Autor Wątek: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów  (Przeczytany 1555 razy)

Offline najkon

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Kocham to forum
Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« dnia: Maj 09, 2020, 11:47:20 am »
Witam szacowne grono,
Zadziwia mnie taki otóż fakt z klimatyzacją.
Jest nabita, była serwisowana (drobne nieszczelności), więc wydaje się ok!
No i gdy przychodzi, że jest gorąco i klima potrzeba to jej nie ma, padło podejrzenie, że nie była długo używana i trzeba po prostu ją rozruszać..
To przejechałem się ok. 100 km autostradą że średnią obrotów 3 tyś po około 10-20 min klima chłodziła jak wściekła.
A jeżdżąc po mieście, gdzie jak wiadomo trudno jest utrzymać taki stan obrotów (korki, światła..) to w aucie robi się piekarnik.
Jedynym wyjściem jest "piłowanie" pedałem gazu, aby utrzymać te 2 tys obrotów... stojąc. :)

Macie może jakieś pomysły co może być powodem? Czy to "normalne"?
Nadmienie, że z autem ogólnie nic nie dolega, poza tym chodzi jak złoto.
X-Type 3.0 v6 AWD High manual + LPG KME

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 09, 2020, 16:53:35 pm »
Najczęściej wynika to że zbyt małej ilości czynnika. Pytanie czy chodzi rzeczywiście o obroty,  a nie przypadkiem o prędkość

Offline najkon

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Kocham to forum
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 09, 2020, 19:34:21 pm »
Gdyby chodziło o prędkość to nie miałbym tego przypadku, gdy stoję na jałowym na parkingu.
A jak przygazuje do 2 tys obrotów stojąc na podwórku, dopiero co odpaliwszy silnik, odrazu czuć freon? I leci zimno
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2020, 11:15:00 am wysłana przez MicGin »
X-Type 3.0 v6 AWD High manual + LPG KME

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 09, 2020, 21:03:51 pm »
Może kompresor już zużyty i nie spręża tak jak powinien - chociaż takie coś serwisant powinien zauważyć. No chyba, że serwisowane u 'nabijacza'...
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline jurkiel

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 33
  • X300 4,0 Sovereign
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 09, 2020, 22:47:35 pm »
Ja tez myśle ze kopresor nie wyrabia i dopiero przy wyzszych obtotach silnika czyli również wyższych obrotach kompresora daj rade wytworzyć odpowiednie ciśnienie
Zycie jest zbyt krótkie by jeździć nudnymi samochodami / Honda Accord CC7, Chrysler New Yorker, Lexus SC430, Honda Legend KA9, Volvo V70 2,5T, Volvo PV544, Mercedes W114 280C, Jaguar X300, Mercedes C140 500SEC

Offline Boodzio2

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 09, 2020, 23:11:49 pm »
Podłącz manometry i wszystko będzie wiadomo.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Konstruktywna dyskusja  ,kluczem do rozwiązania złożonych problemów.
Aktualnie bez Jaguara.

Offline najkon

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Kocham to forum
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2020, 11:16:49 am »
Dzięki panowie za sugestie.
Nie, nie była serwisowana u "nabijacza" tylko w serwisie - dość renomowanym jeżeli chodzi o moje miasto. :)

Podjadę do serwisu i zobaczymy co Oni na wasze sugestie :)
X-Type 3.0 v6 AWD High manual + LPG KME

Offline najkon

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Kocham to forum
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 05, 2020, 22:39:25 pm »
No i po testach wyszło, że sprężarka na jałowych obrotach (auto stoi) pcha w układ 25 barów, a chłodnica jest gorąca. Jak zlał ją zimną wodą, odrazu poleciało przez chwile zimne powietrze z dmuchaw.
Z samej sprężarki nic nie kapie (olej), czynnika jest +800g - czyli na full - od momentu, pierwszego testu po miesiącu - ubyło 10g czynnika.

Zaproponowali mi wyczyszczenie chłodnicy, ale tak "porządnie" co wiążę się z jej demontażem. Za to życzą sobie 500 zł
Zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby kupić nową? widziałem chodzą od 150 do 300 zł I nawet @sobrus wypowiadał się w tym temacie http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php/topic,38877.msg299966.html#msg299966, że nawet to działa :P

Pytanie czy nie mylę pojęć i tu nie potrzeba zwykłej chłodnicy, tylko.. super chłodnicy do klimatyzacji za 1000 zł ;)
Ewentualnie czy ktoś może poradzić jakiej firmy kupić chłodnice i na co zwrócić uwagę przy jej wymianie, aby później nie posypało się błędami w komputerze samochodu.
X-Type 3.0 v6 AWD High manual + LPG KME

