Autor Wątek: Nie działają zegary...  (Przeczytany 1100 razy)

Offline Viator

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 70
Nie działają zegary...
« dnia: Sierpień 22, 2019, 07:47:38 am »
Cześć
Znalazłem w historii tylko jeden temat podobny do mojego, ale bez rozwiązania...

Odpalam rano Jaguara - jak co dzień - i widzę, że znów postanowił zrobić mi psikusa: wszystkie wskazówki zegarów "leżą" na 0. Odpalam ponownie - to samo.
Przyjechałem do pracy, wyłączam silnik, włączam zapłon i... jest w porządku.
Co zaobserwowałem: wyświetlacz komputera podczas jazdy działał, kontrolki też (co akurat chyba nie dziwi), tylko wskaówki bez życia; żadnych błędów przez OBD nie odczytałem. Po wyłaczeniu zapłonu zegary z takim jakby przeskokiem i hałasem opadają na 0

Zdychają zegary, czy może coś na łączach elektrycznych?
X-Type 2.1 i 3.0

Offline mateusz1807

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Nie działają zegary...
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 23, 2019, 07:04:00 am »
Dokładnie to samo miałem jakieś 2 tygodnie temu.

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Nie działają zegary...
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 23, 2019, 07:13:02 am »
Zdychają zegary...
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline mateusz1807

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Nie działają zegary...
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 23, 2019, 08:26:33 am »
Ja mam też problemy prądowe, które pojawiły się niedługo po tym, więc może to jest jakoś powiązane.

Offline Viator

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 70
Odp: Nie działają zegary...
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 23, 2019, 08:47:46 am »
Dziekuję za odpowiedź. Na razie jeżdżę, zobaczymy ile wytrzymają...
Widzę na Aledrogo kilkanascie sztuk w różnych cenach, ale z tego co czytałem nie jest tak fajnie, że podłączam zegary od dawcy i jazda - trzeba przeprogramować. Duży to problem? Rozumiem, że bez komputera dignostycznego jest to nie do ogarnięcia. Jaki jest mniej więcej koszt?
X-Type 2.1 i 3.0

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: Nie działają zegary...
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 23, 2019, 09:56:56 am »
Zegary otrzymują dane poprzez magistralę CAN. Jeżeli wystąpi jakiś błąd w przesyle to wskazówki będą na zerze.
Taka sytuacja zdarzyła mi się kilka razy. Takie zachowanie nie oznacza od razu uszkodzenia zegarów.
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Nie działają zegary...
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 23, 2019, 10:19:49 am »
Poziom paliwa, jest sygnałem analogowym, więc ta wskazówka nie powinna reagować na problemy z CANem. W trakcie wystąpienia problemu z licznikiem, możesz sprawdzić, czy kontrolka ręcznego działa, kontrolki świateł lub przyciski do trip kompa, to też sygnały analogowe.
W moim jagu, tym 2001 był taki problem, że jak był wpięty interfejs BT w OBD, to czasem CAN świrował - nie odpalał, zgłaszał błędy skrzyni etc.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Nie działają zegary...
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 23, 2019, 10:41:44 am »
A może zimne luty się zrobiły na zegarach?
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Viator

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 70
Odp: Nie działają zegary...
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 26, 2019, 08:57:47 am »
Na razie jest wszystko w porządku poza tym, że po zgaszeniu silnika zegary opadają blisko 0 a następnie z jakby "chrzęstem" do samego 0.
Jak mi ześwirowały, to wszystkie wskazówki (wraz z tą od paliwa) były na 0. Kontrolki działały a wyświetlacz komputera wskazywał spalanie - choć nie sprawdzałem, czy da się przełączać funkcje...
Zimne luty, może jakaś wilgoć - kto wie. Swoją drogą Jaguarem jeżdżę ponad rok i mnie stale zaskakuje robiąc psikusy, których w innych wielu autach przez kilkanaście lat nie uświadczyłem ;D
X-Type 2.1 i 3.0

Offline eMWu

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Transit 2.x TXDi EUROLINE
Odp: Nie działają zegary...
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 10, 2019, 01:22:33 am »
Jak coś sieje po CAN'ie lub SCP to drogomierz ma poziome kreski (nie ma przebiegu tylko -----), więc kwestię wiązki do zegarów można raczej wykluczyć.

Dane są przekazywane i po CAN i SCP i analogowo. ICP jest tu bramą dla PCM, ABS, IMMO i GEM (drugą bramą jest Navi). Oj napsuły mi nerwów te wiązki z papieru.

Co do przekodowania licznika od ręki, ale niestety Visteon jest trochę upierdliwy, o ile IMMO bez problemu dopiszesz JWDS / IDS o tyle wskazań drogomierza nie zapiszesz takich jak miałeś (da się, oczywiście, ale niestety nie obejdzie się bez lutowania procka). Z resztą teraz to dość śliski temat i większość "szafiarzy" się gdzieś pochowała.
Awaryjne otwieranie pojazdów
Diagnostyka komputerowa JWDS / SDD kodowania
Weterynarz od dziwnych przypadków.
+48 794 743 772

Melduję, panie oberlejtnant, że wszystko jest w porządku, tylko kot jest gałgan i zeżarł kanarka. – Jaroslav Hašek