Autor Wątek: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach  (Przeczytany 2119 razy)

Offline KodiXor

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Kocham to forum
X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« dnia: Grudzień 01, 2018, 16:05:04 pm »
Witam

Rozpoczyna się zima i zaczynają pojawiać się problemy. Jeśli temperatura spadnie poniżej około -2 stopni auto ciężko odpala. Im niższa temperatura tym dłużej kręci. Jeśli temperatura spadnie poniżej -9/-10 stopni jest bardzo ciężko go odpalić. Czasem przy odpalaniu silnikiem potrafi zatrząść w taki sposób jakby chciał się odpalić, a nie mógł. Problem pojawia się tylko kiedy auto dłużej stoi na mrozie (co najmniej 10h) nie odpalane. Jeśli uda się go odpalić na mrozie, od razu zgasi to odpala od razu bez problemu. Sprawdzone zostały już świece i wszystko z nimi w porządku. W poniedziałek jadę jeszcze sprawdzić akumulator, bo nie mam miernika żeby go pomierzyć. Po odpaleniu auto wydobywa dosyć duży biały dymek. Może ktoś z forumowiczów miał podobny problem i wie o co chodzi? Każdy rodzaj pomocy się przyda  :)

Samochód to x-type 2.0d 2004r.

Offline Marioicek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 01, 2018, 16:53:58 pm »
Aku, lub wtryski. U mnie gdy miałem biały dym poszły dwa wtryski, zacznij od aku, jest główną przyczyną ciężkiego odpalania

Offline V12

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Nowe części zamienne Jaguar Daimler tel. 5O61122O4
    • V12.com.pl
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 01, 2018, 17:16:15 pm »
Przekaźnik świec żarowych C2S29032 (Ford 94VG14N089F1B) - warto sprawdzić/podmienić.
XJR-S 6.0 Asprey#99

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 802
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 01, 2018, 18:30:51 pm »
Aku profilaktycznie możesz sprawdzić (przykładając woltomierz i jak spadnie poniżej 9,8V to do wymiany) ale to raczej nie on.
Przekaźnik lubi się sypać więc jego wymienił bym profilaktycznie zanim zaczniesz sprawdzać wtryski.

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 01, 2018, 20:13:39 pm »
Świece może masz sprawne ale sprawdź czy dochodzi do nich prąd czyli tak jak piszą koledzy przekaźnik. Aku jak jest w stanie na takim mrozie kręcić tyle razy to raczej sprawny a dym przy takim mrozie to norma. Ja dziś rano przy -14 miałem przez chwilę "z parostatkiem w piękny rejs". Obstawiam świece.. Tak miałem przy mondeo mk3 tylko że żadna nie grzala.. Odpalał za 3,4 razem trochę pokopcil I później już było dobrze.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

Offline KodiXor

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Kocham to forum
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 01, 2018, 23:15:49 pm »
A czy był by ktoś tak miły i napisał gdzie ten przekaźnik jest umiejscowiony? :)

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 02, 2018, 07:09:26 am »
Pod akumulatorem. Przyczepiony do podstawy akumulatora.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 02, 2018, 09:45:06 am »
Jak biały dym to świece albo przekaźnik. Nie wiem jak sprawdzali świece ale czasem jest tak że po przyłożeniu plusa będzie iskrzyć a mogą długo się nagrzewać
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 02, 2018, 11:36:02 am »
Albo mogą być już zużyte i niby grzeją ale już słabo.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 02, 2018, 18:26:49 pm »
Zacząłbym od wlania preparatu do czyszczenia wtrysków i układu paliwowego, oraz zatankowania paliwa na innej, renomowanej stacji.
Nie zaszkodzi też dolać do paliwa dodatku zimowego - kosztuje grosze. A przynajmniej wiadomo co się leje.

Przykładowo:

https://allegro.pl/k2-diesel-turbo-plyn-do-czyszczenia-wtryskow-50ml-i7658670942.html
https://allegro.pl/formula-do-czyszczenia-wtrysow-diesel-stp-200ml-fv-i5831141031.html

https://allegro.pl/kleen-flo-uszlachetniacz-do-diesla-depresator-1l-i7209174689.html
https://allegro.pl/oferta/k2-dfa-39-zimowy-dodatek-do-diesla-depresator-1l-7221913424


« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2018, 18:45:13 pm wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline CapaBB

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 05, 2018, 20:57:47 pm »
Ja u siebie w zeszłym tygodniu wymieniałem swiece żarowe i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, okazało się że żadna świeca nie grzała, a po nocy przy - 8° odpalał bez większych problemów. Podobny problem do opisywanego próbuję rozwiązać w i30, świece grzeją ale auto po dłuższym postoju ciężko pali, a im zimniej tym gorzej, wszystko już jest sprawdzone i wychodzi, że winny będzie układ paliwowy, a że auto normalnie jedzie i nie kopci to prawdopodobnie będzie uszkodzony lub zapchany zawór w pompie CR, może tu też tak będzie.
X-Type Estate 2.0D
Bielsko - Biała

Offline KodiXor

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Kocham to forum
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 13, 2018, 13:17:38 pm »
Aktualizacja tematu

Przekaźnik został wymieniony. Dopiero dziś w nocy była niższa temperatura. Niestety nie pomogło. W poniedziałek zabieram jaga do innego mechanika, może on coś poradzi. Jak uda rozwiązać się problem dam znać.

Offline KodiXor

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Kocham to forum
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 14, 2018, 16:30:41 pm »
Mam jeszcze jedno pytanie.
W tamtym roku była taka sama sytuacja, że nie udało się odpalić uta, bo do kręcenia zabrakło już prądu w akumulatorze, jednak jednorazowo zapaliłem go na popych. Zapalił bez problemu. W związku z tym zastanawiam się czy wina leży rzeczywiście po stronie świec lub wtryskow, a winny nie jest rozrusznik?

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 14, 2018, 18:32:30 pm »
Jakby był rozrusznik do naprawy to by nie kręcił. A on kręci tylko nie odpala. Ja bym jeszcze wymienił świece.. Po tylu latach wypada to zrobić a koszt żaden.. no chyba że się utwór któraś.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: X-type odpala ciężko przy niskich temperaturach
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 15, 2018, 20:11:09 pm »
Jak rozrusznik kręci za wolno to nie zapali albo zapali z wielkim problemem. Ostatnio przerabiałem w 2.0 HDI. Miał 160 obrotów podczas kręcenia, wstawiłem inny i zaczął kręcić między 230-250 obr i autko zaczęło palić od strzała
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8