Autor Wątek: Czy stać mnie na Jaguara?  (Przeczytany 10036 razy)

Offline Adt81

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 272
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 24, 2020, 12:26:53 pm »
 Mądrze gada, polać mu  :-super
Porsche Cayenne Turbo 4.8 V8 >:D >:D
Był Jaguar S-Type R
Był S-Type 3.0 2001

Offline EVO636

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Nigdy ponad stan
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 24, 2020, 16:14:25 pm »
Dodam i ja coś od siebie, mam 27 lat i jeżdżę też xf ale z 2011 kupiłem go za gotówkę, za ciążko zarobione pieniądze, stać mnie na utrzymanie, ale w życiu nie wpadłem bym na genialny pomysł kupowania tak drogiego auta na kredyt, znam podobny przypadek wpłata własna 50 procent i 50 procent na kredyt kolega też lat 30, kupno paru letniego porsche 911 i wszystko było fajnie dopóki sie nie okazało że sie ceramika skończyła auto stoi od roku na parkingu, bo kredyt trzeba płacić i na drugi kredyt już by nie starczyło, dobrze się zastanów bo jak zacznie sie coś psuć to będzie dla Ciebie nie auto marzeń a strzał w kolano.

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 327
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 24, 2020, 16:46:10 pm »
Oto mi wlasnie chodzi. By potem miec na naprawy, bo nic nie jest wieczne.A ratowac sie kredytem by naprawic auto kupione na  kredyt? No coz mozna i tak.
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.278
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 24, 2020, 17:36:05 pm »
Kredyt na samochód...  :-nuts

@piotrrf - zaproponowałbym nieco inną zasadę (choć tamta też dobra) - kup samochód za równowartość 2-3 pensji. Max.

Czyli jak zarabiasz 5000 PLN netto to możesz kupić auto za max ... 15 000 PLN ? No to zaszalejesz że ho ho ho ...

Dokładnie to mam na myśli. Nie wiem co z tym zdumiewającego. Nie wyobrażam sobie, żeby przy zarobkach 5000 kupić coś droższego niż 15k zł. 10k zł - samochód za 30k zł. I żyjesz spokojnie.

Samochód to tylko sprzęt AGD, jak pralka. Mówimy o XF - złomie, jakiego tysiące turlają się po ulicach. I jeszcze brać na to kredyt? Musisz brać kredyt = nie stać Cię.

Powinni tego uczy w szkołach.

I zdania nie zmienię. Kredyt na samochód należy do kategorii najgłupszych z najgłupszych posunięć finansowych. Nikomu oczywiście nie zabronię, jak ktoś lubi finansować banki swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi (które już zostały opodatkowane) to droga wolna.

Pomijam oczywiste oczywistości - czy ktokolwiek ma gwarancję przynajmniej niezmienności dochodu na czas trwania kredytu?

PS. Nie znam przypadku, żeby było fajnie kupić cokolwiek w życiu ponad stan.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline Szpachla22

  • Aspirant
  • Wiadomości: 8
  • Kocham to forum
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 24, 2020, 19:38:18 pm »
Czyli wg Twojego rozumowania jak ktoś chce samochód, za powiedzmy około 80k zł, musi zarabiać 26k zł miesięcznie? Jakby każdy miał takie rozumowanie to dalej po Polsce jeździły by tylko cienkie, seje i vw 1

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 566
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 24, 2020, 20:20:27 pm »
Jak ktoś pracuje w branży moto może mu być łatwiej zrozumieć użytkownika Yoohas. Może te 3 wypłaty to przesada ale ja akurat pracuje w branży i uważam, że większość Polaków ma niedopasowane auta do swoich możliwości finansowych, odłożyć na auto łatwiej niż go później serwisować i kończy się tak, że na ulicach mamy masę polikowanego po kosztach złomu co ledwo jeździ.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2020, 20:25:54 pm wysłana przez msiwow »

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.278
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 24, 2020, 22:31:19 pm »
Czyli wg Twojego rozumowania jak ktoś chce samochód, za powiedzmy około 80k zł, musi zarabiać 26k zł miesięcznie? Jakby każdy miał takie rozumowanie to dalej po Polsce jeździły by tylko cienkie, seje i vw 1

Tak tak. Samochody za 2000 zł. Czyli zarobki byłyby na poziomie 700 zł miesięcznie. Ochłoń ;)

Rozwijając myśl piotrrf - powinien ten ktoś mieć 240k na koncie lub zarobki 26k miesięcznie, żeby było go stać na samochód za 80k zł. Jestem w pełni za. Byłoby normalniej. Zdrowiej.

