Autor Wątek: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.  (Przeczytany 2011 razy)

Offline Grzybujag

  • Aspirant
  • Wiadomości: 3
  • 3 razy próbuj zanim pojedziesz do specjalisty!
Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« dnia: Czerwiec 07, 2019, 11:57:08 am »
Witam, mam problem z jagiem xf 2.7d z 2008. :-help Jeździłem trochę po mieście przy słonecznej pogodzie 30stopni gdy nagle po zaparkowaniu i ponownym odpaleniu silnika wypluło całą wodę z układu chłodzenia  :-zly. Zawiozłem laweta go na podnośnik rozebrałem i wyszło że na pompie wody jest taka okrągła blaszka  :- pojecia ,wyglada jak bezpiecznik nadciśnienia jednorazowy i tamtędy wodę wypluło.
Wymieniłem pompę na nową (175 zł) odrazu napisze: pompa nie jest na rozrządzie i nie ma konieczności go ściągania. Problem rozwiązany?  :-nie zauważyłem że bije żarem od silnika a wentylator się nie załącza .Sprawdzę zaraz przez obd II (bo w komputerze pokładowym nie ma wskaźnika temperatury silnika :-tylko) jaką temperaturę ma i pojeżdżę trochę , napisze jakie wnioski. Tymczasem może znajdzie się ktoś kto już tak miał i bez zbędnego wymieniania części powie co może mojemu  jcpf-stanby dolegać.
Z góry dziękuje za każdy komentarz. :-thank
Grzybu

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 07, 2019, 15:34:22 pm »
To że bije żarem to normalne. W XF komora jest mocno zabudowana + osłona pod silnikiem i stąd takie wrażenie. Wentylator odpala chyba przy 95 stopniach
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Grzybujag

  • Aspirant
  • Wiadomości: 3
  • 3 razy próbuj zanim pojedziesz do specjalisty!
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 17, 2019, 22:48:52 pm »
To że bije żarem to normalne. W XF komora jest mocno zabudowana + osłona pod silnikiem i stąd takie wrażenie. Wentylator odpala chyba przy 95 stopniach


No tak powinien działać ale auto przed zgaszeniem pokazywało na obd 99 stopni a wentylator dalej nic. nawet sprawdzałem czy łopaty luźno się kręcą i jest ok. Nie mam żadnego błędu odnośnie wentylatora czy nadmiernej temperatury silnika :-trudno. Jak mi wodę wywaliło to tez nie pokazał informacji o zawysokiej temperaturze, tylko na raz płyn pod autem a na konsoli info że za mało płynu w układzie chłodzenia.  :- pojecia No już nie wiem co z tym fantem zrobić. Czujnik działa bo temperaturę chłodziwa pokazuje wiec ocb? :-zly może go na krótko spróbować albo innego druciarstwa? ?????? :- pojecia
Grzybu

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 18, 2019, 22:42:48 pm »
Na krótko go nie zepniesz. Sterowany po PWM. Trzeba mieć emulator sygnału.
Musiałbym sprawdzić przy ilu dokładnie się załącza. A pytanie z innej beczki.
Przy włączonej klimie pracuje wentylator?
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Grzybujag

  • Aspirant
  • Wiadomości: 3
  • 3 razy próbuj zanim pojedziesz do specjalisty!
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2019, 15:50:33 pm »
Działa teraz , ja nie wiem około 100 stopni się załącza ale ma on jakieś biegi np jak potrzebuje to się szybciej kręci? Bo nie słychać go w ogóle a i jak jest zagrzany to jak w innych autach powinien jeszcze chwilkę być włączony po zgaszeniu silnika ?! :- pojecia. A tutaj na obd pokazuje 102 stopnie a wentylator nie działa po zgaszeniu samochodu. Nie chce żeby gdzieś przez jakiś przekaźnik mi uszczelkę pod którąś z głowic wydmuchało albo co gorsza żeby się woda dostała do oleju. Ma ktoś może pojęcie jak to się powinno odbywać przy tym 2.7d ??
Grzybu

