Autor Wątek: Moduł sterowania wentylatorami chłodnicy  (Przeczytany 1021 razy)

Offline lbajer

  • Aspirant
  • Wiadomości: 1
  • Kocham to forum
Moduł sterowania wentylatorami chłodnicy
« dnia: Maj 19, 2020, 08:05:29 am »
Cześć

Od jakiegoś czasu mój Jaguar X-Type 3.0 z 2007 roku jest nieużywany z wydawało by się bardzo błahego powodu - niedziałający moduł sterowania wentylatorami chłodnicy. "Całe szczęście" dzięki kwarantannie samochód nie był potrzebny, ale w końcu postanowiłem go zrobić. Najpierw podzwoniłem i niestety dowiedziałem się że jest to część nienaprawialna, trzeba kupić nową lub używaną. Wyszukałem na akcji moduł o symbolu 940004000 (taki jak na wyjętym z mojego samochodu module), opisany był co prawda jako moduł do Mondeo ale uznałem że jeśli numerek ten sam to sprawdzę. Niestety okazało się iż nowy moduł w jednym z gniazdek ma 3 piny a mój ma 4. Po podłączeniu wentylatory chłodnicy po włączeniu silnika chodzą cały czas na maksa.
Czy ktoś z forumowiczów jest mi w stanie pomóc?
1) Czy ten moduł który kupiłem nie pasuje do Jaguara czy przyczyna jest jakaś inna?
2) Gdzie ewentualnie szukać takiego modułu (używanego lub nowego)? Na aukcjach allegro/olx nic nie znalazłem a na ebay używane za w dość wysokiej cenie
3) Może jesteście w stanie polecić jakiegoś ogarniętego mechanika/elektryka w okolicach Milanówka/Warszawy?

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Moduł sterowania wentylatorami chłodnicy
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 20, 2020, 21:21:02 pm »
Ad 1. Zapewne tak jest, że moduł nie pasuje. W X'ie, moduł jest sterowany PWM'em z ECU, i wiatraki mają płynną regulację obrotów. Zapewne ten moduł, który kupiłeś tego nie potrafi.
Ad 2. https://allegro.pl/oferta/wentylator-chlodnic-jaguar-x-type-01-07r-2-2d-9250093312 - na podstawie schematów przypuszczam, że powinno być to samo.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG