Autor Wątek: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne  (Przeczytany 5224 razy)

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« dnia: Lipiec 23, 2018, 14:43:54 pm »
Sztandi7 założył temat o kątówce, więc teraz czas na wał.

Wiele Xów cierpi na wibracje w przedziale 90-140km/h, spowodowane zapewne źle wyważonym lub zużytym wałem.
Patrząc na zagraniczne fora problem był już znany w roku 2004 więc całkiem wcześnie i w autach z niewielkimi przebiegami. Prawie 15 lat później w PL rzecz jasna nie jest wcale lepiej ;)

Bardzo często usterka daje o sobie znać po wymianie podpory wału.
Aktualnie używane wały do X są najczęściej w opłakanym stanie, natomiast nowe/regenerowane w opłakanych cenach (coś koło wartości samego auta).
Ja sam jeżdżę na drugim wale, z pierwszym nie dało się już nic zrobić, ale po wymianie podpory wibracje wróciły.

Niedługo mam zamiar dać go do wyważenia i/lub regeneracji.

I tu pojawia się problem braku części.  W związku z tym prośba o wszelkie informacje:

1) numery części zamiennych do wału
2) gdzie można je kupić (ebay itd też wchodzi w grę)
3) jakie części pasują od innych aut (ford transit? mondeo mk I awd?)
4) czy jakieś części z innych aut da się przerobić aby pasowały do X
5) czy są zakłady regenerujące wały do X i ile taka przyjemność kosztuje
6) czy i gdzie można kupić pewny używany wał w rozsądnych pieniądzach (niepewny i drogo to raczej każdy znajdzie).

Prośba o konkretne rzeczowe informacje, żeby wątek nie zamienił się w rozważania n/t jakości produktów firmy Jaguar oraz czy nas na nie stać ;)
Problem jest dość powszechny i poważny, więc dobrze byłoby zebrać informacje w jednym miejscu dla potomnych :)


« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2018, 14:49:57 pm wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 23, 2018, 17:27:02 pm »
1. Z części zamiennych to chyba tylko jest podpora wału, ewentualnie uszczelniacz wału, montowany w skrzyni kątowej. Krzyżaków jako część zamienna nie dostaniesz i szczerze nie mam zielonego pojęcia jak je wymienić a z przegubami jest trochę kombinatoryki (opisane poniżej).
2. Raczej nieistotne gdzie, po prostu trzeba szukać, bo nigdy nie wiadomo na kiedy się pojawią na aukcji i w jakim stanie.
3. Podobno przegub pasuje od Transita, a także alfowski przegub AR 700611 plug&play lub z lekkim podtoczeniem pierścienia wewnętrznego.  Trzeba frezy liczyć, bo są chyba różne wały. Tu bardziej doinformowani są Ziutek i q_nerk, więc proszę Was o rozwinięcie.
5. W Łodzi jest Bogar - wymienią podporę wału, wyważają i jak im się pomarudzi to pewnie też wymieniliby przeguby. Firma typowo od wałów napędowych działająca od wielu lat.
6. Gdybyśmy znali odpowiedź na to pytanie, to wtedy nie byłoby aż problemów z wałem :P
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 23, 2018, 22:07:30 pm »
Od siebie dodam że na początku sprawdzić kielich przygubu wewnętrznego prawej półosi - lubi się luzować na wałku wychodzącym ze skrzyni

Offline ziutek567

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 495
  • x-type 3.0 automat
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2018, 23:16:45 pm »
dokładnie tak jest

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 23, 2018, 23:47:45 pm »
A to już klasyk z tym wałkiem. Ale z autopsji wiem że raczej tłucze przy przyspieszaniu niż stałej prędkości
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 26, 2018, 13:59:51 pm »
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Niestety jak widać sprawa łatwa nie jest i zbyt wiele poradzić się nie da.  :- pojecia
Przeszukałem zagraniczny internet w poszukiwaniu części - niestety części do wału brak.
Nie znalazłem nawet kodów CSxxxxxxx. Po prostu nie ma. Tylko całe wały regenerowane (pytanie : czym regenerowane skoro nie ma części  :-chyt).
Człowiek jak widzi uniwersanlny krzyżak na allegro pasujący do paru niemieckich aut na raz to trochę zaczyna zazdrościć.

Aczkolwiek udało mi się znaleźć przegub.

Część nazywa się CVJ038
    Outside Diameter: 94mm (3.700")
    Splines: 24
    Width: 32mm (1.260")

Pasuje do BMW, Transita i Hyundaia. I najwyraźniej również do X-Type.

https://www.przeguby.pl/en/product/324/przegub-walu-(24-94)-h-32mm,-ford,-volvo-koncowy,-transit,-bmw,-jaguar,-guma-stozek,-sr.p.80mm/

Dodam jeszcze, że przegub pasuje z dwóch stron wału (są ponoć dwa takie same),

Z drugiej strony trochę mi sie nie chce wierzyć, że firma jaguar chcąc wykorzystać jak najwięcej z mondeo robiła nietypowe części specjalnie do X.
Do Jaguara E-Type i XJS pasują krzyżaki z transita,  tu by zrobili jakieś rocket science i taka lipa?  :-nuts


A czy ktoś mógłby wyciągnać krzyżak z wału i pomierzyc jakie on właściwie ma wymiary? Może coś się by dopasowało.

edit: dobra już wiem, w 1992r ford wymyślił sobie, że krzyżaków sie nie wymienia, tylko cały wał. W Transitach robią to tak, że dorabiają (dospawują) krzyżaki od ... żuka.
Pewnie w jaguarze jest cos podobnego.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2018, 15:23:10 pm wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline LordBaltimore

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 03, 2019, 18:01:42 pm »
jest ktoś w stanie może potwierdzić, że przegub o którym pisał Sobrus będzie pasował do przodu i tyłu wału? :)
i czy podane wymiary są ok?

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 03, 2019, 21:50:20 pm »
Osobiście nie sprawdzałem, czy ten przegub pasuje. To są informacje znalezione w sieci.
Ale wygląda na to, że prawdziwe:

https://www.ebay.com/itm/Jaguar-X-Type-2001-2010-Rear-Driveshaft-CV-Joint-Kit-/273662931583
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline ziutek567

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 495
  • x-type 3.0 automat
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 03, 2019, 22:26:20 pm »
przegub z transita pasuje wymiarami i na frezy

Offline przemolob

  • Aspirant
  • Wiadomości: 2
  • Kocham to forum
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 30, 2019, 11:16:24 am »
Dzień dobry,
Mam problem z przegubami wału i chciałem zapytać czy przegub od transita to część o numerach 1526894/72GB-4606-CA, interesuje mnie również jak sprawują się ew. zamienniki oraz jak z dostępnością oryginalnych przegubów.
pozycja 27 http://www.fordopedia.org/parts-catalog/transit-mk3/C1.10
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2019, 11:22:23 am wysłana przez przemolob »

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 30, 2019, 13:34:52 pm »
O oryginałach zapomnij. Jedyne co Ci zaproponują to cały kompletny wał  w cenie 12-15 tys. zł w zależności od tego w jakim humorze będą.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline CiGaR

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 384
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 30, 2019, 14:23:11 pm »
Nowy oryginalny wał to koszt 6 tysięcy zł, natomiast wał regenerowany fabrycznie w Anglii to koszt coś koło 2,5 tys. zł. Wiem, bo jestem na czasie z tym. Niestety, ale podpory wału dostępne na rynku nie spełniają określonego celu i tu leży problem, sam napęd jest w tych autach ok wbrew opiniom panującym wszędzie, poza tym podobne problemy z napędem mają tak samo audi, bmw itd.
Jaguar:
X350 4.2 V8 2006
X-type 2.1 V6 2002
X-type 3.0 v6 2008
S-type 3.0 V6 2000

Offline przemolob

  • Aspirant
  • Wiadomości: 2
  • Kocham to forum
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 30, 2019, 15:37:28 pm »
Idąc tropem forumowych poszukiwań, a właściwie sugerując się numerami części z linku https://www.przeguby.pl/en/product/324/przegub-walu-(24-94)-h-32mm,-ford,-volvo-koncowy,-transit,-bmw,-jaguar,-guma-stozek,-sr.p.80mm/
trafiłem na odpowiadające części producentów skf oraz gsp
https://www.autodoc.de/skf/19126
https://www.autodoc.de/gsp/7825043
Pani z czatu poinformowała mnie, że skf jest dostępny i idzie 3-4 dni z berlina. Gsp powinno być również dostępne w polskich hurtowniach.
Części te przeznaczone są do alfy romeo jednak kolega sztandi7 w odpowiedzi #1 napisał, że są "plug&play lub z lekkim podtoczeniem pierścienia wewnętrznego"i moje pytanie, co i dlaczego należy podtaczać w samym przegubie skoro zakłada się go bezpośrednio na wieloklin?

Zauważyłem również, że na allegro pojawiły się przeguby o oznaczeniu CVJ009, jednak ich średnica zewnętrzna to 93,5mm a nie 94mm i pochodzą one z KIA oraz Pontiaca, czy miał ktoś z nimi do czynienia?

W fordzie za przegub od transita chcą 2000zł.

kolego CiGaR co masz na myśli, że to akurat podpory nie spełniają określonego celu?

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 30, 2019, 21:37:44 pm »
Pewnie zrobie jeszcze większy mętlik, ale znalazłem coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/przegub-wal-walu-bmw-5-e34-e39-7-e32-e38-24z-94mm-7701335241

Na eBay nazywa się to CVJ038, na allegro (po numerze części BMW) - CVJ009
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline LordBaltimore

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Wał napędowy - regeneracja, wymiana i wszystko inne
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 31, 2019, 20:41:28 pm »
Przerabiałem temat i pytałem gości z wały24.pl i to co odpisali:
"Montujemy i sprzedajemy przeguby firmy DRIVESHAFT o kodzie CVJ009 i pasują idealnie. Czyli 24 zęby / 94 mm średnica zewn."

to ich aukcja: https://allegro.pl/oferta/przegub-walu-wal-jaguar-x-type-x-type-24z-94mm-7146426038

Niestety zamówiłem wcześniej bodajże CVJ038 i nie wchodzi idealnie i trzeba podtaczać...

Przemolob daj znać jak przetestujesz np. ten CVJ009. U mnie póki co cisza, ale z tyłu możliwe, że trzeba będzie wymienić w przyszłości.