Autor Wątek: Buczenie przy hamowaniu silnikiem  (Przeczytany 11156 razy)

Offline jagdds

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
  • Daimler Double Six 1991, X350 2006
Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« dnia: Wrzesień 28, 2019, 11:25:48 am »
Witam, czy podczas hamowania silnikiem na niskich prędkościach, np. zwolnienie przed zakrętem może być słyszalne rytmiczne buczenie z przodu samochodu?, Czy tak jest również w waszych samochodach? Jeżeli to anomalia to co mam sprawdzić?
Pozdrawiam jagdds

Offline dziadzol

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2019, 23:12:08 pm »
Sprawdzałeś środkowy tłumik, albo jakieś nieszczelności przy kolektorze? Dziurawy wydech lubi taki efekt dawać. Pytanie, czy to buczenie tylko przy odpuszczaniu gazu, bo przyczyn może być wiele

Offline jagdds

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
  • Daimler Double Six 1991, X350 2006
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 01, 2019, 13:48:34 pm »
Witam,
jest to dźwięk występujący tylko przy hamowaniu silnikiem na bardzo niskich prędkościach. Po dodaniu gazu natychmiast ustępuje. Jeżeli wcisnę mocnej pedał hamulca i zatrzymam samochód to nie wystąpi. Zastanawiałem się czy tak ma być. Mam samochód 8 lat i zawsze tak było, nie narasta ani nie zmniejsza się. Mam nowszego jaguara X350 i tam oczywiście tego zjawiska nie ma. Stąd moja dociekliwość (trochę mnie irytuje ten dźwięk).
Nie ma to związku z układem wydechowym, łożyska w kołach sprawdzone (jedno wymienione), ale dźwięk pozostał.
Czy to może mieć związek z wałem, a może skrzynia biegów? A może tak ma być i się czepiam?

Offline dziadzol

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 01, 2019, 15:59:21 pm »
Na pewno nie ma tak być. Jak tak nie mam w każdym razie. Rzeczywiście szukałbym przyczyn na wale lub w skrzyni, ale tu się powinien wypowiedzieć kompetentny mechanik po oględzinach, bo obawiam się, że korespondencyjnie pomóc się nie da.

Offline jagdds

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
  • Daimler Double Six 1991, X350 2006
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 01, 2019, 18:21:13 pm »
Dzięki za odpowiedź. Moi mechanicy obstawiają na skrzynię, ale ponieważ nie jest to uciążliwe i nie odbija się w sposób negatywny na jeździe i osiągach, a koszt samej diagnozy takiej skrzyni jest duży, a naprawa to już naprawdę dużo - to mówią "jeździć, nie przejmować się, tym bardziej że przejeżdżasz 500-700 km rocznie".
Ale jak każdy posiadacz takiego samochodu chciałbym gonić ideał. Czasami trudno odpuścić.
Może ktoś miał podobnie i wie jak to ugryźć.

Offline dziadzol

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 01, 2019, 21:49:18 pm »
Jeśli to jest tylko buczenie, a skrzynia chodzi dobrze, to pewnie jest konwerter. Przy takich symbolicznych przebiegach to pewnie nie ma wielkiego znaczenia, ale opiłki z konwertera prędzej czy później narobią szkód w skrzyni. Ja bym się tym zajął, ale ja robię ze 4 tysiące w sezonie

Offline jagdds

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
  • Daimler Double Six 1991, X350 2006
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 02, 2019, 23:34:12 pm »
Dzisiaj chciałem nagrać ten dźwięk. Podczas jazdy zdjąłem nagę z pedału gazu i jak samochód zwolnił, tak że jechał bez dodawania gazu to słychać: uuu, ...., uuuu, ...., uuu, itp. Po niewielkim dodatniu gazu dźwięk znika.
Zastanawiałem się jeszcze czy to nie tylny most. Byłem u mechaników, podnieśliśmy go na podnośniku, włączony bieg D bez dodawania gazu i przesłuchaliśmy słuchawkami/stetoskopem cały dół i nie znaleźliśmy takiego dźwięku.

Offline dziadzol

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 03, 2019, 10:32:21 am »
Trzeba było na tym podnośniku dać się podnieść razem z autem i popracować trochę gazem, bo bez tego może nic nie być słychać. Może wróć do warsztatu i powtórzcie badanie stetoskopem - powinno wyjść przy dodawaniu i odpuszczaniu gazu. W czasie jazdy, jak rozumiem, też jest cisza, dopiero jak odpuszczasz gaz, to hałasuje. Trzeba to powtórzyć w warsztacie i będziesz miał pewność, co się dzieje i co z tym robić. 
Co do mostu, to on rzeczywiście tak reaguje w przypadku zużycia, że wzmaga hałas przy odpuszczaniu gazu. Ale słyszałbyś charakterystyczne buczenie łożysk w czasie jazdy i większy hałas przy zdjęciu nogi z gazu. Ale to z tyłu. Żeby to się na przód przenosiło, to musiałby być konkretnie już skatowany dyferencjał i po wale by szło na przód. Miałem tak kiedyś w XJ40 - skończyło się wymianą mostu.
Jeśli jednak olej był w moście wymieniany, to nie powinno z nim być żadnych problemów. Zawsze można sprawdzić jak wygląd ten olej w dyfrze, to może coś podpowiedzieć.

