Autor Wątek: Dobór oleju silnikowego, nie znając histroii samochodu -xj8 4.0  (Przeczytany 1322 razy)

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Dobór oleju silnikowego, nie znając histroii samochodu -xj8 4.0
« dnia: Wrzesień 04, 2019, 18:08:17 pm »
Witam,
Zdaję sobię sprawę, że jest to temat rzeka i był/jest poruszany na każdych forach ale mnie trochę nurtuje...
Mianowicie od kilku tygodni posiadam x308 , nie znam pełnej histroii samochodu tzn.tego jaki olej znajduje się w silniku, poprzedniemu wlasicielowi takze ciężko to stwierdzic...
Moj jag w obecnej chwili posiada przebieg okolo 160tys.km, wycieków z silnika i jego podzespołów nie stwierdziłem żadnych, pobór oleju,tzn.spalanie - jeszcze zbyt malo kilometrow przejechalem zeby to obliczyć aczkolwiek sądzę, że zużycie oleju bedzie bardzo znikome. Sam silnik pracuje cicho i równo,  także gdy jest zimny.
Dodam,że samochod pochodzi z Wielkiej Brytanii, wiem,ze tam każdy wlewa zawsze taki olej jaki jest zalecany ale doradzcie proszę jednogłośnie jaki zalać przy wymianie ktora mnie czeka ? - przez niepewność skłaniam sie do jakiegos dobrego 10w40 ale może  przejechalbym Chociaz  jeszcze  30tys.km zanim zdecyduje sie taki zalać... ?
Przekonany jestem do VALVOLINE ale nie wiem który by spełniał aprobaty xj8.
Co radzicie ?
Dzięki za wszelkie informacje.
Pozdrawiam ;)

Offline Kiełbek

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Dobór oleju silnikowego, nie znając histroii samochodu -xj8 4.0
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 04, 2019, 23:21:08 pm »
30 tys km?? Olej zmienia sie co 10 tys albo co rok. Jeśli nie jestes pewny oleju jaki jest w silniku to zrób płukanie specjalnym preparatem i zalej swieży olej i po sprawie.

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Dobór oleju silnikowego, nie znając histroii samochodu -xj8 4.0
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 05, 2019, 08:02:02 am »
Kolejne 30tys.km - mialem na mysli jeszcze trzy wymiany oleju ;)

Offline MicGin

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Sovereign
  • ***
  • Wiadomości: 777
  • JCPF Club Member
Odp: Dobór oleju silnikowego, nie znając histroii samochodu -xj8 4.0
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 05, 2019, 13:38:31 pm »
...
Dodam,że samochod pochodzi z Wielkiej Brytanii, wiem,ze tam każdy wlewa zawsze taki olej jaki jest zalecany ale doradzcie proszę jednogłośnie jaki zalać przy wymianie ktora mnie czeka ? - przez niepewność skłaniam sie do jakiegos dobrego 10w40 ...
Twoje auto rób co chcesz. Jak chcesz szybciej zepsuć silnik to lej 10W40, jak chcesz nim pojeździć to lej 0W40 lub 5W40 czyli to co zalecił producent silnika i to co jest wpisane w instrukcji. I nie kupuj tego najtańsze z marketu, chyba że szarpnąłeś się ja Jaga a o kosztach eksploatacji zapomniałeś.
Był S-type
-pozostaję w rodzinie-
Jest XJR

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Dobór oleju silnikowego, nie znając histroii samochodu -xj8 4.0
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 06, 2019, 14:07:14 pm »
...można trafić na kilka tematów w których ktoś wnosi,że zalał olej 10w40 i sobie chwali, a i taki wedlug instrukcji możemy zalewac jeśli uzytkujemy pojazd w odpowiednich dla niego temperaturach, więc nie rozumiem czemu miałbym  szybciej 'zużyć' silnik, zwłaszcza, że nie podałem informacji jak użytkuje samochód i w jakim klimacie.
I nie rozumiem określenia "szarpnać sie na jaguara nie liczac sie z kosztami eksploatacji" -nie znasz przecież mojej sytuacji materialnej więc dla mnie to wywody nie na miejscu...
A tak wracajac do tematu, olej zmienię na 5w40 ,zgodny z normami producenta i moim zdaniem odpowiedni jeśli chodzi o obecną kondycję silnika.

Offline koniu

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: Dobór oleju silnikowego, nie znając histroii samochodu -xj8 4.0
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 19, 2019, 09:25:33 am »
A co sądzicie o oleju Castrol 5W-30 -- bo widzę na YT że taki leją do x308 ??
https://www.youtube.com/watch?v=rluySEopcb8  czy też tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=ZVz2uoJLbJQ&t=374s
Jaguar xj40 3,2 1991 - ex
Jaguar x300 4,0 1996 -ex
Jaguar x308 4,0 2003  vanden plas

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: Dobór oleju silnikowego, nie znając histroii samochodu -xj8 4.0
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2019, 13:32:40 pm »
Ogólnie wertując różne portale internetowe w Wielkiej Brytanii, widzę ,że olej Castrol o odpowiedniej specyfikacji jest zalecany do x308, jest również jednym z droższych olei na Brytyjskim rynku. Mam wrażenie ,że w Polsce trochę się utarło.że Castrol zrobił się kiepski itd. ale nie mam podstaw by to popierać lub temu przeczyć... W każdym razie wpisując numery rejestracyjne w poszukiwaniu oleju -wyświetla mi między innymi castrol 5w30 full synthetic 'start stop' więc sądzę, że przy niewyeksploatowanym silniku można taki wlać.  :-trudno