Autor Wątek: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?  (Przeczytany 18311 razy)

Offline jako_tako

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • X308 4.0 & X308 XJR
S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« dnia: Marzec 02, 2019, 22:03:32 pm »
Uwazam XJ Serii III za najładniejszą limuzynę wszechczasów. Dawno już chciałem kupić sobie takie auto ale zawsze rozsądek brał górę.
Temat powrócił bo znalazłem piękny egzemplarz w bardzo dobrym stanie (jak na ponad 30-letnie auto). Nie chciałbym jednak żeby auto stało w garażu i było używane jedynie do okazyjnych przejażdżek. Czy uważacie, że ten model nadaję się do jeżdżenia na codzień (z wyjątkiem zimy)?
Mam na myśli jakieś 10 tysięcy kilometrów rocznie.
Dodam, że nie mam ciągoty do majsterkowania i obecnie używam na codzień X308.

Offline dziadzol

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2019, 21:57:01 pm »
Jak auto jest w dobrym stanie i jak mu zrobisz porządny serwis przed sezonem a potem będziesz dbał o przeglądy to nie tyle można, co powinno się nim regularnie jeździć. Nie ma nic gorszego, niż kiszenie starego samochodu w garażu i wyprowadzanie go na spacer raz na rok. Prawdopodobieństwo, że przy takim niedzielnym użytkowaniu coś padnie jest dużo większe, niż przy regularnej eksploatacji. Nawet zimą jest ostatnio tyle suchych, ciepłych i słonecznych dni, że wyciągam mojego z garażu na wietrzenie garnków ;-).

Offline Moonwalker_LW

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 136
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2019, 19:32:43 pm »
a jak się nie zdecydujesz, to proszę o przesłanie tej oferty :-)
X300 3.2l 96r. Najlepszy, bo pierwszy :)
Daimler XJ 40, 91r.

Offline Witek12345

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2019, 19:30:56 pm »
Ileś już lat temu zauważyłem,że co i rusz pojawiają się młodzi ludzie którzy mają cudną wizję używania oldtimera do codziennego użytkowania. Tak,młodość,to optymizm. A realizm? Jeżeli tą wizją jest MB W124 z 85roku,to ok,jak najbardziej,jeżeli jest to jaguar z tego samego roku,oczywista odpowiedz brzmi: NIE. Jaguar jest nietrwały i uciążliwy w dłuższym serwisowaniu,utrzymaniu. Wszystko,blacha,mechanika,wszystko rozchodzi się w rękach,nieustanna eksploatacja,to nieustanna walka z umierającym pacjentem,nie ma to sensu,ani technicznego,ani ekonomicznego. Używajmy więc tych aut z sensem,weekendowo. Nie do tego zostały stworzone,ale takie jest ich finalne przeznaczenie.
Ktoś nawet jakiś czas temu do mnie pisał w tej sprawie,chciał używać XJ 4.2 na codzień i najważniejsze pytanie brzmiało,ile pali.
Pali od 18L w górę. I wcale nie jest to najważniejszy problem w codziennej eksploatacji takiego auta.
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2019, 21:23:56 pm wysłana przez Witek12345 »

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.271
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2019, 00:39:25 am »
W sumie - zależy.

W124 to też nie jest porywający wybór.

Dla mnie samochód na co dzień ma zapewnić bezawaryjny transport po niskich kosztach i w miarę bezpiecznie.

Stary XJ niczego z wymienionych nie oferuje. A stanie na poboczu autostrady w oczekiwaniu na lawetę może być kosztowne.

Pozostałbym przy tym x308 ;)
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline dziadzol

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 11, 2019, 23:23:24 pm »
Zależy też, co to jest codzienne użytkowanie. Ja na codzień korzystam komunikacji publicznej, albo z roweru, jak pogoda pozwala. Auto wyprowadzam raz, góra dwa razy w tygodniu na jakąś krótszą przejażdżkę, rekreacyjną, albo w jakieś sprawie. Do tego kilka dłuższych tras w roku, ale bez przesady, bo jak ma być tłuczenie tysięcy kilometrów, to łatwiej jest wsiąść w samolot i wypożyczyć coś na miejscu do jazdy. W takim wypadku 30 letnie albo starsze V12, oczywiście nie jako jedyne auto może zostać uznane za pojazd do codziennej jazdy. Pewnie raczej w sezonie ciepłym, choć, jak pisałem wcześniej, jak zimą jest słoneczny dzień i temperatura plus 10 albo więcej, to nie widzę powodu, żeby się bać przewietrzenia auta. Nie ma tu nic z idealizmu, tym bardziej młodzieńczego - metryka już jednak nie ta. 

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.271
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2019, 01:24:04 am »
Aha, czyli krótkie przejażdżki, 1-2 w tygodniu, w słoneczne dni drugim lub trzecim autem?

To mam inną definicję auta na co dzień. ;)

Do takiego użytkowania nadaje się wszystko, nawet przedwojenne DKW.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline dziadzol

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 12, 2019, 22:30:16 pm »
No OK, zgadzam się, że zabrzmiało to dziwnie, ale to wynika po prostu z mojego sposobu korzystania z motoryzacji, bez względu na to, czy auto ma lat 30 czy 3.
Używam samochodów na tyle rzadko wedle dzisiejszych standardów, że taka Seria III może być dla mnie autem do czegoś, co normalnie nazywa się codzienną jazdą. Czyli po prostu jak mam ochotę albo potrzebę, to wsiadam i jadę, zamiast oszczędzać go i szykować miesiącami na jeden zlot w roku. Nie jest to oczywiście łatwe i nie zawsze się udaje, co wie każdy posiadacz tego auta, ale to w końcu jest tylko samochód - służy do jazdy a nie do masturbacji ;-)

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.271
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 26, 2019, 16:07:53 pm »
S III nie nadaje się do codziennej eksploatacji. I tyle. Żaden klasyk się nie nadaje.

Mówię o codziennym dojeżdżaniu do pracy, zbieraniu dzieci z placówek wychowawczych itp.

Współczesny samochód będzie znacznie pewniejszy. Nie mówiąc o bezpieczeństwie.

Co innego youngtimery. Tu można coś wybrać.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline Demo

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 763
  • Jaguar xj40 Sovereign 4.0 1993r
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 26, 2019, 19:15:27 pm »
Ja jestem zdania że każde auto się nadaje bo jednak dawniej ludzie też tymi autami sobie radzili w codziennych sprawach. Podstawowo trzeba uwzględnić zawsze kilka czynników w zależności od modelu, bo każde auto ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Dziś czytałem o gościu co na co dzień jeździ Volvo Amazon z lat 60 a inny przedwojennym  Fordem A z lat 30 (zima też na co dzień). Wiadomo że nowocześniejsze auta są bezpieczniejsze, czasem mniej awaryjne no i wyposażone w wiele udogodnień ułatwiających codzienna eksploatacje. Wszystko zależy co kto oczekuje od auta.

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.271
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 26, 2019, 20:02:11 pm »
No właśnie bywało, ze nie radzili. A na pewno nie tak, jak dziś.

Inaczej się auto eksploatowało, inne były realia.

A Volvo Amazon to inna bajka. W latach 60. był wyjątkowy pod względem prostoty budowy, bezawaryjności.

Zresztą - polecam pojeździć takim autem z lat 60. przez rok do roboty. Albo Fordem T.

W upały, korki oraz z solą na drogach.  ;D

Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline dziadzol

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 27, 2019, 12:41:46 pm »
Dziś ludzie są leniwi i wloką się furą z byle powodu tam, gdzie mogliby się przespacerować, podjechać rowerem albo wsiąść w autobus czy tramwaj. Spędzają potem godziny w korkach i wpadają w szał próbując znaleźć miejsce do parkowania. Ja nie mówię o mieszkańcach mniejszych miejscowości, gdzie często nie ma innego wyjścia niż samochód, ale w miastach to jest jakaś obsesja: zaczyna padać deszcz, to ludzie zamiast parasola biorą auto i korków jest pięć razy tyle, co w pogodny dzień.
Często także dłuższe trasy samochodem nie mają sensu, np. z Warszawy do Krakowa, Wrocławia czy Gdańska. Zamiast mordować się za kierownicą, lepiej wsiąść w pociąg i na luzie wysiąść w centrum miasta, nie martwiąc się o korki po podróży często krótszej niż samochodem. Auto jest jedną z możliwości a nie sprawą życia lub śmierci. Jak by do tego w ten sposób podejść, to okazuje się, że jedynym ograniczeniem w korzystaniu ze starszego samochodu jest jego stan, chęci i warunki drogowe. Reszta to są nowobogackie histerie społeczeństwa na dorobku, przekonanego, że fura musi być zawsze i wszędzie.

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.271
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 29, 2019, 20:35:42 pm »
Yhy. Chyba nie o tym jest ten wątek.

Auto na co dzień to auto na co dzień. Jak sama nazwa wskazuje. Jaguar S3 się do tego nie nadaje w mojej opinii zupełnie.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline Demo

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 763
  • Jaguar xj40 Sovereign 4.0 1993r
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 30, 2019, 07:38:22 am »
Ja bym zaproponował aby ktos spróbował użytkować takie auto na co dzień przez okres jednego sezonu czyt. od wiosny do jesieni i najlepiej zdawał relacje na forum albo też dokumentował to jakaś kamerka. Byłoby ciekawie :)

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.271
Odp: S III 4.2. Nadaje sie na codzień?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 02, 2019, 15:35:20 pm »
Od wiosny do wiosny - będzie fair ;)
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.