Offline dziadzol

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 03, 2019, 10:35:41 am »
A przy okazji: widzę ponad 170 wyświetleń tego wątku. Może któryś z kolegów się wypowie kompetentnie? Bo jakoś tak uschło to forum w działach dotyczących starszych aut. Tylko posiadacze depilatorów są aktywni ;-)

Offline jagdds

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
  • Daimler Double Six 1991, X350 2006
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 06, 2019, 21:07:46 pm »
Witam,
dzięki dziadziol za wsparcie. Może, ktoś jeszcze by się odezwał?
Wg ustaleń, usiedliśmy z mechanikami w czwórkę i wspólnie ustaliliśmy że dźwięk dochodzi z tyłu.
1. wymieniłem olej w dyfrze - brak poprawy,
2. wymieniłem podporę wału - brak poprawy,
3. czy może to wynikać z niesprawnych krzyżaków półosi? nasmarowałem przez kalamitkę tylko 1 krzyżak wewętrzny, drugi wewnętrzny miał urwaną kalamitkę, założyłem nową, ale niestety nie udało się wtłoczyć smaru, podobnie po wymianie kalamitek w zewnętrznych krzyżakach nie byłem w stanie wtłoczyć tam smaru - planuję wymienić krzyżaki, ale czy to rozwiąze mój problem, nie wiem.
Dziś nagrałem odgłos buczenia, o którym wspominałem. Położyłem telefon z dyktafonem na dywaniku z tyłu za siedzeniem pasażera (prawy tył). Odgłos pojawia się przy prędkości około 12-15/godzinę, to jest około 2 obroty koła samochodu w ciągu sekundy. Przy mniejszej prędkości ponownie zanika. Lepiej go słyszą przy skrętach, ale to może taka moja sugestia. Chciałem załączyć, ale jest to plik audio i nie zaciągnął się do wpisu.
Pozdrawima jagdds

Offline dziadzol

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 07, 2019, 10:10:33 am »
Moim zdaniem luzy na krzyżakach nie generowałyby buczenia, tylko stukanie. A zbieżność z tyłu jest OK? Może to od zjechanej opony jest?

PS. Liczba wyświetleń przekroczyła już 600 a my dalej prowadzimy tylko dialog. Może jednak ktoś by się wczuł w sytuację człowieka, któremu upierdliwe buczenie psuje radość jazdy i wsparł kolegę fachową radą, zamiast podglądać wątek przez dziurkę od klucza? ;-)

« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2019, 10:21:27 am wysłana przez dziadzol »

Offline jagdds

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
  • Daimler Double Six 1991, X350 2006
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 07, 2019, 16:36:38 pm »
Dzięki za próbę mobilizacji kolegów w moim imieniu. Opony wszystkie w stanie bardzo dobrym. Zbieżność jest OK.
Dzwoniłem wcześniej do mechaników naprawiających skrzynie automatyczne, 2 x odpowiedź że nie jest to wina skrzyni, 1 x że możliwe, ale bardziej prawdopodobny tylny most. Drążyłem dalej temat i tu była podpowiedź że może być winna podpora wału, stąd decyzja o wymianie. Co do krzyżaków półosi, miałem tylko jedną osłonę połączeń krzyżowych półosi. Więc samochód miał połączenia krzyżowe półosi narażone na czynniki zewnętrzne. Zakupiłem 4 używane, wypiaskowałem, pomalowałem proszkowo, dokupiłem zaślepki calowe na otwory i zamontowałem. Krzyżaki są uszkodzone, więc i tak je wymienię (oczywiście wszystkie 4). Nie wiem czy to pomoże, jeżeli ktoś chce posłuchać tego buczenia to mogę wysłać na maila, lub sms/mms.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów, jagdds

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 990
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 07, 2019, 19:18:18 pm »
Ja takie buczenie w XJ40 miałem z powodu padniętego łożyska głównego w dyferencjale  , wymieniłem podporę wału , wyważałem wał , a buczenia nie ustawało . Tylko , że ja miałem ponad 400 tys nalatane i dyfer miał prawo niedomagać ( ale za to do końca był suchy jak pieprz  ;D) .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Offline jagdds

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
  • Daimler Double Six 1991, X350 2006
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 07, 2019, 20:28:11 pm »
Samochód ma 165 tys. km.
Na obecną chwilę próbuję wykluczyć wszystko co nie jest związane ze skrzynią i dyfrem. Póżniej może wezmę na tapetę dyfer, ale nie mam na razie pojęcia kto to może dobrze zrobić.

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 990
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Buczenie przy hamowaniu silnikiem
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 07, 2019, 22:45:18 pm »
Jeszcze można by go podnieść i po zdjęciu wału zobaczyć luzy na łożysku skrzyni ( jeśli jest zużyte , to podczas obciążenia może hałasować ) . Skoro ustaliłeś , z mechanikami  , że dźwięk dochodzi z tyłu , a tam jedyne co może buczeć/huczeć/szumieć i wydawać podejrzane dźwięki , to krzywe piasty , krzywe tarcze , dyfer i w zasadzie tyle . Uszkodzone krzyżaki mogły by jedynie stukać podczas odpuszczania i dodawania gazu , ale pulsujący dźwięk przeważnie dochodzi z jakiegoś łożyska/łożysk . Autko młode nie jest , więc trzeba mozolnie sprawdzić każdą część i w końcu winowajca się znajdzie .
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2019, 23:01:51 pm wysłana przez Jaguar XJ6 »
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )