Autor Wątek: Jakie oleje i płyny?  (Przeczytany 1558 razy)

Offline enzo89

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Kocham to forum
Jakie oleje i płyny?
« dnia: Kwiecień 21, 2020, 14:09:18 pm »
Witam. Jaki olej polecicie do silnika 5.0 przy przebiegu ok 100 tys km? Kilka osób polecało mi produkt Millers. Tylko 0W20 czy 5W20 i jaki symbol ma mieć olej odpowiedni dla Jaguara?
Druga kwestia to olej do skrzyni biegów i rodzaj wymiany po zakupie gdzie nie wiemy kiedy była ostatnia wymiana.
Myślałem o zastosowaniu filtrów firmy mann lub knecht.
Chyba wypadałoby również wymienić płyn chłodniczy i hamulcowy prawda? Powiedzcie mi prosze jakie będą odpowiednie.

Offline Majsterwood

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
  • jag xk8
Odp: Jakie oleje i płyny?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 26, 2020, 10:48:17 am »
Witam, ja równie świeżo sprowadziłem z USA X351 5 l 385 koni. Także sprawdzałem jakie płynu i ustaliłem. W Technical specifications Jaguar poleca do silnika olej Castrol SEA 5W-20 WSS M2C925-A, do przekładni kierowniczej Mobil ATF320 PAS, hamulce Shell DOT4 ESL. Może to pomoże. Oczywiście można zastosować innego renomowanego producenta o takich samych parametrach. Moim zdaniem olej silnikowy raczej powinien być tak jak poleca to Jaguar tj. 5W-20, chociaż na forum już spotkałem się też z opiniami, że można wlać 0W-20.
Pozdrawiam Franciszek
Jaguar XK8
Jaguar XJS
Jaguar X351

Offline Amper

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Lubię samochody
Odp: Jakie oleje i płyny?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2020, 14:20:38 pm »
Majsterwood Enzo89 wkleję Wam tu mój post z wątku z XF, bo macie ten sam silnik co ja. Jak jeszcze nie kupiliście oleju silnikowego to zapraszam.

Mam możliwość sprowadzenia 20l oleju- Liqui Moly Special Tec LR 5w20. Niestety to minimalna ilość. Olej niedostępny w Polsce, przynajmniej w oficjalnej dystrybucji. Jest to olej spełniający rekomendowaną przez Jaguara normę WSS-M2C 925-A dla silników 5,0l wolnossącego, jak i z kompresorem. Jest to norma oleju z dużą zawartością składników myjących (antyszlamowych), jak i typu "full saps", czyli z wysoką zawartością popiołów, składników ograniczających zużycie elementów silnika, co jest ważne zwłaszcza przy ciasnym pasowaniu naszych V8. Ze względu na ekologię co raz więcej produkowanych olejów to oleje niskopopiołowe, ewentualnie mid saps, więc póki są jeszcze dostępne "full" do silników, które tego wymagają cieszmy się, że są :) Niskopopiołowe zużyją te silniki dużo szybciej.
Wezmę 10l, więc jeżeli ktoś chce odstąpię mu 10l. Cena będzie po kosztach, nie zarabiam na tym. Wszystko do wglądu. Jak ktoś chce zapraszam. Będę zamawiał na dniach. Temat mam już mocno zgłębiony :)

Jak ktoś chce poczytać o olejach nisko i wysokopopiołowych to jest to przystępnie napisane tutaj. "http://blog.bestdrive.pl/10358-nowoczesne-oleje-nie-do-starych-aut-na-co-uwazac-1