Autor Wątek: Wibracje na kierownicy  (Przeczytany 3078 razy)

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Wibracje na kierownicy
« dnia: Luty 01, 2018, 12:55:27 pm »
Przy prędkościach 140 i wzwyż pojawiają się wibracje na kierownicy. Opony nowe, dwa razy ważone, zawieszenie zrobione bez grama luzów. Możliwe że to tarcze, gdy przy hamowaniu żadne bicie na pedale hamulca nie jest wyczuwalne? Wibracje są bez względu na to czy przyspieszam czy puszczam gaz.

Offline Alef Zero

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 67
  • xj8 2004
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2018, 14:49:02 pm »
zrób wyważanie dynamiczne albo inaczej doważanie

Offline maron

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • S-typ 2.7D
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2018, 19:58:20 pm »
Przechodziłem przez coś takiego.Oczywiście nie musi być to samo ale u mnie ustąpiło dopiero po zmianie felg.Koła wyważałem przynajmniej 5x ,wymieniłem opony 2x.Przy 140+ jeszcze jako tako ale przy 200 strach >:D zaglądał w oczy.

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2018, 15:28:38 pm »
Czy możliwe jest żeby wibracje były związane ze skrzynią biegów? Mam automat, podczas przyspieszania dość szybko zmienia biegi na coraz wyższe i mam wrażenie że wibracje pojawiają się właśnie na wysokim biegu.

Offline Maciejcat

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 2.879
  • S- TYPEK 3.0 V6 1999 piękna butelkowa zieleń
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2018, 18:35:53 pm »
Wibracje mogą powstawać z układu przeniesienia napędu i przenosić się mając różne objawy co to oznacza  , prędkość obrotowa z silnika przekazywana jest na sprzęgło , skrzynię , wał napędowy  na dyfer i koła  , jakiekolwiek luzy lub uszkodzenia powodują wibracje , do tego dochodzą oczywiście felgi,opony.  Może luz na wale napędowym  (łożysku podtrzymującym , lub na połączeniach wału napędowego) . Ja osobiście sprawdził bym od wyjścia ze skrzyni do dyfra na sam początek , żeby dojść do wału napędowego musisz zdjąć osłonę nad wydechami , niestety nie pamiętam czy musisz zdjąć wydechy do tej operacji Ja ją wykonywałem przy okazji demontażu wydechów i odnowienia ich konwerterem rdzy firmy fertan  , a następnie  malowania przy okazji zdjąłem osłonę wału odmalowałem i skasowałem luz na wale również go malując , niestety nie mam z tej operacji fotek choć przy wszystkich takich pracach staram się je robić .
CATERPILLAR - 30 lat minęło tak szybko

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2018, 20:31:49 pm »
Dwa łączniki gumowe wału są wymienione na oryginały, do dwóch dni dojdzie podpora z łożyskiem i też zostanie wymieniona. Zastanawia mnie tylko dlaczego wibracje są odczuwalne na wysokim biegu. Skrzynia w moim odczuciu za wcześnie przerzuca, silnik ciągnie na wysokim biegu przy obrotach nie przekraczających 2000 i wtedy pojawiają się wibracje. Na autostradzie przy dużej prędkości, gdy samochód jedzie cały czas na wysokim biegu też wibruje, przy powiedzmy 130 i wzwyż. Dodam jeszcze raz, że koła ważone dwa razy, zawieszenie zrobione całe, mechanik kilkakrotnie sprawdzał i gwarantował że nie ma żadnych luzów.

Offline Maciejcat

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 2.879
  • S- TYPEK 3.0 V6 1999 piękna butelkowa zieleń
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2018, 21:16:06 pm »
A wał napędowy miałeś wyważony , po ingerencji w wał powinno się go wyważyć .
CATERPILLAR - 30 lat minęło tak szybko

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 05, 2018, 15:43:55 pm »
Wał nie był wyważany, czy to może być aż tak istotne?

Offline Maciejcat

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 2.879
  • S- TYPEK 3.0 V6 1999 piękna butelkowa zieleń
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 05, 2018, 21:09:33 pm »
Jest ważne kiedyś przy koparce operator zdjął wał do wymiany krzyżaka żeby było mu łatwiej odkręcił z jednej strony i zdjął z
wielowypustu zamontował przestawiając go o 90' i wał bił jak H..... przenosząc wibracje na maszynę  a taka koparka jedzie tylko 30 km/h .
Ja przy maszynach budowlanych każdy wał po wymianie krzyżaków , lub naprawie zawożę do wyważenia , żeby zapobiec wibracją uszkodzeniu łożysk i uszczelnień w mostach , skrzyniach, przystawkach od napędu .
Zastanawia mnie tylko czy te wibracje które wyczuwasz na kierownicy nie są z układu kierowniczego , wał  raczej przenosiłby wibracje na nadwozie .
CATERPILLAR - 30 lat minęło tak szybko

Offline marti

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 05, 2018, 23:00:56 pm »
Wał  będzie przenosił drgania na całą budę, moim zdaniem nie na układ kierowniczy, Mercek jeżeli jesteś pewien kół, bo to podstawa, sprawdzałeś bicie tarcz, i drgania dalej nie ustąpiły, to moim zdaniem pozostały Ci  dwa tematy, w pierwszej kolejności sprawdziłbym luzy na maglownicy, a w drugiej sprawdź mocowania amortyzatorow dół / góra z gniazdem, ewentualnie w okolicy gniazda amora, razem z podłużnicami,  samochód mógł mieć dzwona, i teraz może to wyłazić

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2018, 14:12:23 pm »
Czy możliwe jest, że ktoś przede mną źle założył wał? Jest sens nim pokombinować, poobracać?

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 09, 2018, 12:58:05 pm »
Czy takie drgania mogą być od maglownicy, chociaż nie cieknie z niej i wydaje się w porządku? Jedyne co zauważyłem to kończącą się powoli pompę wspomagania.

Offline Maciejcat

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 2.879
  • S- TYPEK 3.0 V6 1999 piękna butelkowa zieleń
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 09, 2018, 21:49:05 pm »
Co do kończącej się pompy wspomagania na V 12 masz uszlachetniacz który wycisza pracę pompy , podobny  środek( oryginalny CAt-a ) ś dość często stosujemy przy maszynach budowlanych aby wyciszyć pracę siłowników , zaworów itp. i to działa , kiedyś drążyłem temat po rozgrzaniu tworzy się powłoka . Pewnie musiał byś sprawdzić organoleptycznie  ;D przekładnie kierowniczą jej zamocowanie , może końcówki drążków kierowniczych przy maglownicy . 
CATERPILLAR - 30 lat minęło tak szybko

Offline marti

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 09, 2018, 23:29:05 pm »
Jak są luzy na maglownicy to drgania na kierownicy będą na 100 %, i wcale nie musi być wycieku, wystarczy że zęby  na prowadnicy są wytarte, i powstaje luz, podnieś samochód, przytrzymaj drążki kierownicze, niech druga osoba porusza kierownicą, i jak jest to wyczujesz luz, jak mocniej przytrzymasz rękami drążki przy jednoczesnym ruszaniu kierownicą i usłyszysz pukanie, to już wogóle nie ma o czym gadać, koszt regeneracji o 1 do 1,5 k 

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Wibracje na kierownicy
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 10, 2018, 16:50:23 pm »
Panowie wielkie Bóg zapłać za cenne sugestie. Chciałbym jeszcze zapytać czy na wyprostowanych kołach jeśli lekko kręcę lewo-prawo i słychać wyraźny stuk to sugerować by mogło luzy na przekładni? Mechanicy tutejsi mówią że przekładnia może tak stukać, ale jakoś nie chce mi się wierzyć.