Autor Wątek: jaki olej silnikowy?  (Przeczytany 2357 razy)

Offline LordBaltimore

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 26
jaki olej silnikowy?
« dnia: Listopad 05, 2017, 14:41:58 pm »
Witam,

przeglądnąłem kilka postów odnośnie oleju silnikowego do Jaguara x-type 2.5 benzyna/lpg automat, ale nie do końca znalazłem odpowiedź.
W moim Jagu aktualnie jest SHELL HELIX ULTRA 5W40 (tak wynika z plakiety na silniku). Przebieg: 228 000 km.

Jak myślicie, kontynuować używanie tego oleju? :)

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: jaki olej silnikowy?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2017, 07:39:27 am »
Temat rzeka. Zalecany przez Jaguara jest 5W30 i ja np. takiego leję. Dobre firmy to np: Motul 8100 X-Clean, Millers EE Longlife, Valvoline Synpower - wszystkie mają normy Jaguarowskie i są bardzo dobrymi olejami. Tak czy siak sporo osób leje 5w40, gdyż trochę lepiej zachowuje się wysokich temperaturach i jest bardziej lepki. Jak dla mnie oba oleje są ok. A jak z konsumpcją oleju w Twoim aucie ? Bo jeżeli takowa występuje to przejście na 5W30 teoretycznie może ją zwiększyć, choć nie zawsze.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2017, 07:43:41 am wysłana przez sztandi7 »
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline LordBaltimore

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: jaki olej silnikowy?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2017, 19:53:42 pm »
ubywa bardzo mało ;) dzięki za rady  :-thank

Offline oes85

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: jaki olej silnikowy?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 17, 2017, 17:47:32 pm »
Ja do swojego przy 220 tys. km leję Valvoline Max Life 5w40. Polecił mi go mechanik z uwagi na wysoką temperaturę pracy silnika.
Poprzedni właściciel kota też lał ten olej . U mnie od ostatniej wymiany w lutym bagnet pokazuje stan na delikatnie nad minimum więc silnik coś bierze, ale nie martwi mnie to specjalnie ;) Za dwa tygodnie kolejna wymiana.
X-Type 2.5, 2002r

Offline QUD

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: jaki olej silnikowy?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 15, 2018, 10:41:06 am »
Ja do swojego przy 220 tys. km leję Valvoline Max Life 5w40. Polecił mi go mechanik z uwagi na wysoką temperaturę pracy silnika (...)
To bardzo ciekawy komentarz, bo u mnie prawdziwy.
Nie miałem jeszcze samochodu z silnikiem, który subiektywnie rzecz ujmując, grzałby się tak podczas jazdy.
Mam teraz 5W30 i się zastanawiam, czy zalać 5W40 czy 5W50... i jakiś sportowy płyn chłodniczy.

Nie wiem czego to wina, ale po chwili agresywnego przyspieszania, śmierdzi mi coś jakby gumą we wnętrzu  ::)
Jaguar X-type Estate Executive 2005
3.0 AWD
https://zdrowersi.pl

Offline Mski

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: jaki olej silnikowy?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 15, 2018, 10:52:14 am »
Nie wiem czego to wina, ale po chwili agresywnego przyspieszania, śmierdzi mi coś jakby gumą we wnętrzu  ::)

A na masce od silnika nie masz takiej maty wygluszajacej ktora troche odstaje? Bo ja mam cos takiego i dotyka to silnika, czasem tez czuje taki zapach i wydaje mi sie ze to przez to.

Offline QUD

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: jaki olej silnikowy?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 11, 2018, 08:13:06 am »
Po takim gwałtownym przyspieszaniu i otwarciu maski, widać było dymek lub czuć ten smród spalenizny.
To był parujący/spalający się olej silnikowy, który wyciekał z uszkodzonej pokrywy zaworów.
Pokrywa jest aluminiowa i po ok. 200kkm w wielu miejscach była uszkodzona, aluminium pokruszone, jakby termicznie nie dała rady.
Co ciekawe, kiedy oglądałem używki, wyglądają podobnie. Może to być więc typowe po pewnym przebiegu.
Olej widocznie zbierał się w zagłębieniu pokrywy, koło korka wlewu oleju.
Myślę, że użytkownicy benzyniaków powinni to profilaktycznie sprawdzić u siebie.
Nowa pokrywa zamówiona.   
Jaguar X-type Estate Executive 2005
3.0 AWD
https://zdrowersi.pl

Offline patryklojjaguarxtype

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: jaki olej silnikowy?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 20, 2018, 10:37:27 am »
Ja Ci polecę standardowy przewidziany wedle katalogu oraz zgodny z normami silnika forda 2.5   FORD FORMUŁA F 5W30 5L, nie ma sensu cudować z lepszymi olejami, przed wszystkim chodzi o normę SAE, a ten olej ją posiada.  Będę go wkrótce wymieniał już po raz 3, na każdym przejeżdżam, ale to z racji fetyszu 15 tyś ;) i zmieniam.
Jaguar X type 2.5 benz+LPG