Autor Wątek: Spadek mocy w XJR  (Przeczytany 2870 razy)

Offline Bocian

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Kocham to forum
Spadek mocy w XJR
« dnia: Czerwiec 19, 2018, 09:54:17 am »
Witajcie,
Jakiś czas temu odniosłem wrażenie, że samochód stracił trochę mocy.
Pierwszy poczułem to rok temu, parę miesięcy po zakupie.

Zrobiłem wtedy pomiar przyspieszenia do 100km/h ze stoperem w ręku.
Wiem, że taki pomiar jest niedokładny, ale wynik był w miarę powtarzalny i wynosił w najlepszym przypadku 5,6 s do 100 km/h.

Niestety nie robiłem pomiaru wcześniej kiedy samochód w mojej ocenie zbierał się lepiej.

W tym roku postanowiłem znowu dokonać pomiaru i mam już powtarzalne 6 s. Czyli coraz gorzej. Dodatkowo po wyłączeniu kontroli trakcji trudno idzie zrywanie przyczepności a rok temu nie było z tym żadnego problemu.

Wybrałem się więc na hamownie. Celowo wybrałem ten sam warsztat, na którym hamował RyanDriver aby mieć porównanie.
Pomiar pokazał 320 KM. Wykres w załączniku. Coś ewidentnie jest nie tak.

W samochodzie są te same felgi i opony, nie ingerowałem w układ wydechowy ani nic co mogłoby mieć taki wpływ na parametry.
Przepływomierz był trochę zabrudzony, ale po przeczyszczeniu nie ma żadnej poprawy.
Co ciekawe (a może czysty zbieg okoliczności) - pierwszy raz odczułem spadek mocy po pozakupowej wymianie olejów, filtrów, świec i oleju w kompresorze. Od zakupu zrobiłem 30 tys km.

Czy ktoś miał podobny kłopot? Macie pomysły jak znaleźć przyczynę?

Offline xsnailx

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Kocham to forum
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 20, 2018, 12:21:01 pm »
sprawdzil bym czy uklad intercoolera dziala poprawnie (plyn, odpowietrzenie, pompa)

Offline Bocian

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Kocham to forum
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 20, 2018, 13:40:24 pm »
Ok, dzięki, przekażę mechanikowi sugestię.

Offline Bocian

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Kocham to forum
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 21, 2018, 21:06:03 pm »
Koledzy macie jeszcze jakieś pomysły co mogło wywołać taki spadek mocy i osiągów?
Pomyślałem o kompresorze, ale rozmawiałem z trzema specjalistami od Jaguarów i każdy stwierdził, że to bardzo trwały element i spadek wydajności jest mało prawdopodobny nawet jeśli widoczne byłyby rysy na rotorach a poza tym, niskie ciśnienie doładowania powinno być sygnalizowane błędem.

Offline kwaku85

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 23, 2018, 11:55:17 am »
Wyjmij świece, sprawdź czy iskra jest podobna na wszystkich i na koniec zmierz przerwę na elektrodach. Ustaw 0.7mm na każdej

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 23, 2018, 14:16:52 pm »
A jak już świece będą na wierzchu, to zmierz ciśnienie sprężania we wszystkich cylindrach...

Offline Bocian

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Kocham to forum
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 03, 2018, 19:21:18 pm »
Wyjmij świece, sprawdź czy iskra jest podobna na wszystkich i na koniec zmierz przerwę na elektrodach. Ustaw 0.7mm na każdej
Świece były irydowe - nie pamiętam teraz jakiej firmy. Przerwy jakoś szczególnie dokładnie mechanik nie mierzył, ale mówił, że jak sprawdził szczelinomierzem, to 1 mm wchodził dosyć luźno.
Wymienił je na irydowe NGK z przerwą 1mm.
Grzebałem coś w necie i pokazywało mi właśnie z taką przerwą to tego silnika.
Skąd te 0,7 mm? Takie powinny być, czy po prostu uważasz, że może to coś poprawić?
A jak już świece będą na wierzchu, to zmierz ciśnienie sprężania we wszystkich cylindrach...
Mechanik sprawdził też ciśnienie sprężania i na jednym cylindrze pokazało 11,5 bara a na dwóch najsłabszych było blisko 10 barów (jakieś 9,8 powiedzmy). Na pozostałych coś pomiędzy tymi wartościami.
Mechanik skomentował, że tam gdzie pokazało 11,5 mogło się lepiej olejem uszczelnić.
Ktoś z was mierzył u siebie? Jaka powinna być prawidłowa wartość.
Czy takie rozbieżności w ciśnieniu mogą spowodować tak wyraźny spadek mocy?
Wymieniłem też zawór odmy, bo słychać było jakieś lewe powietrze.
Czyszczony był przepływomierz, ale bez poprawy. Można ewentualnie założyć inny na próbę.
Zastanawiam się, czy szukać dalej, czy najpierw trzeba by wyeliminować te różnice w ciśnieniu.
sprawdzil bym czy uklad intercoolera dziala poprawnie (plyn, odpowietrzenie, pompa)
Sprawdzane. Jest ok.
Gdzieś na forum ktoś polecał warsztat Jacka Szczęsnego w Warszawie Szczęsny Elektronika tylko czy oni nie specjalizują się bardziej w elektronice?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2018, 09:16:05 am wysłana przez Choina »

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2018, 15:55:21 pm »
Ciśnienie sprężania powinno oscylować pomiędzy 11 a 12 barów. Wielkości podane przez Ciebie są trochę a niskie, ale tragedii nie ma, choć mogą mieć wpływ na trochę słabsze osiągi...

Offline Boodzio2

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 04, 2018, 22:34:01 pm »
Ciśnienie sprężania w wersjach z kompresorem jest niższe ,chyba że xjr ma inaczej . Jak pamiatam w s tyle r jest 9.5.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Konstruktywna dyskusja  ,kluczem do rozwiązania złożonych problemów.
Aktualnie bez Jaguara.

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 06, 2018, 07:33:45 am »
Piszesz o stopniu sprężania, ciśnienie sprężania to jednak inna wielkość i jest ono zwykle o kilkanaście procent wyższe...

Offline Bocian

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Kocham to forum
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 06, 2018, 09:38:00 am »
Ciśnienie sprężania w wersjach z kompresorem jest niższe ,chyba że xjr ma inaczej . Jak pamiatam w s tyle r jest 9.5.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Przy tej samej konstrukcji silnika co n/a ciśnienie nie może być niższe. Może być wręcz wyższe.

Offline Bocian

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Kocham to forum
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 06, 2018, 18:17:29 pm »
Możecie polecić kogoś, kto ma jak ogarnąć ten temat?
Byłem w nieautoryzowanym serwisie Jaguara w Bielsku B. na ul. Straconki, ale nic nie udało się znaleźć.

Offline xsnailx

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Kocham to forum
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 06, 2018, 20:54:22 pm »
A Land serwis Wieliczka?

Offline kwaku85

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 06, 2018, 23:24:27 pm »
Przy bardziej wysilonych jednostkach z doładowaniem często zmniejsza się przerwę na świecy. Jeśli jednak w Jagu ma być 1mm (co dla mnie jest dosyć sporo) to tak zostaw. Ciśnieniem się nie stresuj, jest ok. Silniki doładowanie mają mniejszą kompresję. Poza tym powinieneś sprawdzić ciśnienie na rozgrzanym silniku.
Jakbyś miał po 6-7 bar na cylindrach to mógłbyś odczuć większy spadek mocy. Przydałoby się porównać wskazania przepływomierza z jakimś sprawnym autem, jest to jeden z najważniejszych czujników, w x350 ponoć wyjątkowo awaryjny. Nie musi wywoływać błędu jeśli nie zdechnie całkiem, ale może zamulić auto. Zakup ELMa, kosztuje grosze i poproś kogoś z forum żeby sprawdził z tobą wskazania. Na wolnych i podwyższonych obrotach chociaż.

Offline Bocian

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Kocham to forum
Odp: Spadek mocy w XJR
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 07, 2018, 10:57:57 am »
Mechanik sugerował właśnie żeby przepływomierz podmienić, bo to element, który może mieć bardzo duży wpływ na parametry silnika.
Czy przepływomierz w tym silniku jest taki sam jak w pozostałych silnikach?

Czy jest ktoś z woj. opolskiego lub sąsiadujących żeby podjechać na zamianę przepływomierza w celu sprawdzenia?
Będę jutro w Warszawie więc może ktoś z mazowieckiego lub przy trasie Warszawa-Opole?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2018, 17:06:49 pm wysłana przez Choina »