Samochody na firmę to inna bajka.

Ale o czym ja tu. W tym kraju ludzie biorą kredyty na wesela i komunie więc trud mój daremny ;)

Więcej w temacie pewnie nie mam do dodania. Uczyć w szkołach, wbijać do łbów: nie bierze się kredytów konsumpcyjnych. Na samochód, telewizor, jacuzzi, wakacje. Nie masz? To Cię nie stać. Weźmiesz kredyt - nie stać Cię jeszcze bardziej.

Odłóż zakup, ochłoń, pomyśl. 3 razy. Rozchodź. Kup za gotówkę.

I tak do skutku.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline EVO636

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Nigdy ponad stan
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 25, 2020, 00:02:11 am »
A ja dodam jeszcze jedno, auto to nie tylko kupno i serwis jest jeszcze ubezpieczenie, jeżeli kolega ma lat 30 a nie miał wcześniej auta na siebie to zniżek nie ma a Jaguar tani naweet w oc nie będzie, a kupic takie auto i nie wziąść AC to może sie fatalnie skończyć przy pierwszej mocniejsze pomylce kopniecia do końca w gaz. Auto na kredyt to bzdura, w odpowiedzi na temat posta nie masz gotówki i  przynajmniej jeszcze 1/5 wartości ceny samochodu na koncie, to Cie nie stać.

Offline Szpachla22

  • Aspirant
  • Wiadomości: 8
  • Kocham to forum
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 25, 2020, 06:42:30 am »
Przy wyborze samochodu liczy się tak naprawdę rozum i zdrowy rozsądek. Trzeba mieć z tyłu głowy ceny serwisu, części, ubezpieczenia, kosztów eksploatacji. Przemyśleć wszytkie za i przeciw, ewentualne nadepnięcie na minę, i na poważnie się zastanowić czy aby na pewno mnie na taki samochód stać i czy sobie z nim "poradzę". Bo trzymając się ściśle zasady, że stać kogoś tylko na samochód za równowartość 3 pensji, też nie jest do końca poprawne (a na pewno nie w przypadku samochodów do powiedzmy tych 15k/20k zł). Pewnie, byłoby zdrowiej jak to określiłeś, z tym się zgodzę, ale nie każdy zarabia 26k zł miesięcznie, a każdy ma jakieś życiowe "zachcianki". Niektórzy ciężko harują i odkładają latami żeby sobie kupić jakiś tam samochód marzeń, ale czy to jest dobre posunięcie... to tu już się właśnie odzywa ten rozum i zdrowy rozsądek
Jak ktoś pracuje w branży moto może mu być łatwiej zrozumieć użytkownika Yoohas. Może te 3 wypłaty to przesada ale ja akurat pracuje w branży i uważam, że większość Polaków ma niedopasowane auta do swoich możliwości finansowych, odłożyć na auto łatwiej niż go później serwisować i kończy się tak, że na ulicach mamy masę polikowanego po kosztach złomu co ledwo jeździ.
Podoba mi się zdanie "większość Polaków ma niedopasowane auta do swoich możliwości finansowych, odłożyć na auto łatwiej niż go później serwisować..." To jest tak w skrócie do mojej wypowiedzi powyżej

Edit:
Na ten temat można dyskutować i dyskutować. Jeszcze przecież wchodzą koszty życia codziennego.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2020, 06:48:51 am wysłana przez Szpachla22 »

Offline jazabek wacław

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 693
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 25, 2020, 06:45:14 am »
Yoohas - masz 100% racji. Nie wydawaj pieniędzy, których nie masz.

Kredyt nie jest zły o ile jest inwestycją, sam takie mam. Ale jaką inwestycją może być stary samochód klasy wyższej ?




Albert Einstein

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

Offline rmazurek

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 25, 2020, 07:56:01 am »
Tak jak pisali koledzy - troszke ryzykowne posuniecie - wszystko jest ok dopuki ktorys z glownych komponentow nie wyzionie ducha - jest to XF a nie corsa czy golf - czesci nie beda liczone w dziesiatkach czy setkach zlotych - a raczej w tysiacach.

Na przykladzie wlasnego brata( 33 letniego posiadacza XF 5.0 SC)  wiem, ze czesci/ ubezpieczenie itp sa drogie i chyba zastanowilby sie drugi raz zanim kupilby to auto ponownie

Jest:
I-Pace HSE Black 24MY/ XE 2.0d AWD / MX-5 NB 1.8 TURBO!

Były:
I-Pace HSE 21MY
E-Pace 2.0d AWD
XJ 3.0D
A1 1.4 TFSI
XF 3.0D
Fiesta 1.0
Accord 2.2 ictdi
Carisma 1.8 GDI
Punto 1.2
323f BG 1.8
Corsa A 1.2

Offline piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 327
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 25, 2020, 13:38:53 pm »
Kredyt na samochód...  :-nuts

@piotrrf - zaproponowałbym nieco inną zasadę (choć tamta też dobra) - kup samochód za równowartość 2-3 pensji. Max.

Czyli jak zarabiasz 5000 PLN netto to możesz kupić auto za max ... 15 000 PLN ? No to zaszalejesz że ho ho ho ...

Nie napisalem o zarobkach. Mialem na mysli stan konta.W moim przypadku tak zrobilem. Inni moga robic inaczej.Ich wola.
Porsche 987 S
SLK R 171

Offline Paki_GD

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 96
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 29, 2020, 13:13:55 pm »
Całkowicie zgadzam się  z opinią Yoohas, nie wydawajmy na samochód  pieniędzy których jeszcze nie zarobiliśmy.  Jaguar XF no cóż bezawaryjny to on nie jest. Powiem szczerze kupiłem swojego XF-a  4 lata temu (model z 2013 roku) za około 13,5 tys GBP  do dnia dzisiejszego dołożyłem do niego jakieś 8tys GBP.  Koszty zawierają naprawy, serwisowanie ubezpieczenie oraz upiększanie (części nie konieczne ale poprawiające wygląd - możesz zobaczyć mojego XF-a w galerii) - koszt zużytego paliwa nie wliczony.

Do dzisiaj nie wiem czy kupił bym ten samochód, gdybym wiedział ile na niego wydam w tak krótkim czasie. Teraz to go już trzymam gdyż cena jaką bym za niego dostał to co najwyżej połowa (przy dobrych wiatrach) moich całkowitych kosztów poniesionych na ten samochód.

Wcześniej 10 lat jeździłem X-typem.

Fakt faktem ze  :-tylko    i daje dużo frajdy z jazdy a o to przecież chodzi żeby mieć w życiu jakieś radości.


PS. Od jakiegoś czasu biję się z myślami aby kupić XKR-a do 2005-6go roku. Chwilowo jednak rozsądek zwycięża (nie kupuję). Jak uzbieram wagon gotówki to przemyślę ten pomysł jeszcze raz. Ten rok miałem zarobić grubo a tu przez ten COVID (i całą otoczkę z tym związaną) dobrze będzie jeśli zarobię 25% planowanego dochodu. - a co gdybym pływał teraz w kredytach?
był
X-Type 2.0 D SE 2004
Jest
X-Type 2.0 D SE 2005
XF 3.0  D 2013 Premium Luxury

Offline piorek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 275
  • Kocham to forum
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 29, 2020, 14:17:03 pm »
Czyli wg Twojego rozumowania jak ktoś chce samochód, za powiedzmy około 80k zł, musi zarabiać 26k zł miesięcznie? Jakby każdy miał takie rozumowanie to dalej po Polsce jeździły by tylko cienkie, seje i vw 1

Polska to dziwny kraj.....
Kilka miesięcy temu rozmawiałem ze znajomym Niemcem, pracownikiem korporacji, zarabiającym konkretne pieniądze. Powiedział mi, że VW Passat to u nich drogie auto na które go nie stać...

Offline rmazurek

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: Czy stać mnie na Jaguara?
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 29, 2020, 14:29:23 pm »
niestety czesto panuje zasada "zastaw sie a postaw sie"...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2020, 16:53:27 pm wysłana przez MicGin »
Jest:
I-Pace HSE Black 24MY/ XE 2.0d AWD / MX-5 NB 1.8 TURBO!

Były:
I-Pace HSE 21MY
E-Pace 2.0d AWD
XJ 3.0D
A1 1.4 TFSI
XF 3.0D
Fiesta 1.0
Accord 2.2 ictdi
Carisma 1.8 GDI
Punto 1.2
323f BG 1.8
Corsa A 1.2