Autor Wątek: Uszczelka szyberdachu x308  (Przeczytany 2961 razy)

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Uszczelka szyberdachu x308
« dnia: Czerwiec 16, 2020, 09:03:28 am »
Witam,
Temat się kiedyś przewinął przez forum ale nie wynosił żadnych informacji a pytanie dalej nurtuje i pewnie wiedza na ten temat zamieszczona w poście pomoże nie tylko mnie... ;)
Chodzi o uszczelkę szyberdachu w modelu x308 (bądź tez x300), czy komuś udało się zastosowac jakis zamiennik zamiast orginalu ? - jest to możliwe?  Planuje w najblizszym czasie wybrać  się  do firmy która zajmuje się wymianą  szyb samochodowych itp. Może oni cos poradzą...
W każdym razie, ktoś zastosowal cos uniwersalnego bądź innego dostępnego na rynku zamiast orginalu?
Pozdrawiam.

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2020, 11:39:02 am »
O ile nie masz porwanej uszczelki szyberdachu, to zakładaj starą.
Uszczelka ta, tylko z grubsza uszczelnia, woda i tak przecieka, za odpływ odpowiadają króćce na końcach stelaża i węże odprowadzające wodę wzdłuż tylnych słupków.
Jeśli masz problem z cieknącym dachem, to zacznij od udrożnienia węży.
Jeśli tylko walory estetyczne, to obawiam się, że tylko oryginał.
xj6 4,0 Sovereign 1996

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2020, 12:12:22 pm »
Nie przygladalem sie temu tak dokładnie by dostrzec tam drenaż... Zauważyłem jedynie szczeliny między uszczelka a karoserią i szparę w miejscu gdy dwa końce uszczelki dochodza do siebie. Po myciu samochodu poprostu mam slady wody na tunelu srodkowym. Nie wydaje mi się ze woda powinna swobodnie dostawac sie wnetrza pojazdu, zastosowanie takiego drenażu ma chyba na celu 'awaryjnie' odprowadzic nadmiar wody ?

Offline Six

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 264
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 16, 2020, 17:38:06 pm »
Uszczelka tylko tak zgrubsza zatrzymuje wodę, dlatego są tam też specjalne rynienki i węże odprowadzające wodę na zewnątrz. Jeśli są zatkane, to woda nie spływa i wylewa się do auta. Nie wiem jak w X308, ale w X300 te węże idą wzdłuż przednich słupków i jeśli są zatkane, to woda, przelewając się, spływa po nich prosto na komputer silnika. Brytyjska inżynieria w szczytowej formie. :-tylko

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 16, 2020, 19:51:31 pm »
Chodzi o to,ze kupilem wóz i nie posiadal tapicerki szyberdachu, tej przeslonki, nie wiem czy czegos tam jeszcze nie brakuje. Przeslonke juz zamówiłem,  przy montazu bede widział co i jak. Ale poki co siedzac w aucie i patrzac w szyberdach gdy jest zamknięty  to normalnie widze szczeliny przez które dostaje sie woda, gdzie jest tam miejsce na tzw.rynienki i wężyki?  Ktos dysoonuje3jakims zdjeciem?

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 17, 2020, 08:28:07 am »
Ta rama szyberdachu nad podsufitką to właśnie też rynienka. Z przodu i chyba z tyłu też, o ile pamięć mnie nie myli, w kierunku słupków z tej rynienki odchodzą przewody gumowe, które prowadzą za nadkole.
Zapewne masz przypchane te węże kurzem itd. Standard.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 17, 2020, 12:59:45 pm »
Za 10 dni bede w domu, zrobię  zdjęcie...
Rozumiem co chcecie mi wytlumaczyc, dzieki. Tylko problem w tym,ze nie bardzo rozumiem gdzie ma soe znajdowac ten caly splyw, skoro siedzac w kabinie widze ta szczeline, mam ja centralnie  nad glowa, zadnej rynienki tam nie ma... Ale sprawdze to jeszcze raz, bo juz mam mętlik...

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 17, 2020, 13:42:04 pm »
To zdjęcie chyba najlepiej oddaje o co wszystkim chodzi ;)
No więc tam, gdzie podłączone są te gumowe rurki, najczęściej gromadzi się kurz i inny syf. I woda co raz słabiej zaczyna spływać i zaczyna się przeciekanie podsufitki.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 17, 2020, 21:06:01 pm »
Elegancko widać bez podsufitowki.
W sumie czeka mnie jej rozebranie tak czy inaczej...
Przyjrzę sie temu jak bede w domu i dodam jakieś informacje.

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 18, 2020, 15:45:59 pm »
Mam jeszcze jedno pytanie jesli chodzu o szyber, a wlasciwie jego tapicerke. Zakupiłem nowa, uzywana tapicerke szyberdachu (te dwa elementy) ,wlasciciel zdemontowal to bez zadnych uszkodzen. Ja tej tapicerki nieposiadalem od momentu kupna, pytanie  - czy wymiana, tzn.montaz przebiega bezproblemowo ? - potrzebuje jakies spinki czy cos ? A moze to co znajduje sie przy tapicerce tj.jakies sprezynki i zaczepy wystarczaja to gotowego montazu ?
https://naforum.zapodaj.net/172cd0d11bc3.jpg.html

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 18, 2020, 22:36:45 pm »
Ten wąski kawałek podbicia wsuwało się chyba w stelaż od tyłu.
Natomiast obicie szyberdachu:
Unieś szyber. Przy pomocy kogoś kto poda Ci z zewnątrz obicie (ale da się to ogarnąć samemu), wsuwasz obicie po szyberdachu, dociskając je do niego.
Nie wiem czy dobrze tłumaczę, chodzi o to, żeby zaczepy szyberdachu złapały obicie. Jak już praktycznie całe wsuniesz, to dosuwasz mocniej, żeby zaczepy złapały.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 19, 2020, 21:14:31 pm »
Rozumiem, stalo sie to dla mnie jasne  :)
Dzieki za podpowiedź. 
Coz, w wolnym czasie musze wziąść sie za demontaż podsufitowki i bede walczyl.
Zastanawiam sie tylko ile materialu kupic... na forum jest temat, ktos na calosc zuzyl mw.2mx1,5m , ciekawe czy chcac obić tapicerke szyberdachu musze duzo wiecej kupic, choc na chłopski rozum pewnie dodaktowy metr :p

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 19, 2020, 21:41:53 pm »
Kup z naddatkiem przyjmij tak 15-20cm na stronę. Materiał potrafi dziwnie się skracać

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 05, 2020, 19:56:16 pm »
Po przerwie chciałbym wrócić do tematu uszczelnienia i drenażu wody spływającej z szyberdachu w x308. Kikka dni temu obadalem jak to wyglada (zalaczam zdjecia) u mnie i ja nie dopatrzylem sie zadnych odprowadzen wody. Jesli ktos by mogl, prosze napisac czego mi brakuje, czego szukac do kompletu. Dodam, ze kupilem tapicerke szyberdachu ale tam także nie widze owych odprowadzen wody...
https://naforum.zapodaj.net/47aaf107a83b.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/411268d8be74.jpg.html

Offline kummpel

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 12
  • XJR x308
Odp: Uszczelka szyberdachu x308
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 06, 2020, 12:38:27 pm »
Tak, bo ich tak nie zobaczysz. Przyjrzyj się zdjęciu Truten23 - odpływy odchodzą od "obudowy" przesuwanego dachu. żeby je zobaczyć musisz zdjąć podsufitkę.
I grew up on the street. No, not the neighbourhood. The Sesame Street