Autor Wątek: Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?  (Przeczytany 1998 razy)

Offline Endrju

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Nie trzeba było pić!
Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?
« dnia: Luty 24, 2020, 10:44:53 am »
Od kilku miesięcy jeżdżę Jaguarem XF w wersji USA a właściwie Kanadyjskiej. Kupiłem go już zarejestrowanego ale z przednimi reflektorami w wersji amerykańskiej. Liczyłem się z tym, że będę musiał je zmienić albo przerobić. Ale nie w tym rzecz...
Czytając instrukcję znalazłem zapis mówiący, że reflektory w Jaguarze XF są przystosowane do jazdy zarówno po prawej stronie jak i po lewej stronie drogi, i  nie należy nic zmieniać, ustawiać, przerabiać. Rozumiem, że nie dotyczy to bezpośrednio reflektorów z USA a raczej ruchu lewo lub prawostronnego, ale to musiałoby znaczyć, że reflektory nie mogą być asymetryczne. Jeżdżąc w kraju o ruchu lewostronnym reflektory dla ruchu prawostronnego będą oślepiały nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie. Nie bardzo więc rozumiem jaka to jest wiązka światła? Symetryczna? (taka adaptacja???)
Może ktoś mnie oświecić?
Po imprezie obudziłem się jako właściciel taniego (!!!) Jaguara XF. Nie pytajcie więc po co go kupiłem...

jest Jaguar XF 5.0
BMW 530 E60
BMW 540 E39
BMW 525 E39
BMW 523 E39
BMW 320 E46
Polonez (Borewicz)
Fiat 125p
Fiat 126p

Offline milet

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 24, 2020, 15:49:55 pm »
> Może ktoś mnie oświecić?
Oświecić - dobre!

U mnie w instrukcji str. 78

Note: The headlamps must be removed in order to change the beam pattern. See REMOVING A HEADLAMP (page 81).

The tourist lever allows you to adjust the headlamps to the correct beam pattern for driving in countries where vehicles drive on the left, or the right. When new, the lever will be set to the correct position for the country in which the vehicle is sold. To change the pattern for driving on the other side of the road, move the lever to the opposite position.

Note: When changing the beam pattern using the lever, ensure that you change the lever position on both headlamps.

Offline Endrju

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Nie trzeba było pić!
Odp: Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2020, 07:35:24 am »
Nie wiem dokładnie jaką masz wersję. Ja mam auto w wersji USA a instrukcję w wersji EU. Tekst na str. 60 brzmi dokładnie tak:

Reflektory -jazda za granicą
Wiązka światła świateł przednich jest odpowiednia do użytkowania po obu stronach drogi.
Nie należy dokonywać żadnych mechanicznych korekt ani umieszczać naklejek na reflektorach.

W moich reflektorach nie ma żadnych dźwigni umożliwiającej dostosowanie reflektorów (w wersji USA to raczej normalne) ale jeśli nie ma jej też w wersji EU,
to jaka jest różnica między wersją USA a EU.
Po imprezie obudziłem się jako właściciel taniego (!!!) Jaguara XF. Nie pytajcie więc po co go kupiłem...

jest Jaguar XF 5.0
BMW 530 E60
BMW 540 E39
BMW 525 E39
BMW 523 E39
BMW 320 E46
Polonez (Borewicz)
Fiat 125p
Fiat 126p

Offline MicGin

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Sovereign
  • ***
  • Wiadomości: 776
  • JCPF Club Member
Odp: Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2020, 08:03:15 am »
W EU świecą tak:

_/

W US tak:

__

W UK tak:

\_
Był S-type
-pozostaję w rodzinie-
Jest XJR

Offline Endrju

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Nie trzeba było pić!
Odp: Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2020, 08:47:34 am »
Wiem jak świecą, a raczej jak powinny świecić.
Moje pytanie dotyczy tekstu z instrukcji obsługi auta, z którego wynika, że światła "same wiedzą" jak mają świecić w EU a jak UK.
Zajrzałem również do homologacji z której wynika, że podobne lampy w Jaguarze XJ spełniają wymagania homologacji krajów EKG w tym Kanady, USA, Izraela oraz niektórych krajów byłego Związku Radzieckiego.
Pytanie brzmi: Jak to możliwe?

Poniżej tekst z instrukcji obsługi Jaguar XJ:

"...Nieregulowane światła przednie: jeżeli
światła są oznaczone powyższym symbolem
na górze reflektora, nie jest wymagana
mechaniczna regulacja ani nie ma potrzebny
stosowania zewnętrznych naklejek
zasłaniających.
Światła te są w pełni zgodne z obecnymi
wymaganiami homologacyjnymi we wszystkich
krajach EKG..."

