Autor Wątek: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG  (Przeczytany 2110 razy)

Offline zielokpl

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« dnia: Grudzień 14, 2019, 23:02:49 pm »
Cześć,

Od roku mam gaz BRC  z lubryfikacją w moim X-TYPE 2.5 aut. 2005r, obecnie 89 tys. przebiegu. Po zakupie w (08.2019) wymieniłem świece na NGK i zrobiłem kompletny przegląd filtrowo olejowy wraz z wymianą na filtr powietrza K&N(nie stożek). Świece mają obecnie ok. 14 tys przebiegu. W związku z tym, że jeździłem głównie po mieście to nie zauważałem problemu, lecz odkąd zacząłem jeździć w trasie i poza terenem zabudowanym to zacząłem dostrzegać następujący problem:

Samochód szarpie na 4 i 5 biegu podczas przyśpieszania (bez kick down’a) w zakresie 1250-2200 RPM oraz ok. 2900-3300 RPM. Problem szczególnie nasila się, gdy w aucie jest komplet pasażerów lub podjeżdża się pod górę. Szarpanie nie występuje w żadnym zakresie obrotów na benzynie, lecz wyłącznie NA GAZIE.


Mój serwisant gazu, któremu wysłałem poniższe artykuły twierdzi, że problem dotyczy świec:

http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php/topic,29161.15.html?PHPSESSID=34cced502fff6bc89bba25b5ac6e90fa
http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php?topic=29660.0

,,Z obu art. Wynika jedno wymiana świec i zmniejszenie przerw na 0,9. Tak się stosuje jeśli świeca fabrycznie ma przerwę do 0,9 zmniejsza się ją do 0,7 natomiast jeśli ma powyżej 1 to zmniejszamy do 0,9.No i standard ford tylko dobrze chodzi na motokraftach. Jak dla mnie przy przyspieszaniu wypada zapłon."

Czy ma lub miał ktoś podobne doświadczenia i może mi doradzić?


Pozdrawiam,

Mateusz




Offline KoloRZ

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 15, 2019, 09:34:00 am »
Cześć,
Jak sam zauważyłeś trochę na ten temat na forum zostało już napisane i nie widzę potrzeby aby zakładać kolejny wątek.
13 dni temu w wątku:
http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php/topic,35939.0.html
Zacząłem dyskusję dokładnie na ten sam temat.
Generalnie szarpanie na LPG jest wynikiem wypadania zapłonów.
Zapłon wypada bo masz:
1. Kiepskie świece -raczej chodzi o zużycie. Nowe świece niezależnie od producenta będą okej ale nie na 100000km. Jedne zużyją się szybciej drugie wolniej. Z moich dotychczasowych doświadczeń i wiedzy bardziej doświadczonych wynika że faktycznie najlepiej sprawdzają się irydowe Denso. Motocrafty też są bardzo okej a ja osobiście polecam oryginały Jaguar. W specjalistycznym sklepie v12 znajdziesz je w bardzo dobrej cenie.
2. Kiepskie cewki - na benzynie z reguły cewka działa lub nie. W przypadku pracy na LPG cewka musi wytworzyć dużo większe napięcie aby nastąpił przeskok iskry. To powoduje że nie każdy zapłon się "udaje". Nagminnie stosowaną na to receptą jest zmniejszenie przerwy na świecy do 0,7 - 0,8 mm. Mniejszy dystans ułatwia przeskoczenie iskry przy znacznie mniejszym napięciu cewki.
3. Świece pływają w oleju z powodu nieszczelności wewnętrznej pokrywy zaworów. Najprawdopodobniej to było przyczyną misfire u mnie. Jednak jak sam zauważyłeś nie czasem nie tak prosto wywołać wypadanie zapłonu. Gdy jeżdżę po mieście i nawet w niedalekiej okolicy nigdy nie miałem takiego problemu. U mnie problem najczęściej pojawiał się po np godzinnej jeździe autostradą i zjechaniu na krętą górską drogę. Uszczelniłem pokrywę, świece są suche i na razie nie przerywa, więc jeżdżę i obserwuje. Po dłuższej trasie się okaże.
4. Nieszczelności w układzie dolotowym. Wg mnie ten problem nie dotyczy jednak Ciebie. W przypadku nieszczelności szarpanie silnika pojawia się już bez nadmiernego obciążania silnika tj na 2 czy 3 biegu. Opisany przez Ciebie problem dotyczy wypadania zapłonów pod dużym obciążeniem na LPG i z pewnością jest związany z jakąś niedoskonałością w układzie zapłonowym.
Powodzenia.

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 15, 2019, 11:59:11 am »
Jakiekolwiek błędy się wyświetlają? Czy to samo się dzieje na benzynie? Jaki to model świec NGK?
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline zielokpl

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 15, 2019, 15:26:57 pm »
@KoloRZ - dzięki za wyczerpującą odpowiedź.  Mam jedną nie oryginalną cewkę, więc postaram się ją zamienić na oryginał i  kupić oryginalne świece o których mówiłeś.

To te, tak?

https://sklep.v12.com.pl/swieca-zaplonowa-c2s46895.html

@KoloRZ - Orientujesz się jaka przerwa w nich występuje?

Zapomniałem dodać, że w tamtym tygodniu gazownik w ramach gwarancji wymienił mi wtryski LPG żeby wykluczyć problem i oprócz tego, że samochód nieco szybciej reaguje na pedał gazu to nic w kwestii szarpania się nie zmieniło.

@sztandi7 - niestety modelu świec nie znam. Jedyny błąd jaki się wyświetlał to P0191 ale gazownik sprawił, że kasuje się na bieżąco(przez komputer lpg?). Błąd ten nie wyskakiwał w momencie, gdy było szarpanie, lecz podczas jazdy w mieście. Na trasie nie wyświetlał się wcale.

Orientuje się ktoś może kto jest producentem tych oryginalnych cewek?

https://sklep.v12.com.pl/cewka-zaplonowa-c2s42673.html
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2019, 16:00:06 pm wysłana przez MicGin »

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 15, 2019, 19:03:33 pm »
Cewki możesz z Delphi kupić a świece oryginał albo Denso IK20 dedykowane pod ten silnik
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline V12

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Nowe części zamienne Jaguar Daimler tel. 5O61122O4
    • V12.com.pl
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 16, 2019, 09:19:11 am »
Oryginalne cewki mają oznaczenia fordowskie FoMoCo. Delphi to chińczyk, ale podobno działają (przynajmniej rok, dłużej nie testowałem).
XJR-S 6.0 Asprey#99

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 16, 2019, 11:15:08 am »
Ja jeżdżę na Delphi już 1,5 roku. Wcześniej padały mi co jakiś czas po 1 szt.

BTW: Oryginalne były Denso prawda? I chyba nie są nigdzie do dostania w racjonalnych pieniądzach?
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline KoloRZ

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 16, 2019, 14:24:57 pm »

To te, tak?

https://sklep.v12.com.pl/swieca-zaplonowa-c2s46895.html

@KoloRZ - Orientujesz się jaka przerwa w nich występuje?

Orientuje się ktoś może kto jest producentem tych oryginalnych cewek?

https://sklep.v12.com.pl/cewka-zaplonowa-c2s42673.html
Tak to te świece. Co do przerwy nie pamiętam ... Autodata podaje dla tych silników przerwę 1,3 - 1,4 ale nie wiem czy te oryginalne nie mają aby 1,1. Nawet chyba gdzieś ktoś pisał o tym.
Oryginalne cewki były Denso. Być może teraz oryginalne to fordowskie jak pisze V12. W kwestii cewek i świec produkcji Forda - mam pełne zaufanie. Cewki Delphi tez w nie jdnym silniku działają bez problemów.
V12 mozesz potwierdzic że oferowane przez Ciebie cewki C2S42673 to nie jest produkcja Denso?
Wg mojej wiedzy tych cewek Denso już nie można dostać jako nowych.
Pozdrawiam

Offline aksel

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 16, 2019, 18:50:02 pm »
Delphi to nie chińczyk, to jest amerykański koncern.
są:
x type 3,0
Ford Mondeo Hybryd
Citroen C5
Citroen C-elysee
Renault Espace
Renault Trafic

Offline V12

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Nowe części zamienne Jaguar Daimler tel. 5O61122O4
    • V12.com.pl
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 16, 2019, 19:10:40 pm »
Taaak, a Delphi pewnie umieszcza napis na opakowaniu "Made in China" dla zmyłki ;)
XJR-S 6.0 Asprey#99

Offline aksel

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 17, 2019, 02:09:34 am »
Nie dla zmyłki tylko mają fabryki na całym świecie w tym i w Chinach. Np. Adidas też ma fabrykę w Chinach i to nie znaczy , że jest chińską marką.
są:
x type 3,0
Ford Mondeo Hybryd
Citroen C5
Citroen C-elysee
Renault Espace
Renault Trafic

Offline aksel

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 17, 2019, 02:12:09 am »
Jaguar I-Pace jest montowany w Austrii w miejscowości Graz i to znaczy, że jest Austriacki?
są:
x type 3,0
Ford Mondeo Hybryd
Citroen C5
Citroen C-elysee
Renault Espace
Renault Trafic

Offline V12

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Nowe części zamienne Jaguar Daimler tel. 5O61122O4
    • V12.com.pl
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 17, 2019, 09:19:27 am »
Januszu, w żargonie motoryzacyjnym "chińczyk", to część wyprodukowana w Chinach lub Taiwanie, więc wyjaśniam ponownie: cewka C2S42673 w pudełku Delphi to chińczyk, co jest potwierdzone stosownym zapisem na owym opakowaniu.
XJR-S 6.0 Asprey#99

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 17, 2019, 20:21:57 pm »
Panowie ... :-off Dajcie sobie spokój, święta idą  :-trudno
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline michalc

  • Aspirant
  • Wiadomości: 8
Odp: X-TYPE 2.5, szarpanie przy na LPG
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2019, 22:35:47 pm »
Cześć,
Miałem identyczny problem jak Ty(na benzynie zero kłopotu, na gazie szarpanie w tym samym zakresie obrotów), świece były również nowe, rozwiązaniem problemu było zmniejszenie przerw na świecach, nie pytaj jakie parametry-niestety nie wiem:(
Powodzenia!
X-type 2,5 Automat 4x4, 2005r, LPG