Autor Wątek: benzyna czy Diesel do XF  (Przeczytany 9599 razy)

Offline zbychuro

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 202
Odp: benzyna czy Diesel do XF
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 14, 2018, 22:39:03 pm »
Janek jeżeli chodzi o tego Millersa to:- po pierwsze primo spełnia on jako jeden z nielicznych !!! specyfikację wymaganą           przez  Jaguara do silnika diesla 3.0 D tj.-  M2C 934 B
i po drugie primo jest to mała niszowa firma rodzinna ktora wytwarza znakomite oleje zwł. do aut premium i jako taka nie jest nagminnie fałszowana,gdyż skala produkcji nie zapewnoła by oszustom godziwego zysku

Offline Janek

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: benzyna czy Diesel do XF
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 15, 2018, 13:18:55 pm »
Nie wiem o jakim silniku piszesz ale w XF-ach pracuje AJ-V6D Gen III. Po drugie z tego co widzę ludzie zachwalają Millersa bo podobno obniża temperaturę, silnik nie "bierze oleju" i rzekomo spada spalanie. Z tego co mi znajomi mówili studiujący pokrewne kierunki, czyt. maschinenbau, producent testuje silniki pod konkretny olej i pod  niego ustawia parametry. W tym wypadku Jag rekomenduje Castrola. Obniżona temperatura powoduje, że silnik nie pracuje w swojej temperaturze roboczej, brak "brania" oleju zapewne powoduje słabe smarowanie turbosprężarek. W XF-ie są dwie i to nie małe. Odnośnie spalania nie będę się wypowiadał bo to istnie subiektywna sprawa. Moja matka ma 8.4 ja 11  ::)

Jeździjcie na czym chcecie, mnie to rybka. Mówię z doświadczenia które opieram już na opinii właściciela mojego byłego kręconego na 301bhp. Przy obecnie 210k km nie ma żadnych problemów z silnikiem i turbami. Zobaczymy czy da radę do 300k dojechać.
2014 XF-S 3.0 zajumany // 2010 XF 3.0D 301bhp // 2013 XF-S 3.0

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: benzyna czy Diesel do XF
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 15, 2018, 14:20:59 pm »
Rekomendacje producenta nie zawsze są najlepsze.
Nie jest to teoria spiskowa, weź pod uwagę, że producent musi wziąć pod uwagę rzeczy, które typowego użytkownika zupełnie nie interesują, np emisja CO2.
Producenta również nie obchodzi za bardzo, co z autem stanie się po gwarancji.
Użytkownika nie za bardzo natomiast obchodzi, z jakim producentem oleju producent auta podpisał korzystną finansowo umowę.
A Castrol dostępny na polskich półkach niekoniecznie może być tym Castrolem o którego Jaguarowi chodziło. Przykładowo Valvoline ma inne oleje na Europę i USA.
Inne przepisy i wymogi odnośnie olejów - a silnik ten sam.

Jeżeli wierzyć producentom, to olej zmienia się co 30kkm, a wiadomo nie od dziś, że to często kończy się niemiłym *bum*.
Jak rozumiem zarówno silniki jak i oleje zostały dokładnie i drobiazgowo przetestowane i dobrane przez producenta i zostały dobrane precyzyjnie parametry - więc skąd bum?
Ponadto silniki zawsze ma pewną dość sporą tolerancję i tak np AJ-V6 może jeździć zarówno na 0W30 jak i 5W40 i to jest napisane w manualu choć rekomendację i stosowną normę ma niby jedynie 5W30FE (Fuel Efficient).

Możesz wytłumaczyć co branie oleju ma do smarowania turbo?

Prawidłowa temperatura silnika utrzymywana jest przez układ chłodzenia. Jeśli olej obniży ilość generowanego przez silnik ciepła, to jedynie układ chłodzenia będzie miał mniej roboty.
Wnętrze silnika chłodzone jest też olejem i powinien robić to dobrze, bo przegrzanie nie jest temperaturą roboczą i nie jest zdrowe. Przegrzanie oleju też mu na zdrowie nie wychodzi.
Ponadto wraz ze wzrostem temperatury maleje lepkość oleju co może doprowadzić do zerwania filmu olejowego (dlatego inne oleje są do codziennej eksploatacji a inne na tor).

Rekomendacje producenta są najczęściej dobre, co nie znaczy że nie można ich poprawić.
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2018, 14:59:12 pm wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline blaszko

  • Aspirant
  • Wiadomości: 3
Odp: benzyna czy Diesel do XF
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 15, 2018, 16:26:52 pm »
Ja przystaję zdecydowanie przy benie dla kota :)
Ludzie o niezmiennych zasadach są jak samochody jadące po szynach. – Roberto Rossellini

Offline Bolo004

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Kocham to forum
Odp: benzyna czy Diesel do XF
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 15, 2018, 18:28:52 pm »
Moge sie tutaj wypowiedziec tylko w kwestii stosowania olejow marki "Millers". Sa to z cala pewnoscia oleje najwyzszej klasy,do aut sportowych i wyczynowych o wysokich osiagach.Oleje niskopopiolowe i bez watpienia-jako jedne z b.nielicznych-spelniajace kompletne wymogi Jaguara,LR,sportowych modeli Nissana itp.Uzywam ich od czterech lat i generalnie skonczyly sie problemy z DPF-em,chociaz sa okresy w roku,ze jezdze duzo "wokolo komina".Nie ma problemu z rozruchem,nawet po kilku dniach "nieodpalania"-kiedu na zewnatrz jest -15 i mniej,silnik pracuje cicho i miarowo.Wymieniam go pozna jesienia po ok 15000km,wraz z kompletem filtrow...Nie wiem,jak moze sprawowac sie u innych uzytkownikow-ale -"U MNIE-DZIALA OK" :-thank

Offline nordyk

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 435
Odp: benzyna czy Diesel do XF
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 15, 2018, 18:33:55 pm »
Przyklad ojca cls 63amg jak to kupił miał prawie 30 tkm lal tylko castrola. Olej i filtry co 10 tys wymieniane. Zmieniliśmy rozrząd przy 180 tkm i w silniku był szlam, łańcuch i ślizgu takie sobie - musiały być wymienione. Miałem takiego samego 63amg kupiłem z przebiegiem 46tkm od kolegi który lał motula a ja millersa przy 100tkm sprzedałem bratu i przy przebiegu ponad 190 tkm z cciekawości zdjelismy miskę oleju i było czysto - nie było szlamu ani nagaru. Brat tłucze go do dzisiaj
Łańcuch i ślizgi bdb. Do themy też leje millersa od 0 bo po prostu mam zaufanie. Co do brania oleju to dobrze że nie bierze oleju - nie bierze nie spala i filtrem dpf też będzie czysto, nizsza temp przy pałowaniu to też na plus - olej się nie przegrzewa, tłoki są schładzane panewki i turbiny.
Millers czy Motul nie są rozlewane w polsce co za tym idzie kupując motula kupuję motula a nie elfa dla ciężarówek.

Offline Luckyy

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 79
  • ...
Odp: benzyna czy Diesel do XF
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 15, 2018, 21:22:54 pm »
Janek jeżeli chodzi o tego Millersa to:- po pierwsze primo spełnia on jako jeden z nielicznych !!! specyfikację wymaganą           przez  Jaguara do silnika diesla 3.0 D tj.-  M2C 934 B

Engine oil:
V6 Petrol engines
SAE 5W-30 engine oil meeting Jaguar specification WSS
M2C913-C is preferred. Oil meeting ACEA A3/B3 specification may be used.

V8 Petrol engines
SAE 5W-20 engine oil meeting Jaguar specification WSS M2C925-A only.

Diesel engines
SAE 5W-30 engine oil meeting Jaguar specification WSS M2C934-B only.

Normę WSS M2C934-B spełnia Valvoline SynPower ENV C1/C2 5W-30
http://www.valvolineeurope.com/english/products/engine_oils/synpower/cid(9493)/synpower_env_c1/c2_5w-30

Pisałem do Valvoline Europe i twierdzą, że SynPower ENV C2 5W-30 też spełnia M2C934-B mimo, że nie jest wymieniona na ulotce.

Offline xsnailx

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Kocham to forum
Odp: benzyna czy Diesel do XF
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 16, 2018, 07:09:39 am »
5w20 to tylko silnik gen 3 v8 czyli 5.0, 4.2 ma 5w30

Offline KrystianC

  • Aspirant
  • Wiadomości: 2
  • Kocham to forum
Odp: benzyna czy Diesel do XF
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 10, 2018, 19:06:05 pm »
Witam.To jak z tymi silnikami zastanawiam się nad pierwszym Jaguarem 2008-2010 i teraz pytanie wchodzą w grę 2 silniki

3.0 Benzyna bądź 3.0 diesel co wybrać?

Offline Demo

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 768
  • Jaguar xj40 Sovereign 4.0 1993r
Odp: benzyna czy Diesel do XF
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 10, 2018, 21:34:18 pm »
Jeśli robisz dalekie trasy i zależy Ci ja oszczędności i małym spalaniu to bierz dyszla, jeśli większość miasto to benzyna. Kolejna rzecz która przemawia za benzyna to mniejsze problemy eksploatacyjne bo brak tych wszystkich kosztownych elementów które siedzą w dieslu. Ja osobiście nigdy nie przepadałem za dieslami. Ostatnio czytałem artykuł gdzie pisało że w dzisiejszych czasach jeśli ktoś decyduje się na dyszla to musi być bogaty :)

Offline milet

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: benzyna czy Diesel do XF
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 10, 2018, 22:32:44 pm »
3.0 Benzyna bądź 3.0 diesel co wybrać?

Przeczytaj posty na tym forum, zwłaszcza te opisujące problemy z silnikami diesla, i sam zadecyduj...