Autor Wątek: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...  (Przeczytany 5402 razy)

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« dnia: Październik 11, 2019, 07:15:00 am »
Witam,
nie zakładałbym nowego tematu ale przeczytałem chyba wszystkie podobne na forum i nie znalazłem dla siebie pomocy,więc będę wdzięczny za wszelkie rady i wskazówki...
otóż, zmagam się od jakiegoś czasu z dziwnym problemem w moim XJcie, ubywa mi płynu chłodzącego. Oczywiście stan oleju jest w normie, robilem także test na obecność CO2 w układzie chłodzenia i nic nie wykazało. Dodam również,że nie zaobserwowałem żadnych wycieków pod samochodem podczas jego postoju a silnik i jego okolice są suche.
Problem pojawia się często podczas jazdy, gdy jeżdżę spokojnie, po około 20km potrafi wyświetlić się komunikat o niskim poziomie płynu chlodzącego, natomiast jeśli jeżdżę trochę agresywniej, komunikat pojawia się praktycznie po chwili, w zależności od czasu jazdy dolewam po zgaszeniu i ostygnięciu około litr płynu. Nie wiem gdzie szukać przyczyny, nic nie wykazuje na uszkodzoną uszczelkę którejś z głowic, tak dodatkowo sprawdzałem termostat - otwiera się prawidłowo, bodajże 72-80 stopnie (badanie było nie dokładne choć sprawność potwierdzona)
gdzie szukać przyczyny ? Ostatnio przy odkręcaniu korka od zbiorniczka po zgaszeniu rozgrzanego silnika, płyn wywaliło mi przez zbiornik przelewowy (ten u dołu,przy podłużnicy) Korek zbiorniczka jest nowy,więc wykluczam uszkodzenie w nim zaworu.
Będę wdzięczny za każdą radę.
pozdrawiam :-V

Offline MicGin

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Sovereign
  • ***
  • Wiadomości: 778
  • JCPF Club Member
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 11, 2019, 11:06:22 am »
Posprawdzaj opaski na wężach, może jest któraś niedokręcona i jak robi się ciśnienie podczas jazdy to upuszcza.
Był S-type
-pozostaję w rodzinie-
Jest XJR

Offline maron

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • S-typ 2.7D
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2019, 11:31:54 am »
|Jeśli to mozliwe ,sprawdz cisnienie w układzie chłodzenia.Póki nie wiesz czy nie wzrasta nadmiernie w czasie rozgrzewania,lub po nagrzaniu w czasie pracy ,trudno gdybać.

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 11, 2019, 12:02:56 pm »
Super, dzięki za podpowiedzi. Zaraz posprawdzam po kolei wszystko jeśli chodzi o opaski węży.
A w jaki sposób mogę sprawdzić ciśnienie w układzie ? (dodam,że ostatnio podczas szybszej jazdy rozerwało mi przewód wodny idący od silnika do chłodnicy (ten po lewej stojąc przed samochodem) ,ewidentnie jest spore ciśnienie,idzie to wyczuć ale nei sądziłem,że ma to taki wpływ (aż taki).

Offline maron

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • S-typ 2.7D
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 11, 2019, 17:59:02 pm »
Rozerwało wąż-sprawdź zawór w korku zbiorniczka.Aby sprawdzić ciśnienie trzeba włączyć w obwód manometr .Potrzebny jest trójnik ,kilka opasek i manometr.W zasadzie powinieneś to zlecić warsztatowi bo szkoda tego kupować. Pomiar  ciśnienia  wskaże czy ciśnienie jest zbyt wielkie ,czy węże sparciałe,czy zawór odpowietrzający w korku zbiorniczka wyrównawczego sprawny.Po tym można iść dalej.

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 11, 2019, 18:22:16 pm »
Korek wymieniałem więc to wykluczam.
W takim razie sprawdzę ciśnienie.
Dzisiaj zbadałem wszystkie opaski i połączenia przewodów wodnych, wszystko było w porządku.

Offline Kiełbek

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 13, 2019, 08:42:08 am »
U mnie ostatnio płyn znikał, komunikat o niskim poziomie wyskakiwał, w zbiorniczku powietrze sie pokazywalo. Okazało się że mam wyciek spod pompy wody w takim miejscu że dopiero lusterkiem go znalazłem.

