Autor Wątek: ZF5 HP24 - prosba o pomoc w ocenie stanu przekładni.  (Przeczytany 1221 razy)

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
ZF5 HP24 - prosba o pomoc w ocenie stanu przekładni.
« dnia: Czerwiec 10, 2020, 21:55:59 pm »
Witam serdecznie.
Tak, wiem i zdaję sobie sprawę, że nie można na 100% pomóc w takich sprawach za pomoca internetu ale chciałbym sie doradzić.
Otóż,  jakiś czas temu kupilem xj8 ktory rok czasu byl nie użytkowany,  wlasciciel w polsce posiadał go 4 lata, przez które zrobil niewiele kilometrow, serwis także byl skromny...
Ale do sedna sprawy. Chodzi mi o pracę skrzyni biegow, jako ze jezdzilem juz xj8 i tak skrzynia pracowala wrecz idealnie to chcialbym sie doradzić  czy inwestowac najpierw w ciemno w wymiane dynamiczna oleju i filtra czy moze dac spokoj bo skrzynia sie konczy - chodzi o to ze za kazdym razem przy wrzuceniu biegu wstecznego, czy to z pozycji parkingowej czy tez z 'D' to pod kednej, dwoch sekundach czuc dość mocne szarpniecie samochodem,  gdy przełączam z pozycji P na D szarpniecie takze jest lecz znacznie slabsze. Ogolnie biegi zmieniaja sie z lekkim opoznieniem, przy wymuszaniu przyspieszenia za pomoca kick-downa, bieg sie redukuje ale troche ospale i ogolnie wydaje mi się ze samochod nie posiada takiego wigoru jak powinien miec (mam porównanie do poprzednika).
Wydaje mi się, ze to typowy objaw bardzo zużytego oleju ale moze ktos mial podobnie i cos podpowie?
Pozdrawiam i dzięki.

Offline Kiełbek

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: ZF5 HP24 - prosba o pomoc w ocenie stanu przekładni.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2020, 23:35:50 pm »
Mam tak samo a mam nowy olej :)

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 565
Odp: ZF5 HP24 - prosba o pomoc w ocenie stanu przekładni.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2020, 07:20:01 am »
Kiełbek czy Twój olej był wymieniany dynamicznie?

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: ZF5 HP24 - prosba o pomoc w ocenie stanu przekładni.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 11, 2020, 12:07:53 pm »
No wlasnie... nie wiem czy sens pchać się  w wymianę oleju skoro moze nic nie pomoc  ?????? - a mam 'anglika'w którym skrzynia działa prawidłowo wiec jeśli by sie okazalo na wstępie ze cos jest nie tak, to zwyczajnie  bym zmienił skrzynie.
Choć nie ukrywam, ze wolalbym wymienic olej i mieć problem z glowy ale czy to pomoże na dolegliwości o ktorych pisalem...

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: ZF5 HP24 - prosba o pomoc w ocenie stanu przekładni.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 18, 2020, 15:37:36 pm »
Prztmy wymianie czujnika położenia walu korbowego zauwazylem,ze w miejscu zwierania sie flanszy skrzyni i silnika, jest to miejsce troche zapocone olejem, olej nie rznie sie tak ,ze zostawia plamy po postoju auta ale nie mam wiedzy jak dlugo wyciek istnieje (nabylem niedawno) . Pytanie- czy objawy ktore opisywalem wyżej moga byc spowodowane utratą a co za tym idzie- zmniejszoną ilością oleju w przekladni ?
Zastanawiam sie czy zwyczajnie nie sprobowac uzupelnic oleju (np.kupic 3litry) , ewentualny ubytek uzupelnic i zaobserwować zmiany (poprawe) w pracy skrzyni. Co o tym myslicie ?

Offline Demo

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 763
  • Jaguar xj40 Sovereign 4.0 1993r
Odp: ZF5 HP24 - prosba o pomoc w ocenie stanu przekładni.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 18, 2020, 15:49:00 pm »
Zamiast robić dolewkę do starego oleju to wymień całość, jeśli będzie coś nie tak to jeździj aż skrzynia padnie i wtedy dopiero wstaw z anglika. Taka moja mała rada :)

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: ZF5 HP24 - prosba o pomoc w ocenie stanu przekładni.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 18, 2020, 17:41:26 pm »
Hmm, tak ale to ma mniejszy sens pchac sie w koszty wymiany oleju i nieuporac sie z ww.szarpaniem bo szczerze mówiąc,  nie mam zamiaru jezdzic w takim stanie skrzyni... hmm jestem tylko ciekaw czy ktos mial podobnie i czy udalo sie uleczyc problem ew.co bylo przyczyna...

Offline Hektor

  • Aspirant
  • Wiadomości: 1
  • Kocham to forum
Odp: ZF5 HP24 - prosba o pomoc w ocenie stanu przekładni.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 19, 2020, 19:03:32 pm »
Odgrzewam kotleta ponieważ też mam problemy z tą skrzynią tylko w Audi A8. Nauczony doświadczeniem z innych aut z automatem też na początku myślałem że to kwestia zbyt niskiego poziomu oleju lub jego zestarzenia. Trop wydawał się słuszny ponieważ pociła się miska olejowa. Niestety po zrzuceniu miski, wymianie uszczelki, zalaniu świeżej oliwy nic się nie zmieniło. Objawy takie jak przedtem czyli w zimne dni problemy z załączeniu wstecznego (im zimniej tym dłużej trzeba czekać, w lato problem nie występuje), ślizganie się skrzyni gdy np. chcemy podjechać na wstecznym pod krawężnik a gdy dodamy więcej gazu to czuć uderzenie i samochód wręcz "wskakuje" na podwyższenie, ospałe przełączanie biegów, słabsze przyspieszenie, kickdown nie daje takiego kopa jak kiedyś, załącza się z opóźnieniem i nie redukuje na maxa tak jak powinien. Zbadałem temat, przeryłem forum Audi, fora skrzyń automatycznych i filmiki instruktażowe na youtubie. I wychodzi na to że winne są stwardniałe i popękane uszczelnienia kosza które przepuszczają olej i powodują uślizg tarczek. Także ogólnie skrzynia do remontu. Na szczęście jest bardzo prostej budowy, o wiele prostszej niż np. skrzynie GM które remontowałem dotychczas. Także w wolnej chwili zaopatrzę się w zestaw naprawczy i zrzucam skrzynię.