Autor Wątek: X300 4.0 `97 kopułka z przeźroczystym oczkiem  (Przeczytany 471 razy)

Offline Areg2021

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • XJ6 x300 4.0 Sovereign LWB `97
X300 4.0 `97 kopułka z przeźroczystym oczkiem
« dnia: Maj 27, 2022, 09:54:26 am »
 :-help witam forumowiczów, nie znalazłem na forum ani w internecie informacji na temat kopułki z oczkiem, czy ktoś wie do czego służy to oczko? rozumiem że ma jakąś funkcje kontrolną, ale konkretnie czego? poprzedni właściciel domyślał się że jest to kontrolka od płynu wspomagania i powinien tam być płyn, ale auto kupiłem z cieknącą maglownicą (w zasadzie bez płynu), więc po zakupie od razu maglownica trafiła na warsztat i została uszczelniona, założona i zalana płynem, niestety w oczku jest pusto a mój mechanik twierdzi że oczko nie jest do płynu, ale sam nie wie do czego, na dodatek wspomaganie przy niskich obrotach słabo lub w ogóle nie działa a poziom płynu jest ok, czy ktoś z szanownych forumowiczów wie po co jest to oczko?   

Offline Six

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 263
Odp: X300 4.0 `97 kopułka z przeźroczystym oczkiem
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 27, 2022, 12:54:39 pm »
To jest czujnik położenia wałków rozrządu, z tego co pamiętam. A w tym „oczku” pojawia się kropka, kiedy silnik jest w GMP bodajże. Nie ma nic wspólnego z układem kierowniczym. ;)

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: X300 4.0 `97 kopułka z przeźroczystym oczkiem
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 27, 2022, 17:36:33 pm »
Za ciśnienie we wspomaganiu odpowiada pompa wspomagania. Pewnie już słabo pompuje.
A "oczko" to jak Six napisał, czujnik położenia wałków. Tylko jedna uwaga, oczko nie wskazuje kiedy jest gmp, tylko ma być ustawione na gmp.
Ja ostatnio o tym zapomniałem i podczas czyszczenia ustawiłem oczko na pałę. Objawy to długie kręcenie, bo komputer nie wie kiedy jest gmp i losowo steruje cewkami, aż trafi na zapłon. Co by nie wykręcać cewki i świecy, i sprawdzać śrubokrętem gdzie jest gmp, podpowiem, że na kole czujnika położenia wału brakuje jednego zęba, jak puste miejsce jest na czujniku wału, to wtedy jest gmp.
xj6 4,0 Sovereign 1996