Autor Wątek: Pływajace Obroty  (Przeczytany 1931 razy)

Offline mbolo

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Kocham to forum
Pływajace Obroty
« dnia: Marzec 20, 2020, 13:09:30 pm »
Wałkowałem temat konwertera.
Ciekawi mnie jeden z objawów. Oczywiście wszystko dzieje się na 5 i 6 poniżej 2000 obrotów, ale ! Jezeli silnik jest zimny to np 1600 na 5 (na 6 nie wrzuca) nie ma żadnych wahań. (do 3 km) Pojawiają sie dopiero po zagrzaniu przy tej samej prędkości i obrotach  pływa przy 1600 -1800 na 5 i oczywiście w całym zakresie na 6.
Pytanie.
Jakie są graniczne obroty 5 i 6 (prędkość) Czy jest możliwe żeby biegi zbyt wcześnie sie wrzucały (brak mocy dławi). Po przejechaniu około 20 km pełne zagrzanie wszystko znika.
Bedę wdzięczny za uwagi i ewentualnie co jeszcze sprawdzić oprócz konwertera.

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 992
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Pływajace Obroty
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 20, 2020, 19:37:58 pm »
Skrzynia na zimnym silniku czasami przeciąga biegi zanim się olej rozgrzeje . Ale falowanie po nagrzaniu powinno zniknąć . Jeśli występuje na rozgrzanej skrzyni , to albo jest za mało oleju , albo konwerter się kończy .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Pływajace Obroty
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 21, 2020, 08:14:22 am »
Kolega ma rację, zacznij od sprawdzenia poziomu oleju i zrób to na praktycznie zimnej skrzyni, bo gdy uruchomisz silnik i będziesz odkręcał korek kontrolny, to temperaturę oleju wymaganą do prawidłowego pomiaru poziomu, czyli 30 stopni, skrzynia osiągnie w kilka minut.

Offline mbolo

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Kocham to forum
Odp: Pływajace Obroty
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2020, 16:49:26 pm »
Robiłem wymianę oleju według tego co na forum jest pisane. Wylało się 4,5 litra. Problem polega na tym , ze udało mi się wcisnąć i już sie przelewa zaledwie 6l . Nie wiem czy mam na siłę dolać jeszcze litrę. Czy istnieje możliwość , ze nie cały olej sie wylał (te 7 litrów ) . Popełniłem błąd ze nie na  p tylko na neutralu spuszczałem . Czy to mogło zaważyć na ilości ? Czytałem nawet że 7,5 litra powinno wejść po wymianie. Bedę wdzięczny za radę.

PS. Jak przeleje to mogę coś popsuć ?

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 992
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Pływajace Obroty
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 30, 2020, 17:36:20 pm »
Olej w skrzyni w tym modelu wymienia się podobnie jak w dyferencjale , czyli lejesz aż się zacznie wylewać . Jeśli spuściłeś olej tylko ze skrzyni , to mogło wejść mniej , bo te 1,5 L których nie udało Ci się wcisnąć może być dla konwertera ( jeśli i z niego spuszczał byś olej ). Zawsze możesz po przejechaniu tych 200 km ( od wymiany ) spróbować dolać trochę oleju.
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Offline nowyzielony

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Nowy, już mniej zielony
    • Entropy State
Odp: Pływajace Obroty
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2020, 16:10:40 pm »
Witaj, i jak udało Ci się dojść co to było?

Mam podobny problem, tylko nie wiem jak go w pełni zdiagnozować. Póki co obroty falują pomiędzy 1600-2000 obrotów. Czasami nierówno chodzi na parkingu. Na dłuższej trasie jeszcze nie jeździłem, obawiam się że coś się konkretnie spie***** i dopiero będzie problem :)
Było kilka S-typów, X-Type, jest X350 4.2

Offline mbolo

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Kocham to forum
Odp: Pływajace Obroty
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 14, 2020, 19:38:53 pm »
Jeżeli na P chodzi nierówno to nie skrzynia biegów. Na razie w moim temacie nic sie nie zmienia. Na pewno musisz sprawdzić poziom oleju bo gdy dolałem trochę sie poprawiło (miałem około 1 l za mało w skrzyni).

Offline nowyzielony

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Nowy, już mniej zielony
    • Entropy State
Odp: Pływajace Obroty
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2020, 00:32:06 am »
ok, dzięki za informację. W takim razie w pierwszej kolejności sprawdzę kwestie lewego powietrza EGR etc. Olej w skrzyni wymieniany 10000km temu a wycieków nie ma więc też raczej nie to, ale nie zaszkodzi sprawdzić.
A jak z błędami, czy zapalił ci sie check engine lub inna kontrolka?
Było kilka S-typów, X-Type, jest X350 4.2

Offline mbolo

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Kocham to forum
Odp: Pływajace Obroty
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 16, 2020, 09:43:31 am »
Nic nie wyskakuje i właśnie przy niskim stanie oleju lub psującym sie konwerterze jag nie daje znać.