Autor Wątek: Błędy przy niskiej temperaturze  (Przeczytany 2659 razy)

Offline nuplo

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Błędy przy niskiej temperaturze
« dnia: Październik 06, 2019, 16:21:33 pm »
Witam,
Mam problem z jaguarem x-type 2.5 którego nikt nie może rozwiązać od dłuższego czasu.
Odkąd kupiłem samochód w lecie zeszłego roku świeciła się lampka „check engine”. Komputer pokazywał błąd sondy lambda. Wymieniłem, błędy wykasowane, jeździłem jakiś czas bez problemu. Gdy przyszła zima, lampka „check engine” znowu się zapaliła. Dodatkowo podczas startu zaczęła migać lampka „cruise not available”. Gdy silnik jest zimny pracuje nierówno, obroty ma poniżej 500, wspomaganie hamulca nie działa.
Jednak gdy silnik się nagrzeje obroty wracają do normy, lampka „cruise not available” znika oraz wspomaganie hamulca działa prawidłowo. Check engine świeci dalej. Byłem już u kilku mechaników i sprawa wygląda bardzo podobnie za każdym razem. Podpinają samochód pod komputer i dostaję błędy w stylu:
1. P0171,"Czujnik O2 (Bank 1) - mieszanka zbyt uboga"
2. P0174,"Czujnik O2 (Bank 2) - mieszanka zbyt uboga"
3. P0300,"Wykryte przypadkowe/wielokrotne wypadanie zapłonów w cylindrach"
4. P0301,"Cylinder 1 - wykryte wypadanie zapłonów"
5. P0303,"Cylinder 3 - wykryte wypadanie zapłonów"
6. P0305,"Cylinder 5 - wykryte wypadanie zapłonów"
7. P1313 Oceń wypadanie Catalyst Fault Damage - Bank 1

Tak więc mechanik coś naprawia, przyjeżdżam do mechanika samochód działa bez zarzutów, do końca dnia jeżdżę bez problemu, natomiast następnego dnia znowu ten sam problem.
Do tej pory wymieniłem już wszystkie świece, cewki, przepustnicę, filtry, akumulator, jednak problem nie zniknął…

Poddałem się w zeszłym roku, ale mimo wszystko kupiłem na allegro tani komputer na bluetooth do samochodu. Podpiąłem się w lecie, wyczyściłem błędy i samochód jeździł bez problemu. Aż do momentu gdy przyszły niższe temperatury w tym roku. Sytuacja dokładnie taka sama.
I co ciekawe, teraz gdy wsiadam do samochodu, mam te objawy, wystarczy, że wykasuje błędy w komputerze, a samochód wraca do normy…

Wygląda na to, że jakiś błąd załącza się w momencie gdy jest zbyt niska temperatura na zewnątrz. Miał ktoś może kiedyś podobny problem? Jakieś sugestie co może być nie tak?

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Dzięki!

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 06, 2019, 19:18:02 pm »
Katalizator do sprawdzenia. Jak jest zamulony to może powodować wypadania zapłonów.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline nuplo

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 06, 2019, 19:39:47 pm »
Dzięki za odpowiedź.

A czy można w jakiś sposób sprawdzić prawidłowe działanie katalizatora? Nie chciałbym, żeby to była kolejna rzecz, którą wymienię w samochodzie tylko po to, żeby stwierdzić "a to jednak nie było to" ;)

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 06, 2019, 20:40:05 pm »
Najlepiej po prostu go wymontować/wyciąć i wtedy będzie wszystko jasne. Ewentualnie pomiar emisji spalin ale z tym to różnie bywa.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 06, 2019, 21:04:19 pm »
Ja obstawiam uszczelki kolektora ssącego. Miałem to samo w moim poprzednim - brak wspomagania hamulca jest najbardziej pasującym objawem. Silnik ciągnie powietrze skąd popadnie, nie ma podciśnienia w kolektorze, przez co serwo nie działa poprawnie. Oczywiście katalizator też może stanowić problem - trzeba wykręcić sondy (te drugie) i zajrzeć co tam w puszkach widać - jednak ze względu na powiązanie z temperaturami skłaniałbym się ku uszczelkom.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline nuplo

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 07, 2019, 14:48:56 pm »
Miałem to samo w moim poprzednim - brak wspomagania hamulca jest najbardziej pasującym objawem.

I tak dla pewności jeszcze dopytam. Czy problem u Ciebie też występował tylko przy niskiej temperaturze?
Czy poza hamulcem, komputer też sypał jakimiś błędami?

Dzięki za info.