Nie wiem tylko o jaki to symbol, w instrukcji, którą dysponuję jest nieczytelny.
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2020, 09:19:36 am wysłana przez Endrju »
Po imprezie obudziłem się jako właściciel taniego (!!!) Jaguara XF. Nie pytajcie więc po co go kupiłem...

jest Jaguar XF 5.0
BMW 530 E60
BMW 540 E39
BMW 525 E39
BMW 523 E39
BMW 320 E46
Polonez (Borewicz)
Fiat 125p
Fiat 126p

Offline cyberda

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 123
Odp: Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 26, 2020, 00:22:47 am »
A niby co ...  lokalizacje odczytują z GPS? Jeśli masz symetryczne światła z USA to na siłę możesz jeździć i po UK i po Eu bo nikogo nie oślepiasz - ale diagnoste na przeglądzie oślepisz na pewno.
Jest: Jaguar XF /2013/ 2.2 d 200KM 
Były: Vauxhall Insignia 2.0 2009
Toyota Avensis 1.8 2007
Jaguar X-type 2.1 2003
Renault Laguna II 1.8 2001, Laguna I 3.0 1998
DODGE GrandCaravan 3.3 2001
Hyundai Elantra 2.0 2001
Citroen Picasso 1.8 2001
Hyundai Accent 2000

Offline Endrju

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Nie trzeba było pić!
Odp: Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 26, 2020, 07:37:57 am »
Dziękuję za informację, wiem jak świecą, wiem co na to diagnosta, wiem czy oślepiam czy nie... ale nie o to pytałem, bo wiem co mam zrobić ze światłami.

Reflektory raczej nie odczytują lokalizacji z GPS, tylko mają homologację na wszystkie kraje (!!!), dokładny tekst z instrukcji dla XF i XJ napisałem w poprzednich postach.
I o to właśnie pytam. Co to za reflektory? Muszą działać w sposób, akceptowalny we wszystkich krajach niezależnie od strony drogi.
Jeśli będę wymieniał swoje, to chciałbym to wiedzieć.

Chyba przejadę się do serwisu Jaguara, istnieje niewielka szansa, że tam cokolwiek na ten temat będą wiedzieli :-)
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2020, 08:40:42 am wysłana przez Endrju »
Po imprezie obudziłem się jako właściciel taniego (!!!) Jaguara XF. Nie pytajcie więc po co go kupiłem...

jest Jaguar XF 5.0
BMW 530 E60
BMW 540 E39
BMW 525 E39
BMW 523 E39
BMW 320 E46
Polonez (Borewicz)
Fiat 125p
Fiat 126p

Offline cyberda

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 123
Odp: Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 26, 2020, 11:25:17 am »
Jeśli taki wpis masz w instrukcji z USA to pewnie jest info dla podróżujących autem po świecie ale nie dla exportu do innego kraju gdzie homologacja jest wg. prawa tego kraju. Istotnie warto zapytać w ASO i będzie wszystko wiadomo. Jak czagos się dowiesz to podziel się informacja.

I na sprawa to to że w I strukcjo do naklejek na światła pojawia się Jaguar XF.
Jest: Jaguar XF /2013/ 2.2 d 200KM 
Były: Vauxhall Insignia 2.0 2009
Toyota Avensis 1.8 2007
Jaguar X-type 2.1 2003
Renault Laguna II 1.8 2001, Laguna I 3.0 1998
DODGE GrandCaravan 3.3 2001
Hyundai Elantra 2.0 2001
Citroen Picasso 1.8 2001
Hyundai Accent 2000

Offline Endrju

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Nie trzeba było pić!
Odp: Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2020, 07:59:50 am »
Jeszcze małe uzupełnienie, fragment instrukcji z symbolem na reflektorach.
Zastanawiam się czy ktoś ma reflektory z takim symbolem.
Po imprezie obudziłem się jako właściciel taniego (!!!) Jaguara XF. Nie pytajcie więc po co go kupiłem...

jest Jaguar XF 5.0
BMW 530 E60
BMW 540 E39
BMW 525 E39
BMW 523 E39
BMW 320 E46
Polonez (Borewicz)
Fiat 125p
Fiat 126p

Offline maron

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • S-typ 2.7D
Odp: Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 02, 2020, 20:54:00 pm »
prawdopodobnie chodzi o podróżowanie po innych krajach a nie rejestrację w nich.

