nie będę ukrywał
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline PawelM

  • Aspirant
  • Wiadomości: 9
  • Kocham to forum
Odp: Problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 21, 2020, 22:01:34 pm »
Problem rozwiązany. Zacięty zawór kompresora klimatyzacji. Znajomy mechanik udostępnił mi warsztat więc miałem tylko koszty zaworu (190 zł)+ odessanie i później nabicie klimy. Wymiana dość łatwa bez wymONtowania kompresora. Dzięki wszystkim za wszystkie podpowiedzi :-W :-W
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2020, 09:29:07 am wysłana przez MicGin »