Autor Wątek: Jak wygląda poprawna praca skrzyni biegów  (Przeczytany 1104 razy)

Offline kummpel

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 12
  • XJR x308
Jak wygląda poprawna praca skrzyni biegów
« dnia: Lipiec 11, 2019, 11:24:12 am »
Cześć,
długo szukałem w różnych miejscach, ale nie udało mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na to jak poprawnie powinna pracować skrzynia biegów w x308.
Rozumiem, że zmiana biegów w czasie normalnej jazdy powinna być niezauważalna, ale czy w trakcie dynamicznego przyspieszania i redukcji biegu delikatne szarpnięcie jest normalne ?
Czy jeśli samochód stoi, zmieniam bieg z P lub N na D albo R, szarpniecie samochodem jest normalne ? Miałem do czynienia z kilkoma egzemplarzami, zarówno z XJ jak i z XJR, i we wszystkich powyższy objaw był obecny.

Pozdrawiam!
I grew up on the street. No, not the neighbourhood. The Sesame Street

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: Jak wygląda poprawna praca skrzyni biegów
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 11, 2019, 11:52:01 am »
No zależy co rozumiesz poprzez "szarpnięcie".
Jeździłeś ogólnie autami z klasycznym automatem?

Podczas załączania kierunku jazdy będzie wyraźnie wyczuwalny moment, że skrzynia zaczyna ciągnąć. Natomiast nie ma to być porównywalne ze  "strzałem" ze sprzęgła w manualu.
Głośne "łup", może sugerować wywaloną jakąś tuleję lub poduszkę pod skrzynią.

Podczas łagodnej jazdy zmiana biegów powinna być prawie niezauważalna. Co nie znaczy, że masz jej nie poczuć.  Żebyśmy się dobrze zrozumieli.
Podczas wyprzedzania poczujesz moment zmiany biegów.
Ale to nie powinno być uczucie typu kopania sprzęgła w ręcznej skrzyni.
Odgłosy typu łupanie, zgrzyty to często uszkodzenie jakichś gum.
Twarde zapinanie biegów, szarpanie, uślizg przełożeń, przeciąganie biegów to uszkodzenie skrzyni, jej sterownika, lub zużycie konwertera.
No i pytanie czy ktoś w ogóle w tych skrzyniach zmieniał olei i filtr.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2019, 12:00:01 pm wysłana przez truten23 »
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline JPTJAG

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 48
  • x308 3.2 Sovereign
Odp: Jak wygląda poprawna praca skrzyni biegów
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 11, 2019, 14:53:47 pm »
U mnie niestety jest głośne łup przy zmianie na D.  Walczę z tym już od zeszłego roku, i udało mi się zlikwidować łupnięcie przy zmianie na R ale na D pozostało. Nie jest to przyjemne, bo ma się wrażenie że zaraz coś się urwie. Do tej pory wymieniony 2X olej w skrzyni z filtrem (walne było coś czerwonego i rzadkiego jak woda), od tej pory biegi w trakcie jazdy zmieniają się lepiej ale i tak do "jedwabistosci" im daleko (chociaż czasami zmiany rzeczywiście nie da się zauważyć- zależy od dnia.. ). Wymienione tylne zawieszenie, tuleje sanek, łącznik elastyczny przy dyfrze (był popękany ale bez luzu ), olej w dyfrze i zamontowany kit TransGo w skrzyni. Krzyzaki wydają się ok, poduszki przy skrzyni raczej też bo patrząc z kanału przy zmianie biegu nią nie szarpie.  Mam wrażenie że luz jest w dyfrze ale wszyscy którzy go oglądali (3 mechaników) mówią że jest ok. Czytałem że przyczyną mogą być też poduszki silnika,  ale ich jeszcze nie sprawdzałem.  Poza tym chyba wszystko może być problemem,  od pękniętej płyty sterującej, poprzez zużyte gniazdo zaworu sterujacego ciśnieniem w skrzyni, zużyte elektrozawory, kosze sprzęgła, same sprzęgła, wał, podporę wału, krzyzaki,  wszelkiego rodzaju tuleje , poduszki, dyfer, po remont samej skrzyni. Ogólnie przy małej ilości szczęścia lub braku dobrego fachowca z doświadczeniem w tych sprawach można pół auta wymienić i dalej nic.
Ja zaczynam się zastanawiać czy się do tego po prostu nie przyzwyczaić,  chociaż chodzi mi po głowie mimo wszystko wymiana dyfra "na probe" . Uderzenie ewidentnie słychać z tylu, i dochodzi też przy zwalnaianiu do zera, w momencie zmiany na pierwszy bieg..

Co do innych x308 : jechałem wersją 4.0 kolegi z forum - wrzucania na D praktycznie nie dało się poczuć,  i z ciekawości oglądałem jednego w komisie.  Poza ogólnie prawie agonalnym stanem ( igła) bieg wrzucał też niezauważalnie.

Jeśli kiedyś uporam się z tym u mnie to chyba upije się ze szczęścia.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2019, 15:01:49 pm wysłana przez JPTJAG »