Autor Wątek: Katalizator do XJR  (Przeczytany 7736 razy)

Offline Tomo

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 44
Katalizator do XJR
« dnia: Marzec 03, 2020, 10:34:56 am »
Drodzy jaguarowocze,
Nabyłem XJR z 2005 roku i oficjalnie dołączyłem tym do waszego grona :)
Zaczynam też swoją serwisową drogę a zaczyna się ona od katalizatorów (samochód ma puste puszki).
Elektronik od jagow w Gdyni polecił mi kupić pasujace katy od Magnaflow, wstawić i wrócić.
I tutaj moje pytanie czy już ktoś się w to bawił?
Jaki model kata wstawić (miałem szukać niesymetrycznej puszki - z odsadzeniem, ale nie mogę takowej znaleźć), ktoś to przerabiał?

Pozdrawiam
Tomek
Jest - 1999 Mazda mx-5 1.6
Jest - 2005 Jaguar XJR (US)

Offline ZAIC

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • XF SV8
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2020, 12:26:48 pm »
Witam. A co jest nie tak z autem? Błędy, nierówna praca silnika? Jeśli wszystko ok to nic bym nie dotykał. Jeśli masz inne problemy, o których nie mam pojęcia, to możesz śmiało wstawić jakieś sportowe katalizatory (200 cpsi byłyby chyba idealne ze względu na zachowanie norm emisji i przepływu spalin). Różne firmy, różne opnie, ponoć Magnaflow nie jest super fajny. Do mojego auta Pan zajmujący się układami wydechowymi polecał AWG 200 cpsi.

Offline Adt81

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 272
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2020, 12:55:12 pm »
Podejrzewam, że w XJR jest taka sama średnica wydechu jak w S-Type R czyli 2,25" więc Magnaflow 59975 - są dostępne u nas za około 550zł/ sztuka. Kwestia tylko wspawania w odpowiednie miejsca sond - w USA są te katy dosyć popularne i montują je w celu podniesienia mocy (ma to oczywiście sens razem z modyfikacją tłumików końcowych i dolotu) i gdzieś wyczytałem, że sondy trzeba wspawać 2 cale przed i za katem żeby nie świrowały bo te Magnaflow są o zwiększonym przepływie spalin. Sam będę chciał w tym roku takie wstawić bo dolot i końcowe razem z rezonatorem i X-pipe mam już zmieniony.
Porsche Cayenne Turbo 4.8 V8 >:D >:D
Był Jaguar S-Type R
Był S-Type 3.0 2001

Offline Tomo

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2020, 16:32:36 pm »
Super, tlumikarz zmierzył 57 mm i proponował szukać kata ~60 mm, ale to chyba to i kształt wydaje się być perfekto.
Co znaczy "u nas" jakiś link do sklepu? :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2020, 20:44:55 pm wysłana przez MicGin »
Jest - 1999 Mazda mx-5 1.6
Jest - 2005 Jaguar XJR (US)

Offline Adt81

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 272
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2020, 18:16:53 pm »
Przepraszam ale troszkę się muszę poprawić - ten 59975 w Polsce jest raczej niedostępny (pytałem u dystrybutora), a jest najlepiej pasujący ze względu na wyjście pod kątem natomiast bez problemu są dostępne w rozmiarze 2,5" (59976) tylko trzeba zastosować redukcję - niestety są nieco droższe od tego co podałem wcześniej ze względu właśnie na to wyjście pod kątem. Cena którą podałem wcześniej dotyczy modelu 59925 czyli rozmiarowo jest ok tylko wejście/wyjście jest centralnie - dla ogarniętego spawacza to nie powinno być problemem. Ten katy 59925 są na znanym portalu aukcyjnym. Wszystkie te katalizatory mają te same wkłady i różnią się tylko średnicami rur.
Porsche Cayenne Turbo 4.8 V8 >:D >:D
Był Jaguar S-Type R
Był S-Type 3.0 2001

Offline Tomo

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 04, 2020, 13:49:57 pm »
Witam. A co jest nie tak z autem? Błędy, nierówna praca silnika? Jeśli wszystko ok to nic bym nie dotykał. Jeśli masz inne problemy, o których nie mam pojęcia, to możesz śmiało wstawić jakieś sportowe katalizatory (200 cpsi byłyby chyba idealne ze względu na zachowanie norm emisji i przepływu spalin). Różne firmy, różne opnie, ponoć Magnaflow nie jest super fajny. Do mojego auta Pan zajmujący się układami wydechowymi polecał AWG 200 cpsi.
Sorka, ale nie zauważyłem tego posta bo czytałem z telefonu i mi umknęło.
Autko zapała i gasi chęci engine ("ubogo na obu bankach") oraz wali z wydechu potwornie.
A tak to ponoć również więcej pali i ma przez to niższa moc.
Magnaflow polecał spoko człowiek od jagow z Gdyni, ale ogarnę ten AWG.
Jest - 1999 Mazda mx-5 1.6
Jest - 2005 Jaguar XJR (US)

Offline ZAIC

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • XF SV8
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2020, 11:28:22 am »
Sprawdź jeszcze sondy przy okazji.

