Autor Wątek: Radio i głośniki w serii 3  (Przeczytany 2853 razy)

Offline jagdds

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
  • Daimler Double Six 1991, X350 2006
Radio i głośniki w serii 3
« dnia: Październik 06, 2017, 17:36:38 pm »
Witam, chcę się podzielić kilkoma informacjami na temat audio w serii 3.
W moim DDS rocznik 1991 jest Radio Alpine DAC 6571, które współpracuje ze zmieniarką CD. Zakupiłem dodatkowo zmieniarkę Alpine (złącze M-bus). Rozmontowałem boczki i wyjąłem głośniki. Impedancja głośników 8 Ohm. Grają dobrze. Zawiozłem je do serwisu Car-Audio czy są jakieś zamienniki. Tutaj pod górkę, obecnie od kilkunastu lat nie ma głośników samochodowych 8 Ohm, wszystkie mają 4 Ohm, a 8 Ohm używane są w głośnikach do kolumn, a te z kolei nie nadają się do samochodu (inna membrana, mniej odporna na wilgotność, inna akustyka). Kolejny problem mocowanie, tzw. bez uszu. Serwisant znalazł głośniki odpowiadające wymiarami 130mm, okrągłe, bez uszu, dwudrożne. Problem jest z dostępnością, bo takich już nie produkują, ale w sklepach można dostać. Są to Phonocar 2/062 lub o mniejszej mocy 2/178. Nic nie trzeba przerabiać w kwestii mocowania głośników. Są to zestawy 4 Ohm, ale jak mnie zapewnił serwisant (i też sprawdziłem na forach) można je użyć ze wzmacniaczem w radiu 8 Ohm (nigdy odwrotnie).
Może komuś przydadzą się te informacje.
Pozdrawiam jagdds

Offline Sabbath

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 157
Odp: Radio i głośniki w serii 3
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 06, 2017, 21:32:09 pm »
Przydatna wiadomosc, szczególnie foto radia do serii III.

Offline richie

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 443
Odp: Radio i głośniki w serii 3
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 10, 2017, 18:31:41 pm »
No to radio chodiło też np. w xjs a delikatnie zmieniony panel miał xj40. Generalnie to to radio chodziło w rocznikach 93-94, miałem takie w xjs, dołożyłem zmieniarkę, można póścić przez wzmacniacz na 4 ohm i dać konkretne głośniki.

Offline jarek-jerryjag

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 279
  • Ja kochaminienawidze Jaga to jest jedno słowo
Odp: Radio i głośniki w serii 3
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 14, 2017, 02:02:44 am »
trochę późno  zauważyłem ten post -sorry.
jagdds czy jak masz radio jeszcze na zewnątrz mozesz sprawdzic czy  to radio  ma fabryczne# aj9150R czy aj9250R
 Niestety  w USA nie było ser 3 po 1987 i nie było V12 .
 Sporo tych radii  reperuje  jednak głownie to radia z xjs  chociaż jak
 richie pisał  występowały w xj40 i xjsach . W USA były w xj40  wczesne AJ9100W i pózniejszepo 93  AJ9200w . Rożnica w środku dość spora a na zewnątrz w  przód  jaki wewnątrz potencjometr z płytką inny .
   Roznica też jest w tych radiach Europa - USA  przycisk RDS  to w USA WB  kanał pogody . Też skala  jest inna jak i pasma .
 Teraz głosniki  nie powinno sie zmieniać głośników z 8 omow na 4  bo na długą metę mozna wywalić power tranzystory w Radiu .  Co zrobić znaleźć 8 omowe albo  szeregowo wstawić dwa 4omowe lub wsadzić opornik . Jedyny problem ze głośniki  stracą max moc.  niedawno miałem problem z głosikiem w XJS  . po szukaniu  niby głośniki z xk8 powinny pracować z tylnych skrzynek  . szkoda szukania nie mogłem dobrego znaleźć wszystkie  używane miały membrany wywalone . wreszcie znalazłem oryginalny i po kłopocie.
  I jeszcze jedno  te radia mają Kody  aby  gdy rozepnie sie akumulator to trzeba radio zaprogramować .  Niby kod mozna dostać od servisu ale gdy nie mają to mozna swój kod wlutować.
I love and hate Jaguars

Offline jarek-jerryjag

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 279
  • Ja kochaminienawidze Jaga to jest jedno słowo
Odp: Radio i głośniki w serii 3
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2017, 10:22:17 am »
 po poruszeniu  wszystkich moich info . bez problemy możesz użyć głośników 4 omowych  .  Nie wiem dkllaczego Jaguar wersiach  VDP-usa  wsadzał  8 omopw głosniki  , moze  ze ciszej wydają dzwiek  ???
 Twoje radio to aj91... seria  budowana przez alpine . Te same radia wkładali do XJS 1992-1993 +-.
 Jedyny problem ze głośniki  Jaga xjs były wieksze a xj6-12 mniejsze.  większość głośników w xjs było 4 omowe .
cholera wie co  i dlaczego wsadzali mniejsze moc głośniki w VDP czy daimlerach. ( moze uważali ze  ci co te auta kupują to  mają inny słuch .
 Podobnie  jak robili z antenami  po wyłączeniu radia czy samochodu antena  była w górze przez następne 5-10 sekund . Jeśli ktoś zna odpowiedz na temat anten  -opóźnienia  to moze warto podyskutować .
I love and hate Jaguars