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 05, 2020, 23:16:17 pm »
Nie pomyliłeś pojęć?
Chłodnica z linku służy do chłodzenia silnika. Do klimatyzacji jest skraplacz, który znajduje się przed chłodnicą.
Często skraplacz nazywany jest chłodnicą klimatyzacji i w warsztacie na pewno mieli na myśli właśnie skraplacz.
Coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/chlodnica-klimatyzacji-jaguar-x-type-3-0-2001-2009-8862784583
Wentylatory masz sprawne? Po włączeniu klimatyzacji jeden powinien pracować nawet przy zimnym silniku.
Demontaż skraplacza wiąże się z rozszczelnieniem układu klimatyzacji.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2020, 23:20:30 pm wysłana przez slawek »
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 05, 2020, 23:40:27 pm »
Jeszcze by się przydała informacja jakie było ciśnienie przed uruchomieniem sprężarki, i jaka była wartość niskiego ciśnienia.
Tak mi się wydaje, że 25b to za dużo, po stronie niskiego ciśnienia będzie też dużo i obieg nie będzie działał prawidłowo. Oblanie chłodnicy obniżyło ciśnienie.
Oczywiście tak jak napisał slawek - ważne są również sprawne wentylatory, ale ja bym zaczął od tego, że gazu jest za dużo, lub układ nie jest drożny.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline najkon

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Kocham to forum
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 06, 2020, 00:43:36 am »
Jeszcze by się przydała informacja jakie było ciśnienie przed uruchomieniem sprężarki, i jaka była wartość niskiego ciśnienia.
Tak mi się wydaje, że 25b to za dużo, po stronie niskiego ciśnienia będzie też dużo i obieg nie będzie działał prawidłowo. Oblanie chłodnicy obniżyło ciśnienie.
Oczywiście tak jak napisał slawek - ważne są również sprawne wentylatory, ale ja bym zaczął od tego, że gazu jest za dużo, lub układ nie jest drożny.
I taką diagnozę postawił serwisant, że układ jest nie drożny - dlatego chce wyczyścić.
O takie rzeczy jak pytasz, nie pytałem - nie wiedziałem.

Nie pomyliłeś pojęć?
Chłodnica z linku służy do chłodzenia silnika. Do klimatyzacji jest skraplacz, który znajduje się przed chłodnicą.
Często skraplacz nazywany jest chłodnicą klimatyzacji i w warsztacie na pewno mieli na myśli właśnie skraplacz.
Coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/chlodnica-klimatyzacji-jaguar-x-type-3-0-2001-2009-8862784583
Wentylatory masz sprawne? Po włączeniu klimatyzacji jeden powinien pracować nawet przy zimnym silniku.
Demontaż skraplacza wiąże się z rozszczelnieniem układu klimatyzacji.
Tak, wentylatory są sprawne. I tak jak pisałem na końcu, że "Pytanie czy nie mylę pojęć [....]" - super, że podałeś przykład. :)

Przy wymianie takiej chłodnicy klimatyzacji czegoś się wystrzegać? na coś uważać? niby pierdoła, a jak patrzę po tematach na forum z "chłodnica" to cuda potrafią się dziać :)
X-Type 3.0 v6 AWD High manual + LPG KME

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 06, 2020, 09:25:21 am »
Trzeba usunąć czynnik (R134a, a nie freon)) z układu klimatyzacji, wymienić skraplacz i napełnić układ ponownie. Nie jestem pewny, czy uda się to zrobić bez wymontowania chłodnicy silnika. Wydaje mi się,że 500 PLN nie jest wygórowaną kwotą za czyszczenie skraplacza.
Nawet, jeżeli wypuścisz czynnik do atmosfery (środowisko za to na pewno nie podziękuje) i samodzielnie wymienisz skraplacz, będziesz musiał pojechać do serwisu, żeby napełnić układ czynnikiem i olejem.
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

Offline Boodzio2

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 11, 2020, 22:06:51 pm »
Skraplacz możesz sam ocenić jak wygląda z zew i samemu go umyć byle nie myjka ciśnieniowa. Ciśnienie w układzie moze pragnąc wartos 25 barów jednak przy bardzo wysokich temp otoczenia. Polewanie wodą skraplacza powoduje lepsze odebranie ciepła z niego i lepsza zamianę par przegrzanych czynnika w postać cieczy. Sory za teorię ale klimy robię od 1998 roku. Domowym sposobem możesz prześledzić dłonią temperaturę cienkiej rurki idącej między skraplaczem a zaworem rozprężnym na grodzi silnika. Nie wiadomo ile razy to auto miało napełnioną i stalacje ,a teoria mówi aby okresowo a już napewno gdy układ był otwarty wymieniać osuszacz klimatyzacji.

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Konstruktywna dyskusja  ,kluczem do rozwiązania złożonych problemów.
Aktualnie bez Jaguara.

Offline najkon

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Kocham to forum
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 12, 2020, 12:58:41 pm »
Cenna uwaga. Pytanie gdzie ten ów skraplacz znajdę, szukałem tak naocznie ale nic takiego nie znalazłem, albo źle szukam.
Odrazu bym wymienił, nie ma co się "pieprzyć" - auto stało nie wiadomo ile nie jeżdżone i gniło na parkingu.
Czy taki osuszacz jest dobry? https://allegro.pl/oferta/ford-mondeo-3-jaguar-x-type-osuszacz-klimatyzacji-7362771446
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2020, 16:16:36 pm wysłana przez MicGin »
X-Type 3.0 v6 AWD High manual + LPG KME

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Klimatyzacja chłodzi dopiero od 2 tys obrotów
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 12, 2020, 13:42:37 pm »
Masz w aucie dwie chłodnice jedna przy drugiej - większa to chłodnica wody, a mniejsza to właśnie skraplacz klimy. Osuszacz będzie ok.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.