Offline Robertleniwiec48

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 207
  • Kocham to forum
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 15, 2019, 14:52:26 pm »
Temperatura wrzenia płynu jest powyżej 110c . Dlatego nalezy lać płyn jak jest zalecany a nie wode . Czasem silnik ma pracować na wyższych temperaturach i jak wlejesz wode to zagotuje.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2019, 15:57:48 pm wysłana przez MicGin »

Offline Paki_GD

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 96
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 14, 2019, 16:52:53 pm »
Ja miałem problem podobny po jeździe w korkach pokazywał mi się komunikat o przegrzewaniu silnika, żółty a następnie czerwony. Nowo zalany płyn (zgodny ze precyfikacją) się gotował . Wygłuszenie maski pokryło mi się od tego białym nalotem.

W trasie problem nie występował gdyż pęd powietrza schładzał dostatecznie.

Odkryłem że wiatraki w ogóle mi się nie załączały. Klima niby dmuchała ale jak się przegrzewał to już tylko na ciepło.

Obecnie Kot w warsztacie Wymieniam wiatraki z modułem (Fan & Cowl HC2D 38738). Koszt części 538GBP tak zalecił mechanik. Jak odbiorę auto to przetestuję czy działa.
był
X-Type 2.0 D SE 2004
Jest
X-Type 2.0 D SE 2005
XF 3.0  D 2013 Premium Luxury

Offline okocza

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Kocham to forum
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 13, 2020, 22:24:13 pm »
Kolego Paki_gd czy rozwiązaleś swój problem?

Offline Paki_GD

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 96
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 19, 2020, 12:20:15 pm »
Tak wymiana części pomogła od ponad roku problem już nie powrócił. Ktoś na forum pisał że również przewody od wiatraka potrafią niekiedy nie łączyć więc może warto je sprawdzić zanim zdecydujesz się na wymianę całego elementu, biorąc pod uwagę że część nie jest tania a w Polskim ASO zapewne i droższa.
był
X-Type 2.0 D SE 2004
Jest
X-Type 2.0 D SE 2005
XF 3.0  D 2013 Premium Luxury

Offline okocza

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Kocham to forum
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 22, 2020, 11:38:09 am »
Elektromechanik mi wymienił na używany Wentylator kompletny i nic nie pomogło wiatrak nadal się nie załącza... teraz pytanie  wysłali mi uszkodzony wiatrak z tym modułem ciężko stwierdzić...  Brak słów :(

Offline PawelM

  • Aspirant
  • Wiadomości: 9
  • Kocham to forum
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 22, 2020, 13:45:05 pm »
Kolego ja mam co prawda 3.0d ale wentylator załącza no pierwszy bieg przy 100* nie udało mi się go zagrzać powyżej 102*( pierwszy bieg schładzał do 98* i tak w kółko).

Offline okocza

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Kocham to forum
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 22, 2020, 17:48:08 pm »
 Kolego a jak na postoju w te upały po włączeniu klimatyzacji? Po jakim czasie się włącza wentylator? 

Offline nordyk

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 435
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 22, 2020, 21:49:50 pm »
U mnie dzisiaj na postoju po włączeniu klimy wentylator włączył się zaraz. Prąd w ogóle dochodzi do wentylatora?

Offline okocza

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Kocham to forum
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 22, 2020, 21:58:14 pm »
Na dwóch głównych tych grubych co idą do modułu jest napięcie, lecz te dwa inne sygnałowe nie wiem jak sprawdzic

Offline Paki_GD

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 96
Odp: Bezpiecznik pompy wody i niedziałający wentylator.
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 26, 2020, 13:39:54 pm »
Kolego , jeśli jeszcze nie sprawdzałeś sprawdź również wtyczkę (nie wiem czy dobrze to nazywam) też niekiedy sprawiają problemy i nie łączą.
był
X-Type 2.0 D SE 2004
Jest
X-Type 2.0 D SE 2005
XF 3.0  D 2013 Premium Luxury