Offline Tomo

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2020, 21:19:15 pm »
Jeszcze takie pytanie mam, a jak to jest z normami euro?
Mój XJR jest z 2005 roku, dotyczy go euro3 czy euro4? I jak się to ma do katalizatorów o których tutaj mówimy?
Jest - 1999 Mazda mx-5 1.6
Jest - 2005 Jaguar XJR (US)

Offline ZAIC

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • XF SV8
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2020, 08:13:45 am »
200 cpsi spełnia euro 3.

Offline Tomo

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 06, 2020, 08:19:43 am »
To chyba lipa, bo auto jest z 2005, więc to chyba już euro4...
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2020, 21:57:38 pm wysłana przez MicGin »
Jest - 1999 Mazda mx-5 1.6
Jest - 2005 Jaguar XJR (US)

Offline ZAIC

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • XF SV8
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 06, 2020, 08:25:20 am »
Moje auto jest z 2008 roku i profesjonalna firma zajmująca się układami wydechowymi zapewniała mnie, że 200 cpsi spełni wszystkie potrzebne normy. Jeśli chcesz euro 4 to bez problemu dobierzesz taki katalizator. Ja kierowałem się przy doborze zarówno normami emisji spalin jak i przepustowością (przekładającą się na moc).

Offline Tomo

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 18, 2021, 18:14:58 pm »
Hejka, ponownie mam mały problem z katalizatorem...
Tak ja widać po wątku, wymieniłem puste puszki po oryginałach na Magnaflow 59976 ok rok temu.
Przez ten czas było w porządku, ale później padła mi szerokopasmowa sonda lambda (P1647 - według tego co znalazłem po stronie lewej, przed katem).
Dla spokoju wymieniłem obie i cacy, koniec z żółtym blatem przed oczami :D
Niestety niedługo potem wywaliło mi kod na sondę za katem (też lewa strona). Zatem znowu kupiłem dwie i wczoraj wymieniłem.
Jak się okazało, elektrycznie obie sondy wydaję się byc spoko, tylko ta po lewej została zmasakrowana i zapchana przez kata, który wyleciał z puszki w rurę...
Problem jest taki, że w Polszy nie widzę już tego Magnaflow 59976 dostępnego.
Zastanawiam czy to że wyleciał w rurę może wynikać z problemu z sondą który miałem (leciała bogata mieszanka i dopalała się w kacie), a może wada fabryczna lub coś innego? Powinienem się przygotować na potencjalnie inną powiązaną usterkę?
No i przede wszystkim nie wiem co teraz z tym zrobić... Zakupić jakiś inny kat i wymienić oba? A może jest jakiś zamiennik dla tego magnaflow, który mogę wstawić z jednej strony bez obaw (teoretycznie coś o takich samych parametrach powinno podejść).
Jest - 1999 Mazda mx-5 1.6
Jest - 2005 Jaguar XJR (US)

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 20, 2021, 18:44:48 pm »
Podejrzewam, że w XJR jest taka sama średnica wydechu jak w S-Type R czyli 2,25" więc Magnaflow 59975 - są dostępne u nas za około 550zł/ sztuka. Kwestia tylko wspawania w odpowiednie miejsca sond - w USA są te katy dosyć popularne i montują je w celu podniesienia mocy (ma to oczywiście sens razem z modyfikacją tłumików końcowych i dolotu)
XJR jest autem z kompresorem, więc zabawa z wydechem w celu podniesienia mocy jest jakimś żartem. Dużo prościej i o wiele skuteczniej jest zmienić jedno z kółek na napędzie kompresora i 40-50 koników mamy do dyspozycji z marszu.
A co do zamienników katalizatorów to najważniejsze jest dobrać je do średnicy rur więc rada mechanika, żeby szukać takich o średnicy 60mm, jest jak najbardziej trafna.

Offline Adt81

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 272
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 20, 2021, 19:51:17 pm »
W przypadku wolnossącego zmiana wydechu i katów nie daje poprawy osiągów a nawet je pogorszy natomiast w przypadku doładowanego silnika czy to kompresorem czy turbo spowodowanie, że silnik będzie lepiej "oddychał" zawsze jest moim zdaniem in plus - oczywiście nie są to jakieś znaczące przyrosty ale zawsze. Fabryczny dolot i wydech w STR i XJR znacząco "kastrują" te silniki.
Porsche Cayenne Turbo 4.8 V8 >:D >:D
Był Jaguar S-Type R
Był S-Type 3.0 2001

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Katalizator do XJR
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 20, 2021, 20:06:23 pm »
W przypadku wolnossącego zmiana wydechu i katów nie daje poprawy osiągów a nawet je pogorszy
Hmm, to mój M70 w BMW E31 musi być jakimś wyjątkiem, bo gdy wyciąłem w nim katy i lekko zmodernizowałem wydech to zrobił się odczuwalnie żywszy i mocniejszy.