Offline ZAIC

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • XF SV8
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 14, 2019, 17:48:15 pm »
Witam, sprawdź dokładnie cały układ chłodzenia, węże itd. miałem w poprzednim aucie podobny problem. Okazało się, że pęknięty był wąż, w życiu bym tego nie zauważył. Do tego ten wąż był na tyle blisko silnika, że płyn od razu wyparowywal nie pozostawiając żadnego śladu wycieku. Mój kolega miał znowu inny przypadek. Płyn ubywał, nie było widać wycieków. Już chciał wymieniać uszczelki pod glowicami. Okazało się, że zbiorniczek wyrównawczy był pęknięty i tamtędy powolutku ubywało płynu.

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 18, 2019, 06:58:50 am »
Jeszcze się nie uporalem z tym problemem...
Problem w tym, że u mnie plyn ubywa w zależności od sposobu jazdy,tzn.gdy jeżdżę agresywnie to po przejechaniu 15 km mam komunikat o niskiej ilości płynu. Po zgaszeniu silnika i powolnym odkrecaniu korka zbiorniczka ,słyszę jak płyn przelewa się do wyrownawczego i smtamtad na ziemię, wyciek jest niezauwazalny podczas pracy silnika na postoju przy każdym zakresie obrotów.

Offline maron

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • S-typ 2.7D
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 18, 2019, 12:41:30 pm »
więc wyrzuca przez zawór ciśnieniowy w korku?

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 18, 2019, 16:07:35 pm »
Nie.
Wyrzuca przez zbiorniczek przelewowy- ten ktory znajduje się przy prawej podłużnicy (stojąc przed samochodem)

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 18, 2019, 21:19:36 pm »
Właśnie badam problem...
Pojezdzilem dziś bez termostatu i zauważyłem że komunikat związany z poziomem płynu pojawia się później czyli jeśli silnik złapie i utrzymuje temp. W okolicach 90 stopni wyrzuca płyn przez zbiornik przelewów. Natomiast jesli silnik się niedogrzewa, mogę jeździć dłużej bez pojawienia się komunikatu o niskim poziomie płynu chlodzacego...
Tak jak wspominałem na początku - wykluczam uszkodzenie uszczelki głowic,robiłem test. Spaliny z W wydechu w normie biorąc pod uwagę straty płynu.
Nie znam powodu wyrzucania płynu zbiornikiem wyrownawczym - skąd to ciśnienie.
Wycieków nie zdiagnozowalem na zimnym ani na nagrzanym silniku.
Dziękuję za liczne odpowiedzi w tej sprawie i liczę na dalsze poszlaki...

Jutro chcę wykluczyć niedrozna chłodnice,  jeśli jest mało drozna ,być moze utrudnia przepływ płynu który z  powodu ciśnienia przez to spowodowanego zostaje wyrzucony na zewnątrz przez zbiornik wyrownawczy..
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2019, 21:32:47 pm wysłana przez Dodo88 »

Offline maron

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • S-typ 2.7D
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 18, 2019, 21:27:14 pm »
w takim razie masz za wysoki poziom płynu.Za dużo lejesz płynu do układu. :-gwizd

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 18, 2019, 21:40:27 pm »
Nie,to się ociera o absurd :-nie
Podczas jazdy ojawia sie komunikat o niskim poziomie płynu,gdy silnik ostygnie,sprawdzam plyn- w zbiorniczku pusto.
Komunikat pokazuje się co jakiś czas,choć temp.według zegara w normie. Jakiś czas temu rozerwalo mi przewód idący do chlonicy podczas dynamicznej jazdy.

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Xj8 4.0 v8 - częste ubytki płynu, dziwny przypadek...
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 20, 2019, 17:17:50 pm »
 Już mnie ten problem trochę irytuje...
Chłodnice wyplukalem choć była całkowicie drozna ,ponadto wymontowalem pompę wody w celu ogólnej oceny jej stanu,wszystko jest w porządku,złożyłem na nową uszczelkę i na koniec zmieniłem korek od zbiorniczka płynu chlodzacego na inny (trzeci już) - żadnych zmian,problem pozostał.
Przyszedł mi do głowy pomysł ze być moze czujnik włączania wentylatora chłodnicy nie spełnia swojej funkcji. .. w jakiej temperaturze według zegara w samochodzie powinien się włączać wentylator ?- podczas pracy silnika na postoju gdy wskazówka doszła do połowy wentylator się nie włączył ale podczas jazdy gdy wyswietlil się komunikat o niskim stanie płynu,zatrzymałem się i słyszałem że chodzi a temperatura cały czas w normie.