Autor Wątek: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej  (Przeczytany 3838 razy)

Offline najkon

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Kocham to forum
Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« dnia: Listopad 12, 2019, 18:26:55 pm »
Witam,

jestem zmuszony wymienić jedną przednią lampę, a więc myślę też o wymianie żarówek (mijania z drogową to jedna żarówka?) na takie o barwie zimno niebieskiej 6000K w górę (oczywiście z homologacją) - pytanie:
- czy przetwornica nie jest tak skonstruowana, że przyjmuje tylko żarówki np. 4500K i nie większe?
- czy konstrukcja lampy (elementy obijające światło w kloszu) nie jest przystosowana tylko dla żarówek 4000K i nie większe?
- jakiej sprawdzonej firmy żarówki kupić?

Wymieniając lampę i żarówki myślę o zamontowaniu LED-ów do jazdy dziennej w lampie.
Takie jak na załączonym zdjęciu - to są tylko otoczki w koło żarówek właściwych - czy taką "modyfikacje" prawo Polskie przyjmie podczas przeglądów? W sumie raz oglądałem TVN Turbo z Klimkiem, który też tak modyfikował lampy (w innym aucie) dokładając tylko ledy w około - chyba nie nagrywaliby odcinka nie sprawdziwszy czy tak można :)
X-Type 3.0 v6 AWD High manual + LPG KME

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2019, 18:55:52 pm »
Nie Klimek tylko Duda. Jest to nielegalne. Holologowane kolory to max okolice 5800K. Mozesz wsadzić nawet 12000K dla przetwornicy to bez różnicy. Ja jeżdżę na palnikach GE 4300K. W porównaniach wypadały niemal jak Osram NB. W drugim aucie mam NB i w sumie nie ma różnicy poza różnica w cenie. Pamiętaj, że im wyższa temperatura tym mniej światła.
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2019, 19:00:22 pm wysłana przez luko_j »
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

Offline najkon

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Kocham to forum
Odp: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 12, 2019, 20:54:24 pm »
Fakt! To Duda ;)
..ale z homologowanymi kolorami to się nie zgodzę. Widzę auta nówki z bardzo jasną niebieską barwą na oko 6-7000K a w przepisach znaleźć nic nie mogę na temat maksymalnej jasności względem Kalvina - jedynie wymaga się, aby generowany przez nie strumień światła miał barwę białą lub żółtą selektywną, a więc jasnożółtą.

Natomiast co do legalności LED-ów to jest to legalne, muszą tylko spełniać homologacje znakami "E" oraz "RL"wymogi tj.
- intensywność światła od 400 do 1200 kandeli ( cd )
- minimalna powierzchnia świecenia to 20 cm2
- automatycznie włączanie świateł DRL wraz z rozruchem pojazdu
- automatyczne wyłączanie świateł DRL w momencie włączenia świateł postojowych, mijania lub drogowych, przy czym:
- wyłączenie nie może nastąpić w przypadku krótkotrwałego użycia świateł drogowych ( "mryganie długimi" )
 - symetrycznie względem osi pojazdu;
- na równej wysokości;
- w odległości od ziemi do dolnej krawędzi lampy minimalnie 25 cm, od ziemi do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm;
- odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi nie może wynosić mniej niż 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm;
- lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu lub być zamontowane dalej niż 40 cm od niego.

....ale zamiana halogenów na takie ledowe do jazdy dziennej jest już nie legalne!
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2019, 21:04:16 pm wysłana przez MicGin »
X-Type 3.0 v6 AWD High manual + LPG KME

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 12, 2019, 21:22:19 pm »
Ksenony bym pakował do 5000K. Wyższa temperatura ładniej wygląda ale już w deszczu troszkę przeszkadza. Osobiście mam dzienne LED-y wstawione w kierunki 2w1. Już ponad 2 lata minęły, ładnie to wygląda, świeci dobrze, przeglądy przechodzi bez problemu a i jedna lekka kolizja była (m.in uszkodzona lampa). Ubezpieczyciel nie robił problemów, mimo że teoretycznie homologacji na to nie ma.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 12, 2019, 21:27:41 pm »
Jako oryginały w kształcie przeciwmgielnych to oczywiście, że legalne pod warunkiem posiadania odpowiednich oznaczeń na kloszu. Jak wsadzisz sobie żarówkę led w przeciwmgielne i zmienisz kabelkologię na sposób dzienny to nadal masz nielegalne. Ja mam dzienne w przeciwmgielnych ale ja nie lubię ledòw i mam Wesema na normalną żarówkę jednowłóknową 21W. Wesem ma też w ofercie takie lampy tylko LED.
Co do koloru to 7000K przez osrama jest traktowane jako offroad bez  homologacji drogowej. 6000K jeszcze jest ok.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

Offline scyzor

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 184
  • Jest 5 psów i kot, to to teraz jeszcze duży kot :D
Odp: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2019, 08:00:45 am »
- automatyczne wyłączanie świateł DRL w momencie włączenia świateł postojowych, mijania lub drogowych, przy czym:
- wyłączenie nie może nastąpić w przypadku krótkotrwałego użycia świateł drogowych ( "mryganie długimi" )

Tu bym się z Kolega nie zgodził... DRL powinny wyłączać się w momencie włączenia świateł mijania !!! Nie drogowych!
Oczywiście jak się włącza światła mijania to i siłą rzeczy włącza się najpierw postojówki więc czy tu czy tu się podpiąć na wyłączenie DRL to już moim zdaniem bez różnicy. Ale nie drogowe. Jaki sens i logika?