Offline cyberda

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 123
Odp: Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 03, 2020, 14:48:14 pm »
Dokładnie tak. Prawdopodobnie zmienia to wiązkę na symetryczna więc nie oślepiająca czyli dokładnie to samo co robią naklejki na światła.
Jest: Jaguar XF /2013/ 2.2 d 200KM 
Były: Vauxhall Insignia 2.0 2009
Toyota Avensis 1.8 2007
Jaguar X-type 2.1 2003
Renault Laguna II 1.8 2001, Laguna I 3.0 1998
DODGE GrandCaravan 3.3 2001
Hyundai Elantra 2.0 2001
Citroen Picasso 1.8 2001
Hyundai Accent 2000

Offline Endrju

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Nie trzeba było pić!
Odp: Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 09, 2020, 09:22:45 am »
Niby tak, ale co zmienia tą wiązkę skoro niczego się nie przełącza ani nie reguluje?
Chyba, że są to światła AFS, co też nie do końca jest zgodne z opisem w instrukcji. Światła AFS adaptują się do warunków jazdy na podstawie natężenia oświetlenia, nachylenia drogi, pojazdu kierunku jazdy, itd, ale nie rozpoznają kierunku ruchu w konkretnym kraju. Nie wspominając już o tym, że USA i Kanada należą do krajów EKG.

I jeszcze jedna sprawa, wniknąłem w oznaczenia homologacyjne, rozmawiałem z paroma diagnostami i serwisem, konkretnej odpowiedzi brak.
Np. znaczki E1, E4, E11 to oznaczenia homologacyjne upoważniające do użytkowania reflektorów w danym kraju i tak E1 Niemcy, E4 Holandia, E11 UK.
Sprawdziłem oznaczenia homologacyjne na światłach z UK jest tam jak byk znaczek E4 czyli upoważniający do jazdy w Holandii...
Wniosek, znaczek E... o niczym nie świadczy, prawdopodobnie oznacza tylko w jakim miejscu homologowano reflektor a nie jak uważa większość, miejsce w którym można go używać.
Aktualnie zrozumiałem, że nic na ten temat  nie wiem, ale pocieszam się tym, że diagności oraz serwisy autoryzowane (podobno) też nie mają o tym zielonego pojęcia... :-)
Tak czy inaczej, niezależnie od tego ile czasu będę musiał na to poświęcić, sprawę wyjaśnię... dla zasady.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2020, 09:42:52 am wysłana przez Endrju »
Po imprezie obudziłem się jako właściciel taniego (!!!) Jaguara XF. Nie pytajcie więc po co go kupiłem...

jest Jaguar XF 5.0
BMW 530 E60
BMW 540 E39
BMW 525 E39
BMW 523 E39
BMW 320 E46
Polonez (Borewicz)
Fiat 125p
Fiat 126p

Offline Endrju

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Nie trzeba było pić!
Odp: Jaguar XF Przednie reflektory - homologacja ?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 23, 2020, 09:05:31 am »
Jeszcze jedna sprawa.
Przymierzałem się do wymiany reflektorów z wersji USA na EU. Ale mam biksenony skrętne, używane trudno zdobyć, a nowy komplet przekracza jednak moje możliwości. Pytałem więc w kilku specjalistycznych firmach o sposób i koszty wymiany bebechów. Wszyscy odpowiadają, że konieczna jest wymiana soczewki na asymetryczną, z punktu widzenia optyki to nieco dziwne. Kupiłem więc rozbity reflektor w wersji EU wyciągnąłem soczewkę i porównałem z soczewką wyciągniętą z moich reflektorów. I co? I nic, nie zauważyłem żadnej różnicy, oddałem znajomemu optykowi (tak z ciekawości) po zrobieniu pomiarów stwierdził, że soczewki są identyczne a różnice w symetrii mieszczą się w granicach błędu pomiarowego. Wniknąłem więc w budowę całego reflektora, asymetria wiązki światła jest realizowana dokładnie tak samo jak w moim polonezie z przed 40 lat, czyli metalową przesłoną mechaniczną, zwykły kawałek blaszki o odpowiednim kształcie. Różnica jest tylko taka, że w układzie biksennonowym blaszka jest opuszczana po załączeniu świateł długich. W wersji USA blaszka jest prosta, ale gdyby ktoś chciał się zabawić w druciarstwo, to poradzi sobie z przeróbką do wersji EU pilniczkiem do paznokci. Tak czy inaczej nawet profesjonalna przeróbka nie powoduje, że reflektory będą miały homologację, co trzeba jednak wziąć pod uwagę, na wypadek kolizji i ewentualnych konsekwencji.
Jeśli chodzi o specjalistów od przeróbki reflektorów, to zakładam, że używając stwierdzenia "należy wymienić soczewki na asymetryczne" mówią raczej o wymianie całego zespołu soczewka, obudowa, przesłona, silnik.
Ale tak na marginesie, kto da mi gwarancję, że specjalista nie użyje pilniczka do paznokci, co i tak będzie mnie kosztowało 1600 zł ?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2020, 09:19:26 am wysłana przez Endrju »
Po imprezie obudziłem się jako właściciel taniego (!!!) Jaguara XF. Nie pytajcie więc po co go kupiłem...

jest Jaguar XF 5.0
BMW 530 E60
BMW 540 E39
BMW 525 E39
BMW 523 E39
BMW 320 E46
Polonez (Borewicz)
Fiat 125p
Fiat 126p