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 07, 2019, 19:43:37 pm »
To było ponad 5 lat temu, więc dokładnie nie pamiętam - ale miałem go od lipca, a problem wyszedł dopiero po jakimś czasie - możliwe, że faktycznie kiedy było chłodniej. Co do błędów, to też nie pamiętam, ale problem z mieszanką na obu bankach może na to wskazywać. Trochę niepokojące te problemy z zapłonem na jednym banku, bo to docelowo może świadczyć o katalizatorze. Zacznij od tych uszczelek.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 13, 2019, 14:19:21 pm »
Katalizator moim zdaniem odpada, bo on daje znać głównie na wysokich obrotach, i nie ma szans aby auto po nagrzaniu/skasowaniu błędów chodziło lepiej.

Ja również uważam, że gdzieś ssie lewe powietrze i głupieją korekty paliwa. Skoro masz ELM na bluetooth to skasuj błedy, odłacz na chwile akumulator i przy pomocy programu np Piston sprawdź korekty paliwa długoterminowe i krótkoterminowe.

Powinno być tak:
Korekta długoterminowa (LTFT) ma wartość 0 (po skasowaniu korekt ma zero) i powoli rośnie.
Korekta krótkoterminowa (STFT) ma wartość wysoką np 30, co oznacza że komputer dodaje paliwo, żeby było OK.

Sprawdź korekty na obu bankach, czy na obu jest podobnie czy też jakoś mocno odstają od siebie.

A jak wymieniałeś sondy lambda, to na oryginał bodajże DOX0430 czy jakiś uniwersalny zamiennik?
Wymieniałeś tylko jeden bank czy oba?
I czy sondy górne czy dolne?

Korekty są wyznaczane odczytami z sond górnych, więc jeżeli one są nieprawidłowe cały układ będzie głupieć.
A słyszałem że jak wymieniać to tylko wyłącznie na oryginał.

X-Type ma kilka miejsc przez które typowo ssie lewe powietrze, wszytko jest na forum.
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2019, 14:24:05 pm wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline nuplo

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 16, 2019, 10:15:47 am »
Taki jeden update do wątku. Czasem podczas startu miga mi lampka „cruise not available”, czasem na chwilę się zaświeci i później gaśnie. Przeważnie trwało to dość krótko, więc nigdy nie udało mi się sprawdzić czy pojawia się jakiś dodatkowy błąd w takiej sytuacji.
Udało mi się to jednak kilka dni temu, i dodatkowy błąd to P1646. Gdy ta lampka się nie świeci, to błędu nie zauważyłem.

Jeszcze nie sprawdzałem korekt paliwa, ale rzucę na to okiem na dniach.

Jeśli chodzi o wymianę sondy lambda to wymieniłem 2, ale przyznam, że nie pamiętam szczegółów tej naprawy. Zadzwonił mechanik, powiedział, że trzeba wymienić sondę to wymienił, później wymienili też drugą sondę, ale rozmowa ograniczała się do tego, że trzeba wymienić to wymieniamy.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 16, 2019, 14:03:46 pm »
A pamiętasz chociaż cenę? Oryginalna sonda kosztuje prawie 500zł, więc jeżeli było taniej niż 1000zł to pewnie masz wsadzoną jakąś uniwersalną.

P1646 to chyba uszkodzenie grzałki w sensorze. Z takim błedem sondy lambda i ustawianie mieszanki nie działają, silnik pracuje w trybie "open loop" i nie zbiera korekt.

Możesz to sprawdzić ELMem - korekty powinny być zamrożone, a po odłaczeniu akumulatora chyba wszystkie będą na 0.
Tylko nie wiem czy w takim przypadku może sie pojawić błąd P0171  :-gwizd :-nuts
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2019, 14:20:02 pm wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 17, 2019, 09:10:34 am »
samo uszkodzenie grzalki nie powoduje zamrożenia korekt ani długo, ani krótkoterminowych - sprawdzone i potwierdzone

Offline nuplo

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 17, 2019, 10:25:58 am »
Sondy na pewno mnie tyle nie kosztowały (500zł sztuka), była to raczej jakaś połowa tej kwoty.

Offline nuplo

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 17, 2019, 22:36:55 pm »
Swoją drogą o jaką dokładnie grzałkę w sensorze chodzi? Może akurat to jest powiązane z tymi problemami przy niskiej temperaturze?

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 18, 2019, 17:27:29 pm »
samo uszkodzenie grzalki nie powoduje zamrożenia korekt ani długo, ani krótkoterminowych - sprawdzone i potwierdzone

U mnie były zamrożone.

@nuplo
sonda lambda wymaga osiągnięcia odpowiednio wysokiej temperatury aby pracować prawidłowo. Nagrzewają ją spaliny, ale żeby przyspieszyć ten proces ma dodatkową grzałkę.
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline nuplo

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Błędy przy niskiej temperaturze
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 21, 2019, 07:57:37 am »
Ok, dzięki za odpowiedź!

Czyli można by wyciągnąć wnioski, że problem jest z sondami lambda i ich wymiana na oryginały rozwiąże wymienione problemy na początku postu?
Czy wystarczy wymiana 1 sondy, czy muszę wymienić obie?