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 990
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Radio i głośniki w serii 3
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2017, 14:35:33 pm »
Głośniki 4 Ohm-owe pasują jak najbardziej do tych radioodbiorników . Co do wielkości , to np. w starych XJ40 były bodajże 13 cm w drzwiach ( dwudrożne ) i elipsy pod kanapą ( które niby miały dawać niskie tony ) . W XJ40 z wnętrzem od X300 wygląda to znacznie lepiej , są wysokotonowe ( z filtrem ) i średnio-niskotonowe w drzwiach , tyle tylko , że te w drzwiach mają nietypowe 15,5 cm średnicy ( długo szukałem zamienników ale się udało ). Co do anteny , opóźnienie jest celowe . Po włączeniu radia zostaje wystawiony sygnał na antenę ( żeby się wysunęła ) , ale jeśli włączysz radio przed odpaleniem samochodu , to w trakcie jego odpalania  przez 1-2 s będzie ono pozbawione zasilania , tym samym antena straci swój sygnał wysterowania i zacznie się chować , po to jest zrobione opóźnienie ( sygnał jest podtrzymywany przez kondensatory , jeśli się rozładują , antena się chowa ).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2017, 14:39:54 pm wysłana przez Jaguar XJ6 »
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Offline jarek-jerryjag

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 279
  • Ja kochaminienawidze Jaga to jest jedno słowo
Odp: Radio i głośniki w serii 3
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 20, 2017, 01:44:46 am »
 Jaguar XJ6   czyli sugerujesz ze np  słuchasz radia  na włączonym silniku  na pozycji drugiej  kluczyka i  gdy zapalasz to antena gdyby nie miala opóźnienia to się schowa  a potem odrazu wyjdzie.   W 100% masz  racje tylko gdy zapalasz to przekaźnik  obciążenia  i tak wyłączą radio .
 głośniki w ser3 to głosniki około 5 inczy czyli około 12.5 cm
 Nie jestem ekspertem w wymianie  -zamianie głośników  staram się utrzymać  w oryginale  miałem problem np z głośnikami do 1992  xjs  ale  dzięki Ebay znalazłem nowe w anglii  dac6875 jednak one są większe niz ser 3  są 15.8 mm ( są 4 omowe i mają  mają wbudowane tweetery.  Późniejsze głośniki  sa bez tych tweeterow i  w xjs-ach mozna wstawić  przednie głośniki od xk8 np. apline. jednak to inne auta. Pisze o xjs-ach  bo radia były w tamtym okresie takie same  czy to xj40  , xjs czy ser 3, 1990-1992 ( tylko przód lico było inne w xj40 jak i pot.)
 
 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2017, 01:56:33 am wysłana przez jarek-jerryjag »
I love and hate Jaguars

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 990
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Radio i głośniki w serii 3
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 20, 2017, 13:14:52 pm »
Problem wyłączającego się radia przy odpalaniu możesz rozwiązać wsadzając do jego układu zasilania kondensatory (albo jeden duży ) , ze by nie miało przerwy w zasilaniu . Wtedy podczas odpalania radio nie przestanie grać ( nawet nie przygaśnie ) . Ja dobierałem głośniki , nie tylko rozmiarem i impedancją  , ale też konstrukcyjnie . Jaguar stosował głośniki Philipsa , które raz miały piankowe zawieszenie ( czasami materiałowe , ale jednak częściej pianka ) i membranę z prasowanego papieru o niezbyt imponującej sztywności , która podczas długiego pobytu auta w warunkach o podwyższonej wilgotności jeszcze się pogarszała . Zmieniając głośniki , polecam wybranie czegoś z membraną  z prasowanego i impregnowanego materiału i z gumowym zawieszeniem . Pianka ma lepsze właściwości resorujące , ale ma to do siebie , że się utlenia , i temat wymiany głośników znowu powróci . Można kupić nawet z plastikowa membrana , ale te znowu wykazują się sporo gorsza jakością dźwięku . Jeśli ktoś lubi dawać głośnikom w palnik , wtedy przydadzą się z wentylowaną cewką . Ostatnia rzecz o jaką jeszcze można się pokusić , ale to już dla osoby wymagającej czegoś więcej niż tylko przyjemnego grania w aucie , jest sprawdzenie na schemacie końcówki mocy radia jaki scalak jest zastosowany i jakie pasmo przenoszenia ma on do zaoferowania . Wtedy można dobrać głośniki idealne wykorzystujące pełen potencjał radia .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )