Autor Wątek: Łożyska tylne koła  (Przeczytany 5058 razy)

Offline Jag 2.1

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Kocham to forum
Łożyska tylne koła
« dnia: Styczeń 15, 2018, 18:20:55 pm »
Witam, mam auto z przebiegiem 140k i w trakcie jazdy z tyłu huczy. Kupiłem nowe opony dunlopa w lecie bo myślałem że może papcie są za stare i za twarde ale dalej huczy czy to możliwe że przy tym przebiegu są to łożyska. Rozmawiałem z mechanikiem który mówił że łożyska sypią się po 200k a sam sprawdzałem w trakcie  jazdy testem łosia i nic nie słychać przy nagłym zmianie toru z lewej na prawą itd, nic nie pracuje głośniej..
??????
X-Type 2.1 V6
X-Type 2.5 V6

Offline rrrobson

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Jaguar X-Type
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2018, 18:42:11 pm »
Łożyska nie sprawdzisz testem łosia. Dźwięk huczącego łożyska narasta wraz ze wzrostem prędkości pojazdu.

Najlepiej podnieś lewy tył i zakręć kołem w powietrzu. To samo zrób z prawą stroną. Jeśli jest to łożysko to na pewno usłyszysz charakterystyczny dźwięk.

Offline CapaBB

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2018, 19:41:27 pm »
Czasami testem łosia da się sprawdzić łożysko. Miałem kiedyś padnięte łożysko z przodu w Fabii ale hałas tak się rozchodził, że nie było wiadomo które to koło, a przy skręcaniu w jedną stronę hałas się nasilał, a kręcąc ręką nic nie było słychać. Dopiero po podniesieniu całego przodu i rozpedzeniu kół silnikiem wyszło które koło i o dziwo okazało się że bardziej hałasowało jak było odciążone na zakręcie. W jaguarze miałem jakiś czas temu przypadek, że po postoju powyżej 2-3 godzin łożysko przednie się zapiekalo i piasta obracała się w bieżni łożyska, a samo łożysko stało, co raz to trzeba było przejechać o kilka metrów dalej żeby puściło, ale jak zaczęło się już normalnie kręcić, to nie było żadnych objawów. Po demontażu mechanik nie chciał mi wierzyć, że łożysko nie huczało podczas jazdy.
X-Type Estate 2.0D
Bielsko - Biała

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2018, 10:08:39 am »
Tak, możliwe że to łożyska. Nowe drogie strasznie nie jest. Pytanie które to huczy?

Offline CapaBB

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2018, 12:03:10 pm »
Jak któreś łożysko jest bardziej zużyte i jak zrobisz tak jak mówił kolega rrrobson to możliwe, że usłyszysz która to strona, możesz też sprawdzić, czy nie mają luzów, ja też noszę się z wymianą prawego tylnego, bo ma luz (wyszło podczas wizyty u wulkanizatora), a nie słychać go w czasie jazdy. Najlepiej podnieś obie strony do góry i porównaj, czy są jakieś różnice w dźwięku i oporach toczenia, zwróć tylko uwagę, czy w którymś kole to zacisk nie jest powodem oporu.
X-Type Estate 2.0D
Bielsko - Biała

Offline Mski

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2018, 10:03:32 am »
Pozwole sobie odswiezyc temat aby nie zakladac kolejengo podobnego. Po wymianie podpory i katów zauważyłem huczenie zaczynające się od 110kmh. Im szybciej jadę tym bardziej to słychać i czuć na aucie. Wiem ze mam do wymiany olej w tylnim wale i zastanawiam się czy to może być przez to czy raczej jakieś łożysko zaczyna sie zużywać?

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 18, 2018, 01:20:04 am »
jak ja powymieniałem oleje, to nic się nie zmieniło w pracy auta. Tak samo brzmiało jak wcześniej, więc raczej to nie powód tych hałasów. Jeżeli olej będzie, a nie jakaś klucha gęsta lub w ogóle brak, to nie spodziewaj się zmiany huczenia.
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 18, 2018, 12:12:28 pm »
Pozwole sobie odswiezyc temat aby nie zakladac kolejengo podobnego. Po wymianie podpory i katów zauważyłem huczenie zaczynające się od 110kmh. Im szybciej jadę tym bardziej to słychać i czuć na aucie. Wiem ze mam do wymiany olej w tylnim wale i zastanawiam się czy to może być przez to czy raczej jakieś łożysko zaczyna sie zużywać?

W iksach problemy z łożyskami  bywają częściej, niż w innych autkach. Test łosia może Cie tylko naprowadzić, najlepiej podnieść auto, wyjąć półośki i wtedy sprawdzić. Albo całe auto do góry i wtedy zasymulować jazdę, czego akurat ja nie jestem zwolennikiem.

Nie jesteś odosobnionym przypadkiem - u mnie po wymianie podpory było tak samo, z tym wyjątkiem, że wszystkie oleje już powymieniałem. Winne są niestety na 95% łożyska kół, które niestety nie są tanie - w zasadzie masz do wyboru FAG i SKF, które w zależności od tego jak szukasz i jakie masz rabaty w sklepach kosztują średnio w granicach 400-500 zł za sztukę, no i tańszą opcję OPTIMALA (widziałem w jakimś sklepie internetowym chyba za 275zł), która według mnie jest jedynym sensownym zamiennikiem, choć i tak niektórzy uważają, że to dno :)

Ja akurat kupiłem jednego SKF-a chyba za 380zł i we wtorek będę wymieniał, więc jak pomoże to Ci napiszę... Choć osobiście mam wrażenie, że wysrały się oba łożyska. 
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Mski

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 19, 2018, 08:02:45 am »
Dziwne wydaje mi się to ze po naprawie katów zaczela trząść delikatnie kabina jak szybciej jade. Przed wymiana nie miało to miejsca. Planuje przejachac sie dzis do tego mechanika i pogadać z nim.
Koszty akurat sa dla mnie drugorzędne. Najwazniejsze to miec sprawne auto ktorym nie bede obawiał sie jechac w dłuższa trase a takie zdarzaja mi sie czesto.

Fag na intercarsie ponad 7 stow. SKF na alle 380. Wiec kupie 2x skf i wymienie odrazu dwa zeby miec z glowy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2018, 09:35:49 am wysłana przez Mski »

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 19, 2018, 10:26:58 am »
Jesteś pewien, że na alle są po 380 ? Zwróć uwagę, że jak masz 4x4 to na tył wchodzą Ci łożyska SKF VKBA 3686, bo VKBA 3585 są do kół bez 4x4,a sprzedawcy na allegro często nie wiedzą co sprzedają i wystawiają 3585 jako pasująće do wszystkich silników, co oczywiście jest bzdurą, poruszaiśmy ten temat na forum niedawno. W intercarsie i innych tego typu sklepach kupuje się w sumie tylko jak się ma dobre zniżki. Jeżeli takowych nie masz to np. na iParts SKF jest za 476zł i kod rabatowy 7-10% można znaleźć w internecie, wtedy wyjdzie Ci 430zł. Optimale po 275zł są na AutoWanda bodajże.
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2018, 17:15:12 pm wysłana przez MicGin »
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Mski

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 19, 2018, 12:36:24 pm »
Wielkie dzięki sztandi. Zanim podejme decyzje porozmawiam z tym co mi katy robił i podpore wymieniał. Bo moze sie okazac ze drgania na calym aucie to nie łozyska :D

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 19, 2018, 13:47:08 pm »
Łożyska to wyją i huczą, ale czy drgają ? Musiałyby być naprawdę porządnie wybite. Szukałbym problemu gdzie indziej w sumie. Jak Ci się te drgania objawiają ? Masz je cały czas, czy podczas przyspieszania, hamowania etc?  Kół czasem na letnie nie zmieniałeś ?
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Mski

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 19, 2018, 14:13:45 pm »
W piatek odebrałem samochod od mechanika i od tego momentu tak jest. Odebralem i odrazu ruszyłem w trase. Trzesienie czuc od 110 w górę. Przy 130 czyc juz tak mocno ze balem sie dalej przyspieszac. Wyczuwalne jest to na całym aucie, nie tylko na kierownicy. W aucie nie bylo nic zmieniane oprocz wpspomnianych katalizatorow,oleju w dyfrze, jakiejs poduszki przez ktora biegi przy zmianie mogly szarpac i podpora wału. Przy jezdzie do 100 nic nie czuc. Auto ładnie pracuje i sie rozpedza. Dodam ze przy odbiorze mechanik napomknął ze do wymiany pozostał olej w tylnim moscie. Jakos to wszystko dziwnie sie zgrywa... Lub po prostu tak mi sie wydaję.

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 19, 2018, 17:54:54 pm »
Sprawdziłbym w takim razie najpierw koła.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 20, 2018, 13:51:19 pm »
Łożyska to wyją i huczą, ale czy drgają ? Musiałyby być naprawdę porządnie wybite. Szukałbym problemu gdzie indziej w sumie. Jak Ci się te drgania objawiają ? Masz je cały czas, czy podczas przyspieszania, hamowania etc?  Kół czasem na letnie nie zmieniałeś ?

Ja miałem luz na łożysku z przodu, nie jakiś znowu wielki, ale to powodowało wibracje na kierownicy.

@Mski
Wibracje przy prędkościach 90-140 to zmora X-Type AWD. Niektóre miały ten problem od nowości. Niedawno o tym też pisaliśmy na forum.
Miałeś zmienianą podporę wału - to jest prawdopodobnie winowajca. Wibracje są moim zdaniem z wału. Miałem to samo.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2018, 13:59:06 pm wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si