BTW: coś mi się wydaje, że wiele aut które mają SERYJNIE montowane DRL niestety tej funkcji nie ma (sic!). Ciekawe jak przechodzą przeglądy...
X-Type 2,5 benzyna, manual, 2005

Offline najkon

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Kocham to forum
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2019, 18:27:48 pm wysłana przez MicGin »
X-Type 3.0 v6 AWD High manual + LPG KME

Offline scyzor

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 184
  • Jest 5 psów i kot, to to teraz jeszcze duży kot :D
Odp: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2019, 18:49:35 pm »
Kurde... sprawdzę jutro w przepisach bo Policji coś nie wierzę  >:D
Typowo policyjna logika. A co komu przeszkadzają dzienne jak już dostanie po oczach długimi?  ;D ;D ;D
X-Type 2,5 benzyna, manual, 2005

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2019, 19:39:21 pm »
Nie dasz rady włączyć samych długich.. Przepis mówi, że drl nie gasną w momencie krótkotrwałego użycia długich czyli mignięcia. Natomiast włączenie normalne długich wymusza włączenie mijania, więc wyłączenie drl. Są drl-y z homologacja A czyli pozycja więc świecą też po włączeniu mijania. Miałem takie, bo chińczyk wszystko na plastiku wypali🤣.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

Offline scyzor

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 184
  • Jest 5 psów i kot, to to teraz jeszcze duży kot :D
Odp: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 14, 2019, 07:41:27 am »
Luko - w Jagu są dwie żarówki więc krótkie nie gasną, ale jeżeli w innych autach masz jedną to włókno od krótkich gaśnie po włączeniu długich...  ;)
Dziś nie będę miał czasu ale sprawdzę jutro.
Generalnie na mój chłopski rozum DRL po to mają gasnąć po zapaleniu świateł mijania, żeby nie oślepiać. A robią to doskonale...
X-Type 2,5 benzyna, manual, 2005

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 14, 2019, 09:09:54 am »
A że w tym sensie. No to się zgodzę z tym zapisem. W h4 owszem tak jest. Dlatego tam powinno być podpinane drl pod postojówki bo one nie gasną. Można (tzn. nie można, ale jeśli Janusz oszczędności się włączy) podłączyć pod mijania i w miarę potrzeb długie i wtedy włączając postój drl działają ale świeci też tył, co jest przy obecnej pogodzie ważniejszy niż przód.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

Offline scyzor

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 184
  • Jest 5 psów i kot, to to teraz jeszcze duży kot :D
Odp: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 14, 2019, 13:04:11 pm »
Ale z kolei na postojach jeźdźić nie wolno...    ;D
X-Type 2,5 benzyna, manual, 2005

Offline Jack Fender

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 15, 2019, 09:51:45 am »
Luko, przy złej pogodzie w dzień, nie jeździmy na dziennych światłach, tylko na mijania, więc temat z brakiem świateł z tyłu odpada. Ja podłączam dzienne (2w1 w miejsce kierunków) do postojówek, żeby gasły dzienne, już po zapaleniu pozycji. Dodatkowo mam moduł, który włączy dzienne po odpaleniu silnika (po samym przekręceniu kluczyka dzienne się nie świecą). Ma to taką zaletę, że na przeglądzie, diagnosta sprawdzając oświetlenie. nie odpala silnika, więc dziennych nie ma, reszta działa jak w oryginale. Wszystkie przeróbki robimy na własną odpowiedzialność i trzeba się liczyć, że jak trafimy na diagnostę lub policjanta szczególarza, to może być problem. Pozdrawiam.
◄-- taki kolor X Type Estate 2,2d - 2006 ♂

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 15, 2019, 14:10:14 pm »
To, że nie jeździmy przy złych warunkach na drl-ach to logiczne ale jeżdżąc dużo po Polsce to tak z 40% kierowców jeździ tylko na dziennych, no bo "Panie ja to automat mam i on sam decyduje kiedy włączyć". Dlatego właśnie uważam, że dzienne powinny być włączane z tyłem, bo we mgle tacy jeżdżą i w deszczu, i jak się już szaro robi a takich z tylu to widzisz czasem w ostatniej chwili. 
Dlatego ja mam wsadzone homologowane w przeciwmgielne i mam spokój z czepianiem się.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

Offline Jack Fender

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: Jakie żarówki - Xenon + LEDy do jazdy dziennej
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 15, 2019, 15:47:51 pm »
Dla tych 40% chyba nie logiczne, bo bardzo często się to zdarza. Ja jednak zaryzykuję, podoba mi się takie rozwiązanie tematu z DRL. Zawsze mogę jeden kabelek odpiąć i wracam prawie do oryginału (ledy w kierunkach zamiast żarówek).
◄-- taki kolor X Type Estate 2,2d - 2006 ♂