Autor Wątek: Uszczelka szyberdachu x308  (Przeczytany 2951 razy)

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 07, 2020, 14:04:19 pm »
Rozumiem,  gdzie znajdują się  rurki odprowadzajace wode ale sadzilem ze ta konstrukcja jest w calym obwodzie uszczelki, a tu jedynie wyłapuje resztki wody z dwoch bokow i przedniej czesci uszczelki bo patrzac na miejsce (strona gdzie szyber sie chowa przy otwieraniu) tam juz zadnych rynienek drenazowych nie ma, a wlasnie u mnie tam przecieka...

Offline kummpel

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 12
  • XJR x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 07, 2020, 14:35:11 pm »
OK. Tapicerka przesuwanego dachu składa się z dwóch elementów, które pewnie kupiłeś. Szerokiego, przymocowanego do ruchomej części dachu i wąskiego mocowanego za częścią szeroką, które tylko jeździ w tył i w przód, gdy przesuwasz dach. Ten wąski element jest rynienką wyłapująca wodę z tylnej szczeliny w uszczelce i odprowadzającą ją do bocznych rynien w konstrukcji dachu, z której odchodzą rurki odpływowe.

I grew up on the street. No, not the neighbourhood. The Sesame Street

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 07, 2020, 17:35:27 pm »
O widzisz, właśnie tego potrzebowałem wiedziec,  dziekuje za wyjasnienie i zdjęcia. Juz dla mnie jest jasne.

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 23, 2020, 00:08:06 am »
Ja też trzymam Jaguara w bibliotece :-V Brawo Truten 23

Parę rad odnośnie tematu/rozumiem, że podsufitkę będziesz kleił/:
-odprowadzenie wody przedmuchaj ustnie, od razu sprawdzisz, czy były zapchane i będziesz miał przyczynę, ale też sprawdź otwór od strony szyberdachu.Jeśli były z przelotem, to może faktycznie uszczelka szybra sparciała,
-nie licz, że przykleisz materiał bez wyciągania podsufitki, no way, chyba, że lubisz jeżdzić ustrojstwem,
-długość materiału do zakupu z naddatkiem ok 15-20cm/ materiał faktycznie może się super nie układać/,stąd wymagany naddatek/, plus 2 elementy szyberdachu z max naddatkiem/jak poniżej/.Po przyklejeniu odcinasz naddatek zostawiając 1,5 cm,
-najlepiej docinać materiał nożyczkami z zygzakiem,cięcie proste może się strzępić,
-nie dawaj za dużego naddatku na podsufitkę po bokach , z przodu i z tyłu, pogrubi to całość i będziesz miał problem z ułożeniem podsufitki z listwami bocznymi i i tak będziesz musiał trochę ścinać, wystarczy jakieś 1,5 cm, inna sprawa z szyberdachem zakład zrób na maxa/szyber jest widoczny od góry od strony dachu i za krótko docięty wygląda nieestetycznie/,
-materiał klej z lekkim luzem, nienapięty, w przeciwnym razie przy temperaturach wyższych  jaki byś klej nie użył, to materiał przy wklęsłościach będzie się odklejał/ najlepiej klej w sprayu permatex 2-3 szt/nie tani ale skuteczny/,radzę kleić w 2 osoby,
-polecam wyciąganie podsufitki tylnymi lewymi drzwiami/instrukcje jak to zrobić są w necie/,nawet jeśli lekko się połamie na wąskim pasku między szybą przednią a oświetleniem górnym to nic nie szkodzi, materiał z pianką skutecznie to zakryje/ ważne aby nie pękł całkiem, wtedy masz problem/,
-materiał kup oczywiście z pianką, na allegro można dobrać tak, że stare elementy /słoneczniki,listwa przy szyberdachu/ się wkomponują i wygląda to dobrze,
-uważaj przy demontażu na listwy boczne okryte skórą, materiał może pęknąć razem ze skórą i będzie masakra,
-sprawdź ochronę antykorozyjną przy szybrze, nie będziesz miał innej okazji, a lubi tam coś się dziać,ja na klapie zewnętrznej szyberdachu profilaktycznie dałem cieńką warstwę oleju w rantach aby pracowało/niestety mam purchla/,nie za dużo/przy temperaturach będzie ściekać i brudzić podsufitkę/,przed zakładaniem sprawdzić dokręcenia elementów i sprawność szybra,
-i chyba najważniejsza rada -podsufitkę nie zakładaj na świeżo, najlepiej po klejeniu 2-3 dni jak będzie wyschnięte, ponieważ przy mocowaniu się z podsufitką przy wkładaniu do auta i wyginaniu materiału pozostaną Tobie wgniecenia i załamania na materiale i nie będzie to wyglądało dobrze/ no chyba, że odgniecenia wyrównają się, w co wątpie, zależy to także od użytego materiału, radzę jednak odczekać-pewniejsze wyjście/.

... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 23, 2020, 10:24:23 am »
... ponieważ przy mocowaniu się z podsufitką przy wkładaniu do auta i wyginaniu materiału pozostaną Tobie wgniecenia i załamania na materiale i nie będzie to wyglądało dobrze/ no chyba, że odgniecenia wyrównają się, w co wątpie...



No tu się nie zgodzę, załamania wyprostują się. A ja dawałem materiał bez pianki. Z pianką będzie jeszcze lepiej.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 23, 2020, 10:45:48 am »
Dziękuję za porządny wyklad  :)
Już studiowałem tematy odnosnie demontażu podsufitowki i temat jest naswietlony, fajnie ze opisales ile dac zakladu w centymetrach itd, ta wiedza napewno posłuży.
Najbardziej obawiam się jakiegos zlamania plyty wlasnie podczas demontażu ale mam nadzieje,ze sie uda. Planuje ja wydostać tylnymi drzwami, czytalem ze w wersji Long  jest to do zrobienia...
Teraz czekam tylko na troche wolnego czasu i bede dzialal. Napewno zdam relacje i opisze wrazenia w poście  :)
Dzięki jeszcze raz ;)
P.s. dla mnie to jedna z najgorszych prac przy samochodach- demontaz sufitu i ogolnie  tapicerki... :p

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 23, 2020, 12:37:19 pm »
Załamanie płyty jest praktycznie nie do uniknięcia. Ale jakkolwiek strasznie to na początku nie wygląda, tak później załamanie się prostuje.
No ale ja mam krótką wersję, jeśli masz longa, to może uda Ci się to ogarnąć bez załamań. ;)
A i jak @Gonzalles pisze, weź klej w sprayu. Tam zdaje się, że polecają odczekać 10min po nałożeniu kleju. U mnie odczekanie 5 minut było za długo. Musiałem poprawiać i kłaść materiał po 3.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 23, 2020, 13:00:44 pm »
Z Tym klejem pewnie tez duzo zależy od temperatury, stad tez może krótszy czas oczekiwania na jakies wiazanie...

Zastnawiam sie jak wydajny jest ten klej w sprayu. Przyznam, ze sklanialem sie bardziej do zakupu kleju do recznego rozprowadzenia...

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 23, 2020, 14:41:08 pm »
Wybierz w sprayu, oszczędzi Ci to poszerzania słownika przekleństw ;)
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 23, 2020, 22:02:49 pm »
Tym bardziej jak nie lubisz zabawy przy tapicerce, to zainwestuj w dobry klej permatex. Butelka prawdopodobnie pojemności 400 ml, koszt ok 50 zl sztuka, potrzebujesz co najmniej dwie. Demontaż okolicy podsufitki jest banalny.
Przyjemność  spoglądnięcia na świeżą podsufitkę i /po czasie, bo klej na początku daje/ neutralny zapach bez tytoniu i innych smrodów-bezcenne.
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 24, 2020, 10:10:09 am »
Ostatnio wymienialemw swoim w210 szyberdach, demontowalem podsufitowke ale nie zmienialem materialu, jedynie podkleilem. W sumie zabawy na pol niedzieli...
Mam nadzieje ze z jaguarem pojdzie sprawniej... ;p

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 24, 2020, 11:54:17 am »
z tym że w Jagu kiepska jest ta gąbka i ze starości parcieje, rozsypując się w lepiący się do wszystkiego pył. ;)
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 25, 2020, 07:34:55 am »
A ktoś uskutecznial wymiane uszczelki szyberdachu bez jego demontazu ?