Autor Wątek: Błąd skrzyni, świecąca się kontrolka skrzyni biegów  (Przeczytany 6839 razy)

Offline Lipa

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 36
Błąd skrzyni, świecąca się kontrolka skrzyni biegów
« dnia: Listopad 07, 2017, 12:59:10 pm »
Witam od pewnego czasu świeci mi się kontrolka skrzyni, przez co działa ona w trybie awaryjnym. Jednakże nie zawsze, podczas przełączania biegów na postoju i zgaszeniu auta i odpaleniu go ponownie kontrolka przestaje świecić, a skrzynie zmienia biegi normalnie.

 Przekopałem forum i nie ma żadnych konkretnych odpowiedzi co do tego problemu, odwiedziłem również forum v12 gdzie pisze, że:

- może być uszkodzony TPS, bo również buja obrotami silnika, a u mnie również mam takie odczucie, tylko bardziej obstawiałbym świece, albo zaśniedziałe styki pod kopułką.

- Jest również prawdopodobieństwo zalania sterownika.. Tylko gdzie on jest i jak to sprawdzić?

CO TO JEST TPS - gdzie on się znajduje, jak to sprawdzić i zdiagnozować?  :- pojecia

Skrzynia 4HP24 (silnik 4,0)

...Odkopuje wątek, bo nigdzie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi, a ostatni post pod podobnym wątkiem był ponad 60 dni temu... :-V

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.276
Odp: Błąd skrzyni, świecąca się kontrolka skrzyni biegów
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2017, 13:21:45 pm »
Throttle Position Sensor?
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline katar83

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 998
Odp: Błąd skrzyni, świecąca się kontrolka skrzyni biegów
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2017, 13:43:34 pm »
U dolu przepustnicy. Moze byc od niego, moze byc takze od swiec(mialem ten sam problem), moze byc od innych jeszcze rzeczy. Kontrolka zapali sie jak ci silnik przygasa, wiec najpierw zajmij sie obrotami tak by byly w porzadku na postoju a pozniej patrz na skrzynie i jej kontrole.

Offline sebek1111

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Błąd skrzyni, świecąca się kontrolka skrzyni biegów
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2017, 14:19:18 pm »
Witam od pewnego czasu świeci mi się kontrolka skrzyni, przez co działa ona w trybie awaryjnym. Jednakże nie zawsze, podczas przełączania biegów na postoju i zgaszeniu auta i odpaleniu go ponownie kontrolka przestaje świecić, a skrzynie zmienia biegi normalnie.

 Przekopałem forum i nie ma żadnych konkretnych odpowiedzi co do tego problemu, odwiedziłem również forum v12 gdzie pisze, że:

- może być uszkodzony TPS, bo również buja obrotami silnika, a u mnie również mam takie odczucie, tylko bardziej obstawiałbym świece, albo zaśniedziałe styki pod kopułką.

- Jest również prawdopodobieństwo zalania sterownika.. Tylko gdzie on jest i jak to sprawdzić?

CO TO JEST TPS - gdzie on się znajduje, jak to sprawdzić i zdiagnozować?  :- pojecia

Skrzynia 4HP24 (silnik 4,0)

...Odkopuje wątek, bo nigdzie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi, a ostatni post pod podobnym wątkiem był ponad 60 dni temu... :-V



Hehe. To moze byc cos innego.

W momecie w ktorym skrzynia przestaje dzialac i pali sie kontrolka. Zobacz czy pali sie czerwone podswietlenie wybranego biegu, przy lewarku zmiany biegow, jesli sie nie pali, zglos sie do mnie to powiem jak to naprawic :)

Offline Lipa

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Błąd skrzyni, świecąca się kontrolka skrzyni biegów
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2017, 09:53:33 am »
 jcpf-animated Sebek, mordeczko powiem Ci, że nie zwróciłem uwagi na to czy się świeci, ale wydaje mi się że tak.

Jakie świece najlepiej kupić, żeby nie było problemów? Macie jakiś konkretny model dedykowany do tego modelu? To zamówię dzisiaj a w week bym pogrzebał i dał znać czy są jakieś zmiany.

Co do obrotów to jest to mikro trzepanie, a ten czujnik w przepustnicy jak sprawdzić jak to zweryfikować? :- pojecia

Offline sebek1111

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Błąd skrzyni, świecąca się kontrolka skrzyni biegów
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2017, 10:05:23 am »
Zwroc uwage, czy pali sie jak biegi chodza (to wazne zeby wiedziec czy zarowka jest sprawna) i czy sie nie pali jak przestaja sie przelaczac. Chodzi o czerwone podswietlenie literek PRND.

Co do świec to teraz jest duzo szajsu. Obojetnie co nie kupisz wszystko fobione w jednej fabryce we francji, jedyne na ktorych nigdy sie nie zawiodłem to świece iskra i na takich jezdze w moim Jagu i wszystkich innych autach.
Potrzebujesz świec: ŚWIECE JAGUAR XJ SFE65PRS 0,8 MM przerwa.

Zamawiałem bezpośrednio ze strony iskry, (meilem):
http://www.iskra-kielce.pl/katalog-swiec---samochody-,3547.html

Czujnikow narazie nie ruszaj.
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2017, 11:40:51 am wysłana przez sebek1111 »

Offline Lipa

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Błąd skrzyni, świecąca się kontrolka skrzyni biegów
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2017, 17:04:38 pm »
Wczoraj wyskoczył mi znów błąd i nagrałem video bo podświetlenie gaśnie tylko na P a po zgaszeniu auta i ponownym odpaleniu błąd zniknął. Jutro będą świece, i raczej wydaje mi się że to będzie to bo gdy silnik jest rozgrzany i jak go zgaszę i odpalę to właśnie znika...

link wideo: https://youtu.be/6IdaY6alcf8

Offline sebek1111

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Błąd skrzyni, świecąca się kontrolka skrzyni biegów
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 14, 2017, 11:28:56 am »
Z jakiego roku jest twoje auto? I czy w momecie w którym skrzynia pracuje poprawnie, podświetlenie na P pali sie normalnie? Czy tak samo zanika?

Swiece nie maja z tym nic wspolnego.
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2017, 11:49:36 am wysłana przez sebek1111 »

Offline Lipa

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Błąd skrzyni, świecąca się kontrolka skrzyni biegów
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 15, 2017, 09:24:39 am »
91"  mnie w sumie zdziwiło najbardziej że tylko P gaśnie, bo Ty pisałeś że wcale się nie świeciły u Ciebie, dlatego nagrałem filmik. Jednakże gdy nie wywala błędu to normalnie podświetlenie pozycji drążka świeci się normalnie.
Niestety nie przyszły mi świece jeszcze więc nie mogę wykluczyć ewentualnych problemów, mam nadzieję że dzisiaj przyjdą.

Offline sebek1111

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Błąd skrzyni, świecąca się kontrolka skrzyni biegów
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 15, 2017, 16:56:29 pm »
Znika Ci zasilanie modułu transmisji i to jest powod na 99%. Kontrolka na selektorze biegów jest właśnie tak podłączona aby od razu bylo widac przyczyne.

W zalączniku masz zdjecie. W twoim roczniku pod pokrywa po stronie pasażera jest szereg przekażnikow. Ten z fioletowa podstawka jest od skrzyni. Wyjmij go i zobacz czy wtedy wogule nie pali sie podswietlenie. Upewnisz sie, ze to wlasciwy przekaznik.

Potoem pozostaje poszukac co jest przyczyna slabego dochodzenia napiecia.
Wiec tak:
uszkodzony przekaznik - rozbierz i zobacz jak wygladaja w nim styki, zobacz po wyjeciu czy nie sa utlenione nozki przekaznika i styki w podstawce.
jesli w przekazniku wszystko gra, to dalej szukaj przyczyny w skrzynkach bezpiecznikow, utleniony bezpiecznik, uszkodzona skrzynka (czesto w xj40 uszkadzaja sie poprzez utlenienie skrzynki bezpiecznikow).

Problem jest u Ciebie na 99% w zlym docieraniu napiecia do elementow sterujacych skrzynia, co widac wyraznie po podswietleniu selektora.

Nie mam schematow do rocznika 91-92, gdybys je zdobył albo ktos z obecnych tu posiada, moglbym pomoc bardziej precyzyjnie. Aczkolwiek mozna sie bez nich obyc, starczy nawet wpiac zarowke 3w za przekaznikiem i obserwowac czy w momecie niedzialania skrzyni zarowka zgasnie lub bedzie sie bylejak zazyc i masz odpowiedz odnosnie napięcia. Celowo pisze o zarowce bo miernik czesto przy zasniedzialych polaczeniach moze niezdac egzaminu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2017, 17:01:07 pm wysłana przez sebek1111 »