Autor Wątek: X-type skrzypienie skrzni biegów  (Przeczytany 2056 razy)

Offline Vaclav

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
X-type skrzypienie skrzni biegów
« dnia: Wrzesień 17, 2018, 09:13:35 am »
Witam
Koledzy proszę o rade ,u mnie  jaguarze X-type 2.5 2002 skrzynia manualna podczas puszczania sprzęgła do góry słychać dziwne skrzypienie ?????? ,dźwięk ten jest słyszalny czasami również podczas jazdy  na biegu pod górę. Mechanik do którego podjechałem twierdzi że to albo skrzynia biegów albo skrzynia redukcyjna  :- pojecia co do tej diagnozy ja nie jestem przekonany. W styczni było robione sprzęgło bo jakiś mecenas zamiast sprzęgła przystosowanego do koła dwu-masowego założył zwykłe sprzęgło i się rozleciało. Dzwoniłem do firmy 4Gear w Jaworniku zajmującej się skrzyniami biegów ale oni twierdzą że nie mają części do tych skrzyń biegów. I pytanie gdzie w okolicach Krakowa jest fachowiec który mógłby się tym zająć?
Z góry dzięki za pomoc  :)

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2018, 10:17:54 am »
Poduszka z tyłu silnika do sprawdzenia

Offline Vaclav

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2018, 11:10:02 am »
Dzięki  :-thank  sprawdzę bo mnie już straszyli skrzynia biegów skrzynia redukcyjna a niestety w okolicach Skawiny jak jakiś mechanik słyszy jaguar to mówi ,,czemuś pan golfa nie kupił tego nie naprawimy "  :-nuts
 

Offline Vaclav

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 17, 2018, 11:20:08 am »
Przy czym zastanawiam się czy to nie jest jakaś podpora czy przegub wału napędowego bo po wrzuceniu na luz i jeżeli go po prostym pchamy też jest słyszalne delikatne skrzypienie  ??????

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 17, 2018, 21:31:01 pm »
Bez osobistych oględzin to wróżenie z fusów. Skrzypić może wiele rzeczy - najpierw piszesz o skrzyni, teraz o podporze. Ustal skąd mniej więcej dochodzi dźwięk.

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 17, 2018, 21:41:07 pm »
I czy to na pewno skrzypienie ? Czy może wycie ?
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Vaclav

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 17, 2018, 22:17:35 pm »
Mojim zdaniem skrzypienie i raczej dochodzi z tyłu auta ale mechanik twierdził że ze skrzyni  :-\ nie mam niestety na razie jak wejść pod auto i dokładniej rozeznać co i jak  :- pojecia A polecilibyście jakiegoś mechanika w okolicy Krakowa który by to mógłyby dokładniej zdiagnozować ? Bo tak wydaje mi się czy temu mechanikowi co u niego byłem i bez dokładniejszego  sprawdzenia stwierdził że to skrzynia to tak jak stwierdza kolega wróżenie z fusów 

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 18, 2018, 07:10:21 am »
Ja bym rozpędził auto na podnośniku i wtedy posłuchał.
Nawet wtedy nie ma gwarancji, że zlokalizuje się źródło problemu, ale przynajmniej szansa jest większa.

X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline Vaclav

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 18, 2018, 12:12:19 pm »
 Myśle tak zrobić podjechać do kolegi on ma taki podnośnik i wtedy przynajmiej będe wiedział skąd to skrzypienie dochodzi.

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 18, 2018, 14:33:34 pm »
Piszczenie czy skrzypienie? Bo skrzypienie u mnie dochodziło z tylnego zawieszenia z górnego wahaczyka (banan), bo wymianie jak ręką odjął :)

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 18, 2018, 17:22:24 pm »
Jak z tyłu to sprawdź też gumy stabilizatora z tyłu. Koszt wręcz śmieszny a potrafią poskrzypywać.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Vaclav

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 18, 2018, 21:52:33 pm »
Faktycznie z tyłu jest guma w zawieszeniu wyrypana nawet mechanik tak stwierdził chociaż też stwierdził że to skrzynia  :- pojecia

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 18, 2018, 23:02:31 pm »
Więc zacząłbym od tego, tym bardziej, że jest to tanie i szybkie w wymianie.

Poza tym podpora i kątówka raczej nie skrzypią tylko wyją w nich łożyska.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2018, 08:44:07 am wysłana przez MicGin »
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Vaclav

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 20, 2018, 11:31:38 am »
Wczoraj pubowałem ustalić z kąd to dochodzi ten dziwny dzwięk i faktycznie słychać coś z skrzyni redukcyjnej jak na luzie pchniemy go do przodu do tyłu słychać takie dość głośne przeskakiwanie właśnie w okolicach skrzyni redukcyjnej jakby na czymś ,,zrobił się luz albo co''  i  podosząc auto do góry kręcąc kołami przedniej czy tylnej osi jest ten dzwięk słyszalny   ??????

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: X-type skrzypienie skrzni biegów
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 21, 2018, 07:46:26 am »
To jeszcze nie świadczy o problemie skrzyni kątowej. Jak podniesiesz auto do góry i zakręcisz kołem czy to w jedną czy w drugą stronę, to właśnie w momencie zmiany kierunku obrotu koła w pierwszej fazie słychać coś takiego jak lekki przeskok/stuk (nie wiem jak to nazwać), któremu towarzyszy wrażenie, że jest luz... Jednak nie jestem pewien ale ten typ chyba tak ma i nie jest to usterką. Zaobserwowałem to na dwóch sprawnych iksach, bo też mnie to kiedyś zastanawiało.

U siebie mam skrzynię kątową świeżo po kompletnej regeneracji, więc jak niedługo będę podnosił auto to dam Ci znać, czy mam to samo.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2018, 10:06:06 am wysłana przez